Základná škola Ľubotice

Prihlásenie
O škole Fotoalbum Kalendár Rozvrh Digitálna učebnica Kontakt
 • RODIČIA, PODPORTE SVOJU ŠKOLU

  Školská jedáleň sa zapojila do Grantu nadácie Renáty Zmajkovičovej na podporu zlepšenia kultúry stravovania /nákup stolov, stoličiek a podlahy do jedálne školy/.
  Grant získajú 3 školy, ktoré budú mať do 30. novembra 2014 najvyšší počet príspevkov od darcov /nie najvyššiu sumu, ale najvyšší počet darcov/. Najmenší príspevok je 1€.
  Prosíme rodičov a priateľov našej školy o podporu skultúrnenia školskej jedálne. Ďakujeme v mene vašich detí.

 • Tešíme sa na Viedeň i na Bratislavu

  Predmetová komisia cudzích jazykov organizuje v tomto školskom roku 2dňový výlet, počas ktorého sa naši žiaci bližšie zoznámia nielen s hlavným mestom Rakúska, ale aj s hlavným mestom Slovenska. Naše cestovanie začína v pondelok 1. decembra so zrazom pred školou v Ľuboticiach o 1.45 h. O 2.00 h vyrážame na dlhú asi 8 hodinovú cestu do prekrásnej už vianočne odetej Viedne.

  Tam si prezrieme Námestie Márie Terézie, Dóm sv. Štefana, múzeum – klenotnicu v Hofburgu a samozrejme si nenecháme ujsť známe vianočné viedenské trhy, na ktorých ochutnáme určite viedenské špeciality a kúpime darčeky pre celú rodinu. Na to sa tešíme asi najviac. Takže milí rodičia, nezabudnite pribaliť aj to vreckové. Potom naše putovanie bude pokračovať do Bratislavy, do hotela Zátoka, ktorý leží v zátoke Slnečných jazier, kde nás čaká chutná večera a pohodlná posteľ. Na druhý deň teda 2. decembra si pochutnáme na raňajkách vo forme švédskych stolov. Asi o 9. hodine odchádzame do bratislavských ulíc. Najprv si prezrieme Bratislavský hrad, potom navštívime parlament a po ňom televíziu Joj, kde si prezrieme  štúdia, v ktorých prebieha nakrúcanie. Naše žalúdky nás upozornia, že je čas obeda, takže ich samozrejme poslúchneme a naobedujeme sa v centre Eurovea. Popoludní nás čaká ešte prehliadka Bratislavy – Dómu sv. Martina, Michalskej brány, Hviezdoslavovho námestia,  prehliadka Slovenského národného múzea v závere vianočné trhy, na ktorých minieme ten zvyšok vreckového, ak nám ešte zostane. Asi unavení, ale plní dojmov, zážitkov zasadneme do autobusu a budeme cestovať a cestovať. Pred školu do Ľubotíc by sme mali doraziť okolo 12. hodiny večer. Celý tento pobyt by nás mal stáť 66 eur.

  A na záver ešte pár pokynov - nezabudnúť pas alebo občiansky preukaz, kartičku poistenca /poistení sme aj na Slovensku, aj v Rakúsku/, teplé oblečenie, dostatok jedla a teplého čaju, možno aj vankúšik a deku /autobus bude stále s nami/, no a samozrejme dobrú náladu, chuť niečo nové spoznať a zažiť. Takže poprajme si už len Šťastnú cestu! Gluckliche Reise!

 • Novembrové poznatky

  November – mesiac, v ktorom v rámci projektu Zdravá škola pravidelne organizujeme na našej škole stretnutia s pracovníčkami RÚVZ a CPPPaP. Nebolo to inak ani v tomto školskom roku. 13.novembra sme uskutočnili na našej škole besedy. Žiaci 5.B sa stretli s pani Haľkovou a rozprávali sa o zdravom životnom štýle, žiaci 6.C  sa stretli s pani Devečkovou a besedovali o zdravej výžive.

  V dnešnej dobe sú obidve témy veľmi aktuálne a je potrebné im venovať pozornosť. Ako zistili naše lektorky z RÚVZ počas rozprávania sa so žiakmi, mnohí žiaci doma neraňajkujú, mnohí začínajú jesť až počas veľkej prestávky, u mnohých tvoria desiatu   sladkosti, ktoré ešte zapíjajú sladkými vodami, čo určite neprospieva ich zdraviu. V 8.B triede sa uskutočnilo meranie výšky, tlaku a váženie.  Aj keď sa zo začiatku  sebavedomí ôsmaci  akosi zľakli meracích prístrojov, postupne sa osmelili a chodili sa informovať o svojich údajoch. A veru u niektorých hodnoty tlaku neboli ideálne, na čo boli aj upozornení. V 7.B triede sa 20.novembra konal rozhovor  s pani Mrúzovou z CPPPAP na tému Šikanovanie a ako sa brániť. Po podrobnom vysvetlení – čo je šikanovanie a aké má formy - nastala vlna otázok a odpovedí. Žiakom bolo vysvetlené, že aj nevhodné oslovenie, či nevhodné správanie povedané alebo urobené akože „zo srandy“, nie je „sranda“, ale je to forma šikanovania. Príkladov bolo veľa, ale čas plynul, zazvonilo a my sme sa museli rozlúčiť. Pochopili sme, že  jedna hodina na takúto tému nestačí, a preto plánujeme zorganizovať takýchto stretnutí s odborníkmi viac. Zatiaľ však veríme, že tieto stretnutia priviedli žiakov k zamysleniu sa, možno sa niektorí o nich porozprávali s rodičmi a možno u niektorých žiakov dôjde aj k potrebnej zmene správania či životosprávy. A my aj touto formou ďakujeme našim lektorkám a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

 • Olympiáda zo SJL

  V súčasnom období sa jednou z foriem podpory talentov žiakov stali olympiády z rôznych predmetov. Svoje miesto si medzi nimi našla aj Olympiáda zo SJL. Súťaž má niekoľko kôl. Koná sa pod záštitou MŠ SR. Prvým kolom je školské kolo. U nás sa konalo 11.11.2014, zúčastnilo sa ho 56 žiakov 9. a 8. ročníka. Prebiehalo formou testu a porotu tvorili vyučujúce SJL.

  Mená víťazov (plný počet 25 bodov):

  1. miesto (24 bodov) K. Perželová (9.B), B. Kamenčíková (9.B)
  2. miesto - J. Baňas (9.B), I. Kovaličová (9.A)
  3. miesto - V. Oľšavský (8.B), F. Gábor (8.B)

  Úspešní riešitelia (do 20 bodov):

  V. Pavlíková, P. Lonc, K. Tartaľová, M. Marcin, V. Bandžáková, R. Fečo, M. Maník, D. Sabo (9.B)
  A. Nazarej, D. Kendra, A. Pacosová, M. Hanišová (9.A)

  Všetkým gratulujeme a prajeme veľa zdaru pred monitorovacími testami.

 • Exkurzia za históriou nášho kraja

  Okolo 8 hodiny ráno, dňa 7.11.2014, žiaci 7.A a 7.B vyrazili od našej Základnej školy v Ľuboticiach smerom na severovýchod republiky, a to do Hanušoviec. 22km ubehlo rýchlo a my sme sa ocitli v meste, ktoré leží v údolí rieky Topľa. Prvá písomná zmienka o ňom sa datuje do roku 1332, pričom dnes má 3680 obyvateľov.    

  enlightenedPrvou zastávkou v tomto meste bolo Vlastivedné múzeum v Hanušovciach, ktorého súčasťou je budova kaštieľa a park. V kaštieli sme videli expozície z rôznych geologických období, ďalej expozíciu zameranú na históriu vranovského regiónu, izby dobovo zariadené a veľkú reprezentačnú sálu. Vedľa múzea bolo drevené opevnenie, kde sme videli 5 obydlí Archeoparku, vrátane keltského domu.
  enlightenedĎalším cieľom bolo kráľovské mesto Bardejov, ktoré sme si prezreli z výšky veže Baziliky minor Sv. Egídia.  Najskôr sme však museli zdolať 186 schodov. Potom nasledovala prehliadka mestskej radnice, kde nás upútali nástenné maľby, erby a výstava zbraní. Naša výprava končila v Bardejovských Kúpeľoch, kde nás očakával zlatý „bonus“ exkurzie - pani sprievodkyňa  Národopisnej expozície. Výstava krojov a výrobkov ľudových remeselníkov nám ukázala zručnosť našich predkov.
  enlightenedPo tomto toku nových informácií, sme sa museli posilniť aj jedlom a trošku si oddýchnuť pred cestou domov. Ďakujeme pani učiteľke Šofrankovej a Golitkovej, ktoré nám umožnili vidieť kúsok bohatej histórie nášho kraja.

  Lukáš Daňo, 7.A

 • Ďakujeme za pomoc

  Pomáhať je ľudské, prirodzené, normálne. Avšak v dnešnej dobe je to veru vzácne. A pomáhať škole, to sa nestáva každý deň. Ale na našej škole sa to stalo. 12. novembra zahučal na školskom pozemku za 4. pavilónom traktor. A hučal a pri svojom hučaní oral. Oral to, čo už veľmi dlho spalo a čo už spať v jari nebude. Prečo?  No lebo sa začne praktické vyučovanie predmetu Svet práce. Na zoranom pozemku sa bude kopať, siať, kypriť pôda i vytrhávať burina jednoducho to, čo sa v záhrade robí. A my sa už teraz tešíme na našimi rukami vypestovanú reďkvičku, šalátik či mrkvičku, ktoré nám určite dodajú potrebné vitamíny i energiu.

  To všetko sa uskutoční vďaka p. Potockému Štefanovi, ktorý bez váhania, vykrúcania a prosenia bol ochotný náš trávnatý pozemok zmeniť na školskú roľu, bol ochotný prísť, pozrieť si terén, poradiť nám a dodať, že to nebude problém. Ďakujeme aj jeho synovi Cyrilovi za kvalitnú komunikáciu s oteckom. Sme radi, že máme také deti, sme radi, že máme takých rodičov.

  Ďakujeme za pomoc.yes

 • Záložka do knihy spája školy

  Žiaci 1.-5. roč. sa zapojili do 5. ročníka česko-slovenského projektu: Záložka do knihy spája školy: Moja obľúbená kniha. Cieľom tohto projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi slovenskými a českými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci mohli vyrobiť ľubovoľnou technikou. Základné školy výmenou záložiek využili na nadviazanie vzájomnej spolupráce, kontaktov alebo na poznávanie života žiakov v rôznych kútoch Česka a Slovenska.

  Žiaci vyrábali záložky rôznych tvarov a s rozmanitými motívmi počas vyučovacích hodín, v školskom klube detí, v rámci krúžkovej činnosti alebo doma. Žiaci alebo učitelia pri ich výrobe čítali prevažne rozprávky a dobrodružné príbehy. Veľa žiakov vyrobilo záložky nielen pre svojich kamarátov z pridelenej partnerskej školy, ale aj pre svoju školskú knižnicu. Výmena záložiek prispela k nadviazaniu nových priateľských kontaktov medzi partnerskými školami, ukázala im ďalšie možnosti spolupráce v budúcnosti, podporila rozvoj kreativity, fantázie, manuálnej zručnosti a práce s informáciami žiakov, posilnila ich etické hodnoty. Zábavnou formou ich pritiahla ku knihám, podporila ich vzťah k čítaniu a v mnohých prípadoch aj posilnila ich dobrý vzťah ku školskej knižnici. Naša škola si vymenila záložky so ZŠ v Banskej Bystrici. V tejto aktivite by sme chceli pokračovať aj v budúcom školskom roku. (Mgr. Z.Verbovská)

 • Týždeň zdravia 2014

  V októbri sa na našej základnej škole uskutočnil "Týždeň zdravia" už 4.ročník. Celý týždeň žiaci I.st. nosili do školy zdravé desiaty. Deti si mohli vymeniť sladkosti za ovocie. Každá trieda si vytvorila krásnu jesennú výzdobu, ktorú žiaci doplnili výtvarnými prácami jesenných plodov. Učitelia I. stupňa podporujú u detí mladšieho školského veku utváranie správnych stravovacích návykov, ako prevenciu obezity v neskoršom veku. Sme radi, že do školskej akcie sa aktívne zapojili aj rodičia prípravou vhodnej desiaty. S celou akciou aktívne pomáhali žiaci 4.A.
  Najzdravšie desiaty nosia žiaci v 3.B, Najkrajšiu výstavku mali žiaci v 3.A
  Najkrajšie výtvarné práce
  Peter Komka 4.B, Sára Sodomková 3.A, Nikola Miháliková 4.A

 • iPad na hodinách 1.stupňa

  V dňoch 4.-7.11. 2014 si žiaci prvého stupňa vyskúšali na hodinách matematiky a anglického jazyka prácu s iPadmi. Aplikácie, s ktorými pracovali, poskytli žiakom atraktívny a zároveň neobvyklý spôsob výučby.
  PaedDr.Jana Semaniková

 • Prezentácia kníh

  Márie Kočanovej: S Perúnom na štíte (historický román z čias Veľkej Moravy)
  Ľudovíta Petraška: Strážca jazera (povesti zo Šariša, Abova a Zemplína)

  Bola to akcia, ktorá nás – žiakov 6.ročníka s vyučujúcimi – aktivizovala k návšteve priestorov Knižnice P.O.Hviezdoslava v Prešove. Podujatie sa konalo 7. novembra 2014 o 11,00 hod. Tešili sme sa na to, lebo Ľudovít Petraško je náš rodák. Mali sme tak ako prví možnosť počuť úryvky z jeho novej knihy, preopakovať si, čo sú povesti a dozvedieť sa, že máme byť na čo hrdí. Veď náš región je bohatý na zaujímavé príbehy. Keďže nie všetci mali možnosť stretnúť sa s autorom v priestoroch knižnice, niektorí žiaci využili možnosť prísť na besedu v priestoroch Komunitného centra v Ľuboticiach o 16.00 hod. v ten istý deň.
   

 • DETSKÝ ČIN ROKA 2014

  Minulý školský rok prebehla na našej škole zbierka trvanlivých potravín. Naši učitelia podporovali žiakov k dobrému činu, ktorý sa uskutočnil v priebehu dvoch týždňov, kedy žiaci nosili do školy nie jednu, ale plné tašky rozličných potravín. Vyzbieralo sa spolu 502 kusov. Darovali sme ich rodinám v núdzi, ktoré to v tom čase potrebovali. O dobrom skutku sme napísali do projektu DETSKÝ ČIN ROKA, aby sme podporili dobro, ktoré vykonali naši žiaci. Výberová komisia vybrala náš príbeh medzi päť najlepších v kategórii DOBRÝ NÁPAD. Zabojujme a od 13.októbra on-line hlasujme za náš príbeh na webovej stránke www.detskycin.sk. Učitelia spolu so žiakmi hlasujú za dobré skutky elektronicky prostredníctvom formulára na danej webovej stránke alebo zaslaním  poštou :  OZ Detský čin roka, Ševčenkova 21, 851 01 Bratislava.
  Celý budúci týždeň počúvajte RÁDIO EXPRES, kde predstavia nominované príbehy do projektu DETSKÝ ČIN ROKA 2014, aj ten náš.
  Hlasujte, lajkujte za dobrý skutok našich detí ! Ďakujeme.

 • Florbal masiek 28.10.2014
 • Okresné kolo Bedminton 2014

  Dňa 27.10.2014 sa na ZŠ Májové námestie uskutočnilo okresné kolo v bedmintone chlapcov a dievčat. Naša škola vyslala dvojčlenné družstvo dievčat, skúsenú bedmintonistku Michaelu Tarcalovú a stolnú tenistku Nikolu Geciovú. V kategórii žiačok vybojovali 3. miesto zo šiestich základných škôl.
  Blahoželáme.

 • Ekopark Holá Hora

  Žiaci 6.ročníka, dňa 21.10.2014 navštívili Ekopark Holá Hora s p.učiteľkami Hvizdošovou a Baňasovou. Tu mali možnosť naživo vidieť a dozvedieť sa viac o chove domácich hospodárskych zvierat. Dozvedeli sa napríklad aj o tom, aké plemená hospodárskych zvierat chováme, aký úžitok z nich máme a iné zaujímavosti. Okrem toho mali možnosť pohladiť si a nakŕmiť poníky, ovce a kozy, z domu donesenými jabĺčkami a mrkvou.

 • Jesenné aranžmány

  Jeseň, pani bohatá, farbí listy do zlata, hovorí sa v detskej básničke. Veru jeseň, obdobie plné farebného pod nohami šuštiaceho lístia, voňavých bobúľ hrozna, jabĺčok i hrušiek, plné orieškov, ale aj gaštanov, šípok i žaluďov. A všetko to sme našli v jesenných dekoráciách, ktoré urobili žiaci prvého i druhého stupňa a s ktorými sa prezentovali na súťaži Jesenný aranžmán.

  A veru bolo sa na čo pozerať! Svoju šikovnosť, fantáziu i tvorivosť predviedli v tomto školskom roku nielen dievčatá, ale aj chlapci. Boli ozdobené košíky, vytvorené kytice z listových ruží, nechýbala tekvička premenená na myšku či prasiatko. Oči sa tešili z tej nápaditosti, pestrosti i zručnosti malých i väčších tvorcov. Aj napriek ťažkému rozhodovaniu, ktoré oceniť, sme nakoniec vybrali 8 naj. Drobné jesenné vresy si domov odniesli J.Vargovčík, N.Javorská, P.Molnár, R.Mesarčová z 2.C, M.Blaško zo 4.B, D.Andiľová z 5.C, J.Vasilišinová zo 6.B a I.Jurašeková zo 6.C. Veríme, že tieto vresy ich potešili a že už dnes skrášľujú ich záhradu či verandu. A my ďakujeme všetkým, ktorí sa do tejto súťaže o jesenný aranžmán zapojili. Ďakujeme nielen pani učiteľkám, ktoré motivovali žiakov, ale ďakujeme aj rodičom, ktorí si našli čas na jesennú prechádzku a ktorí pomohli svojim deťom nazbierať to, čo jeseň ponúka, to čo skrášli každú jesennú dekoráciu.

 • Blahoželáme
  24. 10. 2014

  Náš pán riaditeľ má dnes krásne životné jubileum.
  Všetci mu prajeme veľa šťastia, zdraviasmiley.

 • Zober loptu a nie drogy

  Dňa 21.10.2014 sa na ZŠ Sibírska uskutočnil basketbalový turnaj mladších žiakov v rámci projektu Zober loptu a nie drogy. Hralo sa v dvoch kategóriách. V kategórii 5. ročníkov sa naši žiaci umiestnili na 2. mieste a v kategórii 6. ročníkov sa naši šiestaci umiestnili na 3. mieste.
  cheeky
  Blahoželáme.

 • Jablkový trojboj

  Pod týmto názvom sme si v rámci projektu Zdravá škola pripomenuli Svetový deň zdravia. Venovali sme sa v tomto školskom roku jabĺčku, nášmu typickému slovenskému ovociu, ktoré je plné vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Najprv sme vyhlásili súťaž o naj jabĺčko – najväčšie, najčervenšie a najfarebnejšie. Do tejto súťaže sa zapojilo spolu16 žiakov, takže jabĺčok sa nazbieralo neúrekom. Prvenstvá v jednotlivých kategóriách si odniesli títo žiaci: najväčšie jabĺčko malo 512 g a priniesla ho V. Pažinová zo 4.C triedy, najčervenšie jabĺčko priniesla B. Štupáková zo 7.B a najfarebnejšie M. Rochovský tiež zo 7.B.

  Po tejto súťaži sa uskutočnila ochutnávka jabĺčok. Dievčatá zo 7.B pripravili taniera plné jabĺk a rozdávali ich vo všetkých pavilónoch počas prestávky. A že jabĺčka chutili, o tom svedčia i priložené fotografie. No a vyvrcholením jablkového trojboja bola príprava jablkových dobrôt. Spolu s usilovnými a šikovnými dievčatami zo 7.B sme upiekli 3 jablkové koláče, ktoré sme opäť počas prestávky ponúkali našim žiakom. Za krátky čas boli taniere prázdne, takže koláčiky sa zrejme vydarili. A my sme radi, že našim žiakom  chutilo, o to nám predsa šlo. Veď zdravá škola je aj o zdravej desiate a tej nesmie chýbať ovocie, napríklad jabĺčko.

 • Pavlovce - Tajch 2014

  Výlet do Pavloviec bol pre nás jedinečnou príležitosťou spoznať krásy našich lesov a niečo nové sa aj dozvedieť a naučiť. Cestovali sme vlakom a keď sme vystúpili, vydali sme sa na detský okruh náučného chodníka Tajch, ktorý bol dlhý asi 2,5 km. O histórii tamojšieho lesa a prírody nás informovali tabule, kde sme hľadali odpovede na otázky do našich pracovných listov. Dozvedeli sme sa niečo nové o ťažbe dreva, zvieratách aj rastlinách. Bol to veľmi zaujímavý výlet a ďakujeme pani učiteľkám, ktoré ho zorganizovali.

 • Školské exkurzie sa rozbehli

  Prvý mesiac v tomto školskom roku sme sa dozvedeli, že my, deviataci, ideme na exkurziu do Banskej Bystrice. Banská Bystrica sa spája so Slovenským národným povstaním a práve toto spojenie nás tam priviedlo.
  A tak dňa 26.9.2014 o 6:30 hodine sme vyrazili v dobrej nálade na cestu. Sprevádzali nás pani učiteľka Golitková a pani učiteľka Šofranková. Cieľom našej exkurzie bola prehliadka Múzea Slovenského národného povstania, kde sa vystavovala expozícia z druhej svetovej vojny, teda zbrane, uniformy, osobné veci vojakov, padáky, fotografie z holokaustu.

  Pred samotnou exkurziou a výkladom sprievodcu nám pustili dokumentárny film o druhej svetovej vojne, z ktorého sme všetci mali zimomriavky. Potom sme absolvovali prehliadku. Sprievodca nám pútavo vyrozprával naše dejiny o druhej svetovej vojne a Slovenskom národnom povstaní. Ako bonus celej prehliadky bola vitráž s uniformou, ktorú nosil samotný Hitler.
  Všetci deviataci sme sa zhodli, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť a vďaka exkurzii sme sa veľa dozvedeli. A ešte na záver: sme šťastní, že žijeme v mieri.
  /Kristína Perželová, 9.B/


  Tento rok sme si pripomenuli okrúhle 100. výročie od vypuknutia prvej svetovej vojny. O niekoľko dní si pripomenieme 70. výročie začiatku jednej z najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny, Karpatsko-duklianskej operácie na pomoc Slovenskému národnému povstaniu. Tieto významné medzníky v našich dejinách sú neodmysliteľne späté s regiónom na severovýchode Slovenska, neďaleko Svidníka. Práve podkarpatský región, osobitne Dukla, sa stal miestom veľkých vojenských operácií, v ktorých bojovali vojaci mnohých národov a národností. Známy je najmä Dukliansky priesmyk. Dukla je zároveň vyhláseným územím európskeho významu na Slovensku a nejeden školák so zatajeným dychom navštívil areál duklianskeho bojiska s pamätníkom.

  Dukla je pre Slovákov živým symbolom, mementom, miestom úcty i piety, miestom známym i doteraz objavovaným. Za našu slobodu tu položili životy tisíce vojakov, nielen Slovákov. Štatistiky sú ohromujúce, no ešte viac chytia za srdce osudy mnohých vojakov, ktorí tu neváhali obetovať svoje životy.
  Slovenská republika si 6. október 1944 pripomína ako pamätný deň – Deň obetí Dukly. V tento deň príslušníci 1. Československého armádneho zboru pod vedením Ludvíka Svobodu spolu s príslušníkmi Červenej armády prekročili hranice svojej vlasti – Československa. Aj keď sa pôvodné plány tejto vojenskej operácie nenaplnili, keďže Nemci kládli obrovský odpor, predsa len pomohla domácemu povstaniu a bola kľúčová pre oslobodzovanie územia Slovenska. Dodnes nám región Dukly svojimi pamiatkami o tom vydáva svedectvo v podobe unikátneho prírodného vojenského múzea.
  /Marek Havrila, 8.A/


  Dňa 10. októbra 2014 sa žiaci 8.A a 8.B  triedy  v počte 36 spolu s p. učiteľkami J. Šofrankovou a M. Golitkovou  zúčastnili historickej exkurzie. Zaspomínali si v podobe historických exponátov a vynikajúcich lektorov vo Vyhliadkovej veži na Dukle a vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku.
  Obe exkurzie sa niesli v duchu osláv 70. výročia SNP.

strana: