• Počúvaj ma! alebo Ako nestratiť hlavu v mobile

To je názov predstavenia pre deti a mládež venované boju proti násiliu a kyberšikane, na ktorom sa dňa 20.3.2024 zúčastnili naši žiaci 5.-7.ročníka.

Ústrednou témou predstavenia bol príbeh dvoch mladých ľudí a ako kyberšikana ovplyvnila ich osudy. Herci z bábkového divadla BABADLO ponúkli žiakom v kine Scala reálny obraz kyberšikanovania v školskom prostredí, ukázali ako reagovať na šikanovanie a ako ho riešiť.
            Veríme, že aj pod vplyvom tohto predstavenia sa naši žiaci viac zamyslia nad dôsledkami, ktoré kyberšikana spôsobuje v životoch mladých.

• Deň vody

22. marec bol jedinečnou príležitosťou pripomenúť si dôležitosť vody. Žiaci 4. ročníka ho oslávili modrým dňom. Každé modré tričko symbolizovalo čistú vodu a vyjadrenie, že problémy ľudstva s vodou sa týkajú nás všetkých.

Žiaci sa rozhodli, že tento deň im nie je ľahostajný a počas 4 vyučovacích hodín si pripomenuli poznatky o vode a jej význame pre život na celej planéte, rozprávali sa o ochrane vody v prírode, šetrení ňou doma aj v škole a zamedzení jej plytvaniu. Zaujímavými aktivitami dospeli k presvedčeniu, že voda je naše zlato a bez tejto vzácnej tekutiny by nebol život.

• Deň vo sfére peňazí – modelové vyučovanie 1.stupeň

Deň 20. 3. 2024 bol našim Dňom vo sfére peňazí. Prostredníctvom modelového vyučovania sme sa zamerali na rozvoj poznatkov, zručností a skúseností v oblasti finančnej gramotnosti.

Počas štyroch vyučovacích hodín žiaci 1., 2., 3. a 4. ročníkov absolvovali veľa rôznorodých zaujímavých aktivít. Prezentácie, spoločné hry, pracovné listy, ktoré sme vypracovávali, nás oboznámili so širokou škálou poznatkov z oblasti finančnej gramotnosti. Dozvedeli sme sa napr. ako vznikli prvé peniaze, ako vyzerajú súčasné peniaze - bankovky i mince, spoznali sme bezpečnostné prvky peňazí, akými spôsobmi platíme za tovar a služby, prečo a ako je dôležité šetriť, čo je finančná gramotnosť. Naučili sme sa rozumieť pojmom ako je mzda, rodinný rozpočet, pôžička, úrok... Zahrali sme sa na aj obchod a priestor dostala aj naša kreativita a fantázia. Vytvárali sme vlastné pokladničky, peňaženky aj platobné karty. V

• Literárny kvíz – vedomostná súťaž

21. marca sa uskutočnil Literárny kvíz žiakov 3. a 4. ročníka, v ktorom 3-členné družstvá z každej triedy ukázali, ako ovládajú literárnu teóriu, spisovateľov a ich diela, ako poznajú texty z čítaniek a vedia sa zorientovať v umeleckých textoch.

Súťaž odštartovali 3- členné družstvá žiakov 4. ročníka, ktorí boli vo vedomostiach vyrovnaní. O víťazovi rozhodla iba jedna otázka, ktorá pomohla vyhrať súťažiacim zo 4.A triedy. V druhom kole si zmerali sily tretiaci. Víťazom sa stalo družstvo 3.B triedy.
            Obecenstvo odmenilo každú správnu odpoveď potleskom.
            Víťazné družstvá boli ocenené knihami a ostatní súťažiaci vecnými cenami. Srdečne blahoželáme!

• Vynášanie MORENY v ŠKD

V našom ŠKD je už pekným zvykom vynášať Morenu.

Všetky oddelenia sa popoludní, 21.3., stretli na školskom dvore, kde nám deti zo 4. oddelenia priblížili tradície vynášania Moreny. Za veselého spevu sa všetci presunuli k potoku v Nižnej Šebastovej, s Morenou sa rozlúčili, zapálili ju a hodili do potoka.

Štvrtok 28. 3. 2024