Základná škola Ľubotice

Prihlásenie
O škole Fotoalbum Kalendár Rozvrh Digitálna učebnica Projekty Kontakt
 • Naše darčeky ku Dňu Zeme

  22. apríl – Deň Zeme. Deň, kedy má naša modrá planéta už od roku 1969 svoj sviatok.

  Deň Zeme 2016 - fotoalbum
  Deň Zeme 2016 - video

  A keď má niekto sviatok, tak mu blahoželáme, dávame darčeky, organizujeme party. Ale ako zablahoželať, čo podarovať a čo zorganizovať pre Zem? Hľadali sme teda odpovede na tieto otázky a veru a v spolupráci s inými organizáciami sme aj našli.
  A tak sme 22. marca 2016 pripravili pre našu Zem tieto darčeky:

  Odovzdali sme recyklovateľný materiál, ktorý zbierame celý školský rok. A viete o koľko kg odpadu, ktorý sme vďaka našim žiakom, ich rodičom, príbuzným i vďaka učiteľom nazbierali, je naša Zem ľahšia? Presne o 198 kg hliníkovej fólie  a plechoviek , o 118 kg tetrapakov, o 130 kg vybitých bateriek, o 186 kg vrchnákov z PET fliaš.  To bol náš prvý darček.

  Druhý darček bolo 25 originálnych vlajok ku Dňu Zeme, ktoré pripravili žiaci spolu so svojimi pani učiteľkami. 6 najvlajok bolo odmenených diplomami a loptami pre celú triedu. Tešili sa žiaci z 1.B, 2.B, 4.A, 5.C, 7.C a 8.B.  A to ešte nie je všetko.

  Tretím darčekom bolo zorganizovanie v spolupráci s OÚ v Ľuboticiach „kozmetického, teda skrášľovacieho dopoludnia“. Okolo 520 žiakov so svojimi učiteľmi zbieralo odpadky, upravovalo kvetinové záhony, upratovalo na ľubotickom, židovskom cintoríne i v komunitnom centre, odnášalo konáre, zametalo. Všetci sme pracovali ako včeličky a bolo nám veru teplo nielen od práce, ale aj od slnečných lúčov, ktoré nás hriali počas celého dopoludnia.

  Veľké ďakujem patrí aj žiakom I. stupňa, ktorí vyzbierali všetky odpadky z panskej záhrady. A to ešte stále nie je všetko. Naši žiaci z 5.C a 7.C sa zúčastnili 1. ročníka podujatia Vyčistíme si naše lesy. Navštívili sme pýchu mesta Prešov ekopark Holá hora, nakŕmili zvieratká - malé kozliatka, poníky, sliepočky, holúbky a drobné rozcuchané zajačiky. Vypleli sme lesnú škôlku i do kelímkov si zasadili tekvice, melóny, slnečnice i chili papričky. Les sme nenavštívili kvôli silnému vetru, ale nabudúce sa doň určite pôjdeme pozrieť . Za našu ochotu a pomoc sme dostali od p. Ing. Klusovej sladkú odmenu a pozvanie na ďalšie atraktívne environmentálne podujatia.

  Teraz je to už ozaj všetko. Ale verte, že v tomto skrášľovaní a v zbere recyklovateľných surovín budeme pokračovať aj ďalej. Chceme, aby naša Zem mala sviatok každý deň, lebo ako sa vraví, kto nevidí krásy prírody, nič nevidí. A  naša vďaka patrí aj pánovi starostovi MVDr. Krajčimu, pani J. Potockej a pánovi Francovi za ochotu a poskytnutie materiálnych prostriedkov k úprave obce.

 • Kvety sú symbolom jari

  Jar je tu, a to nielen podľa kalendára. Pozrite sa vôkol - všetko kvitne, včielky bzučia, vtáčiky štebocú a slniečko sa usmieva. Prečo si nepriniesť trocha farieb i vône zo záhrady domov? Chce to len chcieť. A naše dievčatá Juliana Sára, Soňa, Mia, Barborka, Ema, Denisa i Nina chcú, chcú vniesť jarný dych do uzavretých priestorov. A presne to urobili aj na výstave ABC stavebníctva a Záhrady, ktorá sa konala v Mestskej hale v Prešove v dňoch 20.-22. apríla. A práve na tejto výstave sme sa opäť po roku stretli s našim známym pánom Jakubekom, ktorý nás srdečne privítal a pozval k pripraveným stolom.

  Úlohou dievčat bolo počas hodiny premeniť prázdne stoly na rozkvitnutú lúku s vôňou narcisov, hyacintov i orgovánu. A veru spolu s rovesníčkami zo Starej Ľubovne sa im to podarilo. Okoloidúci len obdivovali a pýtali sa: „To vás kto naučil? Je to na predaj?“ A odpoveď zaznela z úst hlavnej porotkyne : „Dievčatá z Ľubotíc sú z roka na rok šikovnejšie.“ A my s tou vetou môžeme len súhlasiť. Niektoré začínali ako šiestačky s trémou a plachým pohľadom. A teraz? Sú to suverénne, kreatívne aranžérky, na ktoré je radosť sa dívať i keď tvoria, i keď sú ich výtvory hotové. Tento krát to pochopila i porota a hodnotenia sa vzdala. Všetky kytice a ikebanky boli jednoducho krásne, svojské. A tak boli odmenené i všetky dievčatá rovnako. Všetky vyhrali, všetky obsadili prvé miesto. A my si myslíme, že tak je to správne. Veď aj v odbornej literatúre sa hovorí, že viazačstvo a aranžovanie je určitým druhom umenia, kde veľkú úlohu hrá osobný vkus, momentálna nálada a pocit. Čo k tomu ešte dodať?  No predsa dôkaz. No predsa fotky. Tak s chuťou do ich prezerania.

 • Florbal hráme radi

  V rámci projektu Zdravá škola sme v tomto školskom roku organizovali už 5. ročník florbalového turnaja medzi žiakmi 5. ročníka. Do tohto turnaja sa zapojili 3 družstvá a tie odohrali medzi sebou vzájomné zápasy. Aj chlapci, aj dievčatá bojovali húževnato, s chuťou a veľkou snahou vyhrať, zdolať súpera. Ale v každom zápase jeden vyhráva a druhý prehráva. Tak to bolo aj teraz. Chlapci z 5. B v zložení Lukáš, Matej, David a Matúš strieľali góly jedna radosť a bili súpera do poslednej minúty, a preto zaslúžene vyhrali celý turnaj.

  Statočne bojovalo aj mix družstvo opäť z 5. B v zložení Rasťo, Alžbeta, Klaudia a Dominika a to obsadili 2. miesto. V hanbe nezostalo ani mix družstvo z 5. C v zložení Kristián, Ema, Henrieta, Anka a Šimon. Aj keď obsadili 3. miesto, hrali s radosťou a veľkou snahou. Avšak cieľom tohto piatkového popoludnia nebolo len zvíťaziť a získať diplom a malú odmenu, ale hlavne si zašportovať, zrelaxovať po vyučovaní a príjemne v kolektíve so spolužiakmi stráviť voľný čas. A to sa nám určite podarilo.

 • Language Flower 2016 - finále

  Dňa 5. apríla 2016 sa žiačka Petra Končárová zúčastnila krajského finálového kola jazykovej súťaže Language Flower. Za úsilie, nadšenie a energiu, ktorú vložila do prípravy jej odmenou bolo krásne 3. miesto, ku ktorému jej všetci BLAHOŽELÁME.

 • V krajine Fantázie

  Tohoročnú Noc s Andersenom sme začali 1. apríla a nebol to prvoaprílový žart. V Komunitnom centre v Ľuboticiach sa nás zišlo 30 detí, 12 animátorov a 3 dospelí: Mgr. M. Baňasová, J. Potocká a pani Hanišová, ktorá pracuje v Ľubotickej knižnici. Stretli sme sa o 19.00 hod., ubytovali sme sa, navečerali sa z pestrej palety, ktorou nás obohatili starostlivé mamy. Potom nás už čakal bohatý program.

  Najprv sme sa podelili do skupín, spoznali sa s animátormi i medzi sebou. Nechýbal večer plný súťaží, kde si najväčšiu popularitu získali tance s balónikmi. Keď odbilo 22.00 hod., pribehla princezná Fantázie a poprosila nás o pomoc v boji s Ničotou, ktorá kradla slová z kníh. Čakala nás nočná hra. V krajine Ničoty sme hľadali zvieratká ukradnuté z knihy Bájok, aby sme nanovo zapísali ich príbehy....Nakoniec sme vďaka 6 knihám vyslobodili princeznú Fantázie a spoločne si posedeli pri šľahačkovom pohári. Potom nás už čakal čas spánku a ďalší pekný deň, v ktorom nás po chutných raňajkách rytier Atrej pasoval za rytierov krajiny Fantázie a deti dostali Pamätný list na Noc s Andersenom 2016.

 • Šport v 2. polroku 2015/2016
  • V 2. polroku sa naši žiaci zúčastnili florbalových turnajov vo všetkých kategóriách, zatiaľ bez umiestnenia.
  • Väčšie úspechy žiaci dosiahli v basketbale, kde žiačky na okresnom kole sa umiestnili na 4. mieste a chlapci obhájili prvenstvo z predošlého roka.
  • Do finále sa prebojovali po zápasoch so ZŠ Lesnícka, Sv. Gorazda a Sibírska a vo finále zdolali ZŠ M. Nešpora, Kapušany a Sibírska. Víťazstvom v okresnom kole si už po 4. krát  zabezpečili postup na krajské kolo do Popradu.
  • Tematický celok volejbalu ukončili naši žiaci turnajom štvoríc na skrátenom ihrisku a žiaci 4. ročníkov si zmerali svoje zručnosti v prehadzovanej.
  • V ďalších mesiacoch sa žiaci zúčastnia okresných kôl v malom futbale, krajského kola v stolnom tenise žiačok a okresného kola v atletike družstiev.
 • Tampex Akademik Cup 2016

  20.3.2016 sa v Prešove konala súťaž v rýchlokorčuľovaní, na ktorej sa zúčastnili aj naši žiaci zo ŽIACKEJ ŠPORTOVEJ AKADÉMIE. Výsledková listina
  smileyKategória Beginners younger Girls:
  Katarína Zavadská (4.A) - 2. miesto
  winkKategória Junior F Boys:
  Max Hasara (3.B) - 4. miesto
  laughKategória Junior E Boys:
  Patrik Felix (4.B) - 6. miesto

 • Voda, Wasser, Water

  enlightenedViete, že voda tá  zázračná tekutina, má svoj sviatok? Je to 22. marec, kedy oslavujeme Svetový deň vody. A tento deň venovali aj naši šiestaci vode, konkrétne návšteve Čističky odpadových vôd v Kendiciach. Pracovníci vodárni nazývajú vodu tekutým zlatom a naši žiaci sa o nej učia na hodinách chémie, biológie i geografie. A aby naše  poznatky o vode boli stálejšie, trvalejšie, tak sme navštívili spomínanú čističku odpadových vôd.

  laughVláčikom sme sa doviezli do Hanisky a odtiaľ rezko kráčali popri ceste k nášmu cieľu. Zatvorená brána sa znenazdajky akoby čarovným prútikom otvorila a pred budovou nás už čakal sympatický sprievodca Ing. Lorinc. Ten nás zaviedol do zasadacej miestnosti a porozprával nám o tom, čo tu uvidíme. Dozvedeli sme sa ako odpadová voda prechádza najprv mechanickým a nasledovne biologickým čistením, že do odpadovej vody nepatria lieky po záruke ani žiadne kovové, plastové či sklenené predmety.

  surprisePotom už nasledovala prehliadka. Niektorí dostali prilby a niektorí už od začiatku prehliadky fňukali „Smrdí, smrdí...“ a zakrývali si svoje citlivé nošteky. Je to ozaj neuveriteľné, že stačí 24 hodín na to, aby sa z odpadovej znečistenej vody stala voda, ktorá sa potom spojí s vodou v rieke Torysa a vráti sa do prírody. A čo ešte ostane po vyčistení vody? No predsa tmavý kal, ktorý ešte po ďalšom vyčistení sa využije v poľnohospodárstve i záhradníctve.

  smileyČas letel, dáždik vystriedalo slniečko a my po zaujímavej prehliadke, chutnej desiate a milom darčeku, ktorý dostal každý žiak, sme sa vydali na spiatočnú cestu domov. A doma? A doma sme rozprávali... „Vieš, mami... a tam bol taký smrad... a pozri sa, čo sme dostali...“ A tak ďalej. Jednoducho sme prežili príjemné a na nové poznatky bohaté dopoludnie.

  yesA naše ďakujeme patrí pracovníkom Východoslovenských vodárni, ktorý organizujú Deň otvorených dverí a pánovi Lorincovi za ozaj podrobný dôkladný výklad o vode.
  Veď voda je tekuté zlato. Veď bez vody, život nemôže byť, bez vody sa jednoducho nedá žiť. Preto si ju vážme a šetríme ňou!

 • Language Flower 2016
 • Pozvanie do Tulčíka

  Na začiatku bolo pozvanie pani učiteliek ZŠ v Tulčíku, kde je kultúrna sála ako stvorená na divadlo. Neodolali sme, zvlášť keď nás už spájal spoločne prežitý projekt s MAS Šafrán. Zbalili sme si naše divadelné kulisy, techniku, rekvizity a vyrazili vlakom 16.3.2016. Pán riaditeľ nám pomohol s odvozom divadelných pomôcok a nás čakala hodina usilovnej práce pri zmontovaní techniky, priestorovej i hlasovej skúške. Po príchode žiakov 5.-9. ročníka sme už išli naplno. Deti a mladí nás napäto sledovali. Opäť sme rozohrali príbeh hľadania pravdy v dnešnom svete CESTA ZA PRAVDOU. Úspešnosť divadelného posolstva nám potvrdil záverečný potlesk, pekné poďakovanie i pochvala z druhej strany, ako aj ďalšie pozvanie na vystúpenie od jednej z pani učiteliek u nich v dedine Záhradné. /Vedúca DDS Ľubotice/

 • Ušili sme si zástery

  O tom, že v rámci predmetu Technika sa venujeme aj tkaninám a textiliám sme už písali, o tom, že sme navštívili Vzorodev tiež, no a dnes sa chceme pochváliť našim textilným výrobkom, našou zásterou, ktorú sme si na hodinách ručne ušili a ktorá je použiteľná každý deň či do kuchyne, či do školy na hodiny výtvarnej výchovy. Aj keď sme sa pri jej šití popichali a pár stehov popárali, nakoniec sme ju dokončili a predviedli. A že v nej vyzeráme úžasne, že nám jednoducho pristane dokazujú aj nasledujúce fotografie...

 • Finančná gramotnosť

  26. február 2016 bol pre žiakov 1. stupňa trošku „iným“ vyučovacím dňom. V tento deň sme spoznávali svet financií.

  V rámci modelového vyučovania si žiaci pozreli prezentáciu Dráčik- Euráčik, z ktorej sa dozvedeli ako a prečo vznikli peniaze, ako sa kedysi obchodovalo, ako fungoval výmenný obchod a ako je to teraz. Spoznávali naše platidlá, ako nakupovať, kde si môžeme peniaze sporiť a prečo treba sporiť. Či si môžeme peniaze požičať a kde, aké sú nástrahy reklám, ale aj to, že si treba na peniaze dávať pozor.

  Na ďalších hodinách žiaci riešili tvorivé praktické úlohy ako napr. PL: nákupy v obchode, vytvorenie finančného rozpočtu na oslavu narodenín (príbeh „Mišo má narodeniny“), počítame s eurami, deľba práce doma, v ktorých krajínách eurozóny môžeme platiť eurami.

  Záver patril tvorbe pokladničky pri ktorej využili rôzne techniky, materiál, ale hlavne svoju fantáziu a kreativitu.

 • Po stopách Malého princa

  Poznáte knihu A. de Saint-Exupéryho Malý princ? Poetický príbeh chlapca, ktorý spoznáva, ako sa buduje priateľstvo, sa pre náš divadelný krúžok stal inšpiráciou k divadlu. Aj u nás sa Malý princ (v podaní Kláry Jučšákovej zo 7.C) stretával s ružou, líškou, postavami z planétok, pilotom... aby nakoniec pochopil, že budovanie priateľstva si vyžaduje čas a trpezlivosť. „Oči sú slepé, hľadať musíme srdcom...“ s týmto odkazom sme vstúpili na javisko Malej scény v DJZ v Prešove.

  Nechýbala tréma, ale aj nadšenie, že si vyskúšame pozíciu profesionálnych hercov. Naše snaženie sa vyplatilo. Získali sme pekné 3. miesto v regionálnej prehliadke Dni s Táliou, kde sme si mohli pozrieť vystúpenia ďalších 7 súborov. A podporiť nás prišli ako diváci tak aj žiaci 7.A a 7.C triedy s p. uč. A. Hvizdošovou a B. Feckovou. Za organizačnú pomoc sme vďační p. G. Pinkovej, pri osvetlení J. Ďuricovi. Verím, že náš 20-členný tím detí z divadelného krúžku viac spoznal cenu priateľstva i rozvinul svoje schopnosti pri vystúpení pre verejnosť.

  Mgr.M.Baňasová

 • História v živote

  Viete, že exkurzia môže inšpirovať k zaujímavej akcii? U nás sa tak stalo. Žiaci ôsmeho ročníka v rámci občianskej náuky navštívili tento školský rok s p. uč. M. Golitkovou a p. uč. J. Šofrankovou v októbri 2015 Pamätník na Dukle a Múzeum vo Svidníku. Výstava pamiatok z 2. svetovej vojny ich inšpirovala k rozhovoru, z ktorého vyplynulo, že dvaja z ôsmakov sú nadšenými zberateľmi takýchto vecí a aj doma majú „malé múzeum“. Po rozhovore prišlo rozhodnutie, ktorému predchádzala dôsledná príprava...

  Od 2.3. do 7.3.2016 chlapci J.M. Riško a S. Rychvalský z 8.A v spolupráci s pani učiteľkami OBN vytvorili z jednej triedy „múzeum 2. svetovej vojny“ z prinesených exponátov a zaujímavým spôsobom s touto témou oboznámili postupne všetky triedy v škole. Prišli sa pozrieť aj deti z MŠ a veru ani ony neboli skúpe na zvedavé otázky. Takto nám história vďaka tvorivej myšlienke vstúpila do života. Ďakujeme za skvelú realizáciu netradičného nápadu!

  Vyučujúca DEJ

 • Hokejová liga a výstava výtvarných prác

  Výtvarné práce zo zimného štadióna s hokejistkami ŽHK Šarišanka 2000 Prešov.

  Ligového zápasu sa zúčastnila aj primátorka Prešova Ing. Andrea Turčanová, ktorá vhadzovala prvé bully zápasu a manažér klubu Ing. Jaroslav Sabol.

 • Kam ideme?

  Aj takto by sme mohli nazvať akciu v škole 4.3.2016. V rámci nej si žiaci 7. a 8. ročníka mali možnosť pozrieť divadelné vystúpenie Cesta za pravdou. Pripravili ho pre nich ich spolužiaci v spolupráci s divadelným krúžkom a už stredoškolákom Jozefom Ďuricom. Príbeh sa cez zastavenia krížovej cesty zamýšľa nad problémami dnešnej doby a je výzvou, aby sme sa nebáli byť osobnosťami, ktoré sú schopné ísť proti prúdu a stáť na strane pravdy, aj keď to niečo stojí. /Vedúca DS Ľubotice/

 • Pozvánka na hokejovú ligu a výstavu výtvarných prác

  Tento víkend 5.3-6.3.2016 o 17.00 hod. sa odohrajú ďalšie dva duely o 1.-2. miesto ženskej hokejovej ligy na prešovskom zimnom štadióne. V tomto súboji pokračujú tímy ŽHK Šarišanka 2000 Prešov proti Popradu.

  Naša škola počas týchto dní nielen prítomnosťou v hľadisku podporí hráčky Prešova, ale výstavou vlastných výtvarných prác bude prezentovať tak športového ducha, ako aj svoje výtvarné schopnosti a zručnosti.

  Týmto pozývajú autori výtvarných prác nielen spolužiakov, kamarátov, ale aj rodičov a známych. Sú odvážni svojou nápaditosťou a rozmanitosťou pohľadu na danú výtvarnú tému.

 • Vytvorenie ŽIACKEJ ŠPORTOVEJ AKADÉMIE

  V nadväznosti na úspešnú spoluprácu so súkromným športovým gymnáziom Elba v Prešove vznikla ďalšia skvelá myšlienka riaditeľa športového klubu ŠKM Akademik Prešov, p. Jaroslava Hrabčáka.
  Po vzájomnej dohode a flexibilnej reakcii p. riaditeľa Mgr. I. Kostelníka, ktorý je telovýchovný pedagóg, vedenie ZŠ Ľubotice a ŠKM Akademik otvorili od 2.9.2015 Žiacku športovú akadémiu.

  Ďalšie INFORMÁCIE
  FOTOALBUM 2015/2016

 • Janko Hraško

  ...to bol cieľ našej divadelnej výpravy 28.3.2016 a neodradilo nás ani to, že sme sa na premiéru divadla Portál v DADe v Prešove museli vrátiť po hodinke túlania sa mestom, lebo prvé vystúpenie o 16.00 hod. už bolo vypredané. Neľutovali sme. Divadlo plné pesničiek a humoru nás potešilo a príjemne sme si na ňom oddýchli. Určite si nenecháme újsť ani aprílovú premiéru Hlúpeho Jana, veď pre náš divadelný krúžok je to vždy nová inšpirácia.
  Mgr. M. Baňasová

 • Receptúry v školských jedálňach očami detí

  Mesto Prešov, odbor školstva, kultúry a cestovného ruchu si Vás dovoľuje požiadať o spoluprácu pri aktualizácii materiálno-spotrebných noriem pre školské stravovanie.

strana: