Základná škola Ľubotice

Prihlásenie
O škole Fotoalbum Kalendár Rozvrh Digitálna učebnica Kontakt
 • Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského

  Prešov 23. januára 2015
  Okresné kolo prednesu povestí
  yes Ján Michal Riško (3. kategória) - 1. miesto
  yes Vanessa Majdáková (2. kategória) - 2. miesto
  yes BLAHOŽELÁME

 • Navštívili sme okresný súd

  Mnohí ľudia sledujú na televíznych obrazovkách reláciu Súdna sieň, kde sú riešené rôzne porušenia zákonov. A práve my, žiaci 7.b triedy, sme 15.1.2015 spolu s našou triednou učiteľkou Mgr. M. Golitkovou a pani učiteľkou PaedDr. J. Šofránkovou navštívili súdnu sieň na Okresnom súde v Prešove. Zúčastnili sme sa troch súdnych pojednávaní. V prvom prípade odsúdený žiadal o odpustenie zvyšku trestu, v druhom prípade občan žiadal o vrátenie vodičského preukazu, ktorý mu bol odňatý pre vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu, pričom okrem toho musel zaplatiť pokutu 800 eur. V treťom prípade sa konalo hlavné pojednávanie bez účasti obvinených. Tu sme mohli vidieť okrem práce sudcu a prokurátora aj prácu obhajcu. Sudca nám veľmi podrobne vysvetlil súvislosti s jednotlivými prípadmi, poučil nás o tom, ako ľahko je možné spáchať trestný čin bez toho, aby sme to urobili úmyselne. Dozvedeli sme sa, že občania môžu pomáhať sudcovi pri rozhodovaní ako sudcovia z ľudu, vysvetlil nám, čo je to trestný čin aj to, čo predchádza samotnému súdnemu pojednávaniu. Presvedčili sme sa, že rozhodovať o vine či nevine iných ľudí je veľmi ťažké a zodpovedné. A práve taká je práca sudcov, prokurátorov i obhajcov. A názory nás, žiakov?

  Filip: „Páčilo sa mi, že nás pán sudca aktívne zapájal a mohli sme sa pýtať na rôzne veci. Páčilo sa mi  aj to, že sme mohli vidieť, ako v skutočnosti reagujú obžalovaní.“

  Natália: „Bolo to veľmi zaujímavé, boli sme radi, že sme sa mohli aj niečo opýtať a pán sudca nám na otázky odpovedal.“

  Lucia: Bolo to zaujímavé. Mala som trochu strach hlavne preto, lebo sme sa nemohli smiať, ale pán sudca vo mne „zadupal“ posledné štipky smiechu.“

  Žofia: „ Páčilo sa mi, že sme mohli rozhodnúť o osude odsúdeného.“

       Na záver chceme veľmi pekne poďakovať pánu JUDr. Martinovi Baranovi, ktorý nám pomohol pri organizácii tejto exkurzie.
  Lucia Slatkovská, 7.b

 • Zápis žiakov do 1. ročníka 2015/2016
 • Turecko a Texas

  9. januára sa naša hodina občianskej náuky zmenila na hodinu multikultúry.

  V piatok, na hodine občianskej náuky, sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí. Hlavne o Turecku.
  V Turecku sa modlí veľakrát za deň a vstávajú veľmi skoro. Modlia sa k Alahovi. To je ich Boh. Kľačia na jednom z kobercov, ktorých má každá rodina najmenej 4 a majú špeciálne vzory, presne vymerané, kde musia kľačať a skláňajú sa až k zemi. Niektorí rýchlejšie, iní pomalšie. Deň Turci začínajú veľmi veľkými raňajkami, ktoré vládzu zjesť len oni sami. Potom idú do kostola alebo synagógy. Majú zaujímavé trhy, na ktorých nájdeme všetko. Tiež majú úplne iné zvyky a spôsoby. Napríklad, keď sa najedia, tak si môžu odgrgnúť.

  V Turecku sa obliekajú zvláštne. Majú na sebe takú zvláštnu čiapku, ale ženy šatku a rúcho. Tieto všetky zaujímavosti o Turecku nám povedala, odprezentovala a ukázala Lívia Molčanová z našej triedy 7.A. A ešte nás prekvapili dve westernové siedmačky Nina Demčáková a Karolína Raševová, ktoré boli prezlečené za westernové dievčatá. Pripravili nám projekt o Texase. Povedali nám, že tam chovajú všade dobytok a hlavne o westerne. Dozvedeli sme sa od dievčat veľa zaujímavostí a podrobnosti o iných krajinách, takže sme mali zaujímavú hodinu občianskej náuky.   

  Lucia Šimková,7.A

 • Deň podnikania

  Na hodine Občianskej výchovy sme preberali tému Podnikanie. A pri tejto príležitosti nám p. učiteľka zadala úlohu, a to, aby sme pred Vianocami zorganizovali v našej triede menšiu burzu našich vlastnoručne vyrobených výrobkov. Cieľom tejto akcie bolo vžiť sa do úlohy podnikateľa, vyskúšať si ako sa zarábajú peniaze a pod. Každý zo spolužiakov priniesol niečo iné.  Boli to maffiny, sušienky, koláče, čaj. Predávali sme to v triede za symbolickú cenu. Naše produkty prišli kupovať aj žiaci z nižších ročníkov. Podarilo sa nám predať väčšinu našich výrobkov, a aj keď sme veľa nezarobili, vyskúšali sme si ,ako sa zarábajú peniaze.
  Kristína Perželová, 9.B

 • Vianoce v akcii

  Tento rok sme sa pokúsili koledovať v duchu Dobrej noviny. Koledovať sme boli 26.12 2014. Bolo nás 8 detí, z  toho 1 chlapec Jakub, ďalej kantor Vlado, 3 dievčatá stredoškoláčky a pani učiteľka. Bolo 13.00 hod., keď sme vyrazili po domácnostiach. Slniečko nám krásne svietilo, preto sme koledovali, ak to bolo potrebné, aj na ulici. Pôvodne sme mali absolvovať 20 nahlásených domácností, ale vždy nás ľudia posielali aj k svojim susedom a známym, aby sme aj ich potešili. A tak sa počet navštívených domácností zvýšil na cca 27. Uprostred koledovania nás po slniečku zachytila poriadne chumelica snehu, z čoho mali radosť hlavne naši detskí koledníci. Aj si hneď začali spievať koledy na ulici.

  Naše koledovanie trvalo do 18.00 hod. Preto som veľmi obdivovala obetavosť detí, ako do toho vedeli ísť bez šomrania a stále naplno. Všetci, ktorí nás prijali, boli veľmi milí a štedrí. Vyzbierali sme 560,20 eur, ktoré sme hneď odoslali do ústredia Dobrej noviny na podporu misijných diel v Afrike. Máme z toho naozaj pekný zážitok, aj keď to bolo náročné. Vďaka Bohu, že sme mohli aj touto formou urobiť niečo dobré.
  Pekné dielo vzniklo aj deň pred koledovaním. V spolupráci so zborom, ktorý vedie p.Paľová a p.Štupáková, ktorého podstatnú časť tvoria žiaci našej školy, vznikla pekná Jasličková hra so zamyslením sa nad pravou hodnotou Vianoc.
  Tieto aktivity dokazujú, že naše deti vedia byť otvorené dobru a venovať svoj voľný čas pre druhých.

  Mgr. M.Baňasová

 • Najväčšia charitatívna exhibícia

  Milí rodičia, žiaci, učitelia
  srdečne vás pozývame na charitatívnu športovú exhibíciu.
  29. december 2014 o 18.00 hod. TATRAN handball aréna v Prešove.
  Zraz účastníkov o 17.15 hod. pred Mestskou športovou halou.
  Vedenie školy

 • Vianočná rozlúčka 4.C so starým rokom

  Milú vianočnú rozlúčku so starým rokom a vianočnými tradíciami mali žiaci 4.C triedy.
  Popri rátaní koláčov v matematike cez meranie hmotnosti a dĺžok v geometrii, cvičenie jazýčkov pri vianočných vinšoch, čítaní a rozprávaní o slovenských aj zahraničných tradíciách si žiaci tejto triedy pochutnali na vianočnej kapustnici, ktorú varili s p. triednou učiteľkou. Pri domácich koláčikoch a oblátkach s medom nadobudli nové vedomosti a zručnosti.
  V závere projektového vyučovania stihli aj obdariť jeden druhého darčekmi (niektorými vlastnoručne vyrobenými a vymyslenými) formou hry „tichý kamarát,,. Aj takouto formou si spríjemnili predvianočný čas.
  devilVšetkým ostatným spolužiakom a učiteľom našej školy prajú ŠŤASTNÉ A VESELÉ SVIATKY A VŠETKO NAJ DO NOVÉHO ROKA 2015.

 • Tanečný krúžok

  Dnes sme mali posledný predvianočný tréning a tak sme si teda natočili video, ktorým by som vám ja aj deti rada popriala pekné sviatky.
  Aby ste mali aspoň trochu predstavu ako trénujeme :) posielame zopár fotiek, video a prajeme Šťastné a Veselé.devil

 • Ocenenie Detský čin roka
 • Oficiálne výsledky súťaže o Grant nadácie RZ
 • Slovenčina v pohybe

  Dňa 10.12. 2014 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády zo SJL. Našu školu reprezentovala Kristína Perželová, ktorá sa umiestnila na peknom 7.mieste z 21 súťažiacich z celého okresu.
  V tom čase prebehlo aj školské kolo súťaže v prednese povestí Šaliansky Maťko. Našu školu budú v okresnom kole reprezentovať Vanessa Majdáková a Ján Michal Riško.
  Vedúca PK SJL

 • Naše ikebany nielen voňali

  Veru, ikebany, ktorých bolo tohto roku neúrekom, nielen krásne voňali, ale priťahovali oči veľkých i malých, skrášľovali školskú jedáleň i hlavný pavilón. Boli vytvorené na podujatí Tvoríme vianočné ikebany, ktoré sme ako po iné roky organizovali v spolupráci s predsedom Republikového výboru SZZ Ing. Jakubekom a podpredsedom ZO SZZ v Ľuboticiach p. Krištofom. Stretli sme sa 10. decembra v školskej jedálni. 14 šikovných tvorivých dievčat  zo 6.,7. a 8. ročníka privítal pán Jakubek, pán starosta Krajči i náš pán riaditeľ Kostelník. Všetci traja s úsmevom na perách popriali našim žiačkam nielen dobré nápady, fantáziu, ale hlavne radosť a pohodu pri tvorení vianočných aranžmánov.

  A tak dievčatá strihali, lepili, omotávali, jednoducho tvorili. A vytvorili nie jednu, ale dve či tri  ikebanky. Navzájom si vymieňali i darovali vetvičky, ozdoby, stuhy, len aby ikebanky boli pekné. A preto pri hodnotení  bolo ťažké určiť tú naj. Všetky boli krásne, všetky boli iné, ale všetky voňali, voňali lesom, záhradou, Vianocami. A to potvrdili v závere i naši páni p. Jakubek, p. Kostelník i pán Krištof. Bez váhania odmenili všetky naše dievčatá sladkosťami, semenami i sadenicami okrasných rastlín. Spokojnosť vládla na obidvoch stranách, a o to vlastne šlo.

  Ďakujeme p. Jakubekovi, že s ochotou prišiel medzi nás a pripravil nám toto predvianočné podujatie, no a samozrejme ďakujeme našim dievčatám, bez ktorých by sa toto milé podujatie nemohlo uskutočniť. Takže možno budúcim kvetinárkam – Lucke Horvátovej, Ivanke Jurášekovej, Viktórii Džurbovej, Dominike Verešpejovej, Viktórii Kanašovej, Emke Kačmárovej, Deniske Tušovej, Žofke Andiľovej, Ivanke Pivovarníkovej, Barborke Bilej, Júlii Molčanovej, Soni Pacosovej, Michaele Tarcalovej a Veronike Vrábeĺovej udeľujeme veľké jednotky a prajeme nielen im, ale aj Vám všetkým šťastné a veselé Vianoce!

 • Ocenenie Detský čin roka 2014

  Dňa 9.12.2014 boli v Zichyho paláci slavnostne vyhlásené výsledky ocenenia Detský čin roka 2014. Náš dobrý skutok získal viac ako 30000 hlasov detskej poroty a stal sa tak Detským činom roka 2014 v kategórii Dobrý nápad. Za kolektív žiakov našej základnej školy prevzali toto významné ocenenie žiačky Lea Mušková a Ema Rahl. Spolu s ocenením sme získali aj vecnú cenu MICRO Hi-Fi SYSTÉM LG a rôzne darčekové predmety. Deti našej školy sa týmto skutkom pričinili o šírenie dobra, priateľstva medzi ľuďmi, vzájomnej spolupatričnosti a pomoci. Bez ich dobrých srdiečok by sa tento skvelý skutok nikdy nestal.
  Správy RTVS 14.12.2014 41 min.20 sek.

 • Olympiáda z anglického jazyka

  Prvý decembrový týždeň sa niesol v duchu testovania vedomostí  žiakov z anglického jazyka. 31 žiakov z 5.-9. ročníkov sa zapojilo do školského kola olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách. V kategórií 1.A preukázali svoje jazykové zručnosti žiaci 5., 6. a 7. ročníka. V kategórií  1.B zasa žiaci 8. a 9. ročníka. Mimo súťažných kategórií  sa do testovania vedomostí z anglického jazyka zapojili aj štvrtáci. V testoch preukázali žiaci nadobudnuté vedomosti predovšetkým z gramatiky a slovnej zásoby získanej na hodinách anglického jazyka. Taktiež nechýbal voľný rozhovor, čítanie i počúvanie s porozumením.

  Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali títo žiaci:

  1.A kategória:

  1.miesto:         Petra Končárová 7.B
  2.miesto:         Radoslav Slatkovský 7.B
  3.miesto:         Ľudmila Lazorová 6.A

  1.B kategória:

  1. miesto:        Jakub Baňas 9.B
  2. miesto:        Radovan Fečo 9.B
  3. miesto:        Kristína Perželová 9.B

  Žiaci  4.A, 4.B, 4.C

  1. miesto:        Samuel Mazuch 4.A
  2. miesto:        Lukáš Hreha 4.A
  3. miesto:        Tomáš Nosáľ 4.C

  yes Všetkým žiakom srdečne blahoželáme. Žiačka Petra Končárová bude reprezentovať našu školu na okresnom kole olympiády z anglického jazyka, ktorá sa uskutoční v januári 2015.
  smiley Už teraz jej všetci držíme palce.

 • Bojujeme proti fajčeniu /1.stupeň ZŠ/

  Ak má byť prevencia drogových závislostí účinná, musí sa s ňou začať čo najskôr.
  Pretože čas, je jedna z mála vecí, ktoré človek nedokáže ovplyvniť a mnohokrát je droga v boji s časom rýchlejšia a neúprosnejšia.

  V rámci výchovno–vzdelávacieho procesu sme na I. stupni ZŠ uskutočnili v mesiaci novembri množstvo aktivít, ktoré poskytli žiakom dôležité informácie týkajúce sa danej problematiky. Hravou formou sme vštepovali žiakom informácie o nebezpečenstve a následkoch tejto drogovej závislosti. Žiaci sa dozvedeli, aké škodlivé látky obsahuje jedna cigareta, ako skracuje život, ničí pľúca, je príčinou veľkých požiarov, srdcovo-cievnych chorôb, spôsobuje rakovinu až smrť. Vo svojom okolí zisťovali počet fajčiarov, čo fajčením fajčiar získava, stráca, prečo vlastne fajčí.

  Naším cieľom je, aby to známe: „Fajčenie škodí zdraviu,“ žiaci nevyslovovali len ako frázu. Myslíme si, že si to po týchto aktivitách budú uvedomovať a dávať vo svojom okolí najavo, že je im to nepríjemné a škodlivé. Budú dbať o svoje zdravie, ktoré je najdôležitejšou hodnotou v ľudskom živote. A fajčenie? Budú považovať len za slabosť.
  /PaedDr. E. Šoltysová/

 • Exkurzia Viedeň-Bratislava 2014

  V dňoch 1.–2.12.2014 sa žiaci našej školy zúčastnili poznávacej exkurzie Viedeň-Bratislava.
  Do Viedne sme docestovali o 10:00 hod. Čakal tam sprievodca, ktorý nás už v autobuse oboznámil s históriou hlavného mesta Rakúska.

  Potom sme si prezreli:

  Námestie Márie Terézie
  Hofburg (zimné sídlo Habsburgovcov)
  Dóm sv. Štefana
  Klenotnicu v Hofburgu
  hrobku Habsburgovcov

  Ku každej pamiatke sme si vypočuli zaujímavý výklad.
  Návštevu Viedne sme ukončili na Vianočných trhoch, kde sme zažili veľkolepú predvianočnú atmosféru. Druhý deň exkurzie sme pokračovali prehliadkou nášho hlavného mesta Bratislavy.

  Navštívili sme:

  Parlament SR
  Bratislavský hrad (námestie)
  Historické centrum (Michalskú bránu)

  Videli sme:

  Národnú banku Slovenska
  Národné divadlo
  Slovenskú filharmóniu
  Slovenský rozhlas

  Pobudli sme na Hviezdoslavovom námestí, kde boli Vianočné trhy. Zaujímavá bola prehliadka slovenskej televízie JOJ, kde sme si pozreli rôzne štúdia. Hoci nám neprialo počasie, vrátili sme sa domov plní dojmov, nezabudnuteľných zážitkov, obohatení o nové skúsenosti a poznatky.

  Bronislava Fecková

 • "Grant nadácie RZ" : „Obnov si jedáleň alebo kuchyňu“

  Ďakujeme všetkým darcom, ktorí nám ochotne pomohli k úspešnému umiestneniu našej školy v súťaži o "Grant nadácie Renáty Znajkovičovej na obnovuj školskej jedálne.

  Výsledok: 2. miesto - výhra 3000 €
  Vyzbieraná suma = 1012 €
  Počet darcov = 601

 • Jazykový kvet - Language Flower

  Hovoriť v inom ako rodnom jazyku je pre mnohých žiakov výzva. Niekomu to ide plynule a bez trémy, iní potrebujú získať istotu. A práve preto súťaž "Language Flower" je príležitosťou vyskúšať si to.
  Dňa 28.novembra sa zišlo 28 žiakov našej školy, ktorí zareagovali na túto výzvu a ukázali, ako sa z malých nepatrných púčikov postupne rozvili krásne kvety. Ukázali nám ako vedia ovládať cudzí jazyk, poskytnúť emócie, vliať dušu textu, ktorý prednášali.
  Žiaci súťažili v troch kategóriach: v prednese anglickej, nemeckej i ruskej poézie a prózy.
  Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do krajského semifinálového kola, ktoré sa uskutoční 11.marca 2015.

  Mená víťazov jednotlivých kategórií:

  Prednes anglickej poézie a prózy /žiaci 5. a 6. ročníkov/:
  1. miesto - Viktor ŠMAHA /5.C/
  2. miesto - Martin JARKOVSKÝ /6.B/, Mária ŠTEFANIČOVÁ /5.A/
  3. miesto - Dominika VEREŠPEJOVÁ /6.C/

  Prednes anglickej poézie a prózy /žiaci 7. ročníkov/:
  1. miesto - Petra KONČÁROVÁ /7.B/
  2. miesto - Karolína RAŠEVOVÁ /7.A/
  3. miesto - Patrícia MIKITOVÁ /7.A/

  Prednes nemeckej poézie a prózy:
  1. miesto  - Lucia ŠIMKOVÁ /7.A/
  2. miesto - Marianna HANOBÍKOVÁ /7.B/

  Prednes ruskej poézie a prózy:
  1. miesto - Kristína KENDROVÁ /9.B/
  2. miesto - Šimon MIKOLAJ /8.A/
  3. miesto - Tatiana ŽILKOVÁ /7.B/

  Zvláštna cena poroty:
  Lucia ŠIMKOVÁ -účasť v dvoch kategóriach /prednes anglickej a nemeckej poézie a prózy/

  Veľké poďakovanie patrí aj záhradníkom, teda učiteľom cudzích jazykov, ktorí prebúdzajú u žiakoch túžbu ovládať cudzie jazyky a motivovali ich k učeniu sa literárnych textov v cudzích jazykoch a to:
  laughp. uč. Oravcovej, Feckovej, Karahutovej, Tkačíkovej a Staškovej.

 • Olympiáda z dejepisu

  Do „duše našich dejín“ je skutočne náročná cesta. Ale nájdu sa odvážlivci, ktorí si dajú tú námahu vybrať sa hlbšie do tejto oblasti. Bolo ich okolo 45. Títo žiaci 28.11.2014 absolvovali školské kolo DEJEPISNEJ OLYMPIÁDY. Testy boli naozaj náročné a vyskúšali ich znalosti v oblasti tém, ktoré práve preberajú, v znalostiach o starovekom Egypte i vedomostiach z 1. svetovej vojny. Súťažiaci boli z 6. až 9.ročníka.
  Tu sú konečné výsledky:

  6.ročník:
  1.miesto: Štefan Fečík  (6.C)
  2.miesto: Dávid Šarišský  (6.B)
  3.miesto: S.Peržel(6.C) a T.Sopko(6.A)

  7.ročník
  1.miesto: P.Končárová 7.B
  2.miesto: M.Hanubíková 7.B
  3.miesto: T.Baranová a J.M.Riško -7.A

  8.ročník
  1.miesto: T.Mikča (8.A)
  2.miesto:Š.Mikolaj (8.A)
  3.miesto: A.Pankuch a K.Mikolajová (8.A)

  9.ročník
  1.miesto: T.Piskura (9.A)
  2.miesto: B.Kamenčíková (9.B)
  3.miesto: K.Perželová a S.Šitárová (9.B)

  Tešíme sa, že naša minulosť nie je žiakom ľahostajná. Ďakujeme vyučujúcim dejepisu za motivovanie žiakov k účasti i neľahkú prácu v porote. /Mgr.M.Baňasová/

strana: