Tlačové informácie
Realizačný tím Základnej školy na Strážnickej ulici v Ľuboticiach pod vedením projektového manažéra, riaditeľa ZŠ Mgr. Ivana Kostelníka, realizuje v súčasnosti projekt s názvom:
"Moderné vzdelávanie žiakov ZŠ Ľubotice na ceste za európskou integráciou",
na realizáciu ktorého získal nenávratný finančný príspevok ako jeden z prvých a určite nie mnohých, po tom, čo bol úspešný v hodnotiacom procese po podaní projektového zámeru v rámci výzvy vyhlásenej Agentúrou MŠ SR pre štrukturálne fondy zameranej na: Premenu tradičnej školy na modernú, v oblasti Reformy systému vzdelávania a odbornej prípravy.
Nenávratný finančný príspevok na realizáciu tohto projektu bol poskytnutý zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu a zdrojov štátneho rozpočtu. Realizáciu projektu okrem týchto zdrojov zabezpečuje aj obec Ľubotice, ktorá prispieva k finančnému zabezpečeniu realizácie jednotlivých aktivít 5%-ným spolufinancovaním.
Hlavným cieľom projektu je prispôsobiť vzdelávanie potrebám vedomostnej spoločnosti inováciou obsahu učiva časovo tematických plánov, inováciou učebných metód a foriem, ako aj inováciou didaktických pomôcok, a samozrejme, aplikovať to do edukačného procesu.
Špecifickými cieľmi projektu, a teda realizácie jednotlivých aktivít, bude zatraktívnenie školy, realizácia moderného vyučovacieho procesu prostredníctvom moderných vyučovacích foriem a metód v súlade s najmodernejšími trendmi vo výučbe, skvalitnenie výstupov vzdelávania aplikáciou inovovaného obsahu učiva v časovo tematických plánoch do výučby a zefektívnenie vyučovacieho procesu nadobudnutím sociálno - psychologických kompetencií.
Aktuálnu cieľovú skupinu tvoria pedagogickí zamestnanci a žiaci prvého a piateho ročníka, pretože proces premeny tradičnej školy na modernú je v rámci tohto projektu zameraný na prvý ročník 1. stupňa a piaty ročník 2. stupňa.
Modernizáciou metód, foriem a obsahu vzdelávacieho procesu prostredníctvom ďalšieho vzdelávania pedagógov zameraného na inováciu procesov a samotnej inovácie, ako aj modernizáciou didaktických pomôcok a didaktickej techniky dôjde k efektívnemu profilovaniu so zreteľom na trh práce a priľahlý región, zatraktívneniu a zviditeľneniu základnej školy. Nástrojmi k dosiahnutiu toho cieľa budú vzdelaní pedagógovia s dostatočnými kľúčovými kompetenciami pracujúci s inovovanými učebnými materiálmi a modernizovanou didaktickou technikou a pomôckami, a s veľmi dôležitými, výcvikom nadobudnutými, sociálno - psychologickými zručnosťami.
V časovom rozpätí 18 mesiacov je v súčasnosti, od 1. marca 2009 až do augusta 2010, projekt realizovaný prostredníctvom štyroch aktivít nadväzujúcich na konkrétne špecifické ciele projektu.
Aktivita 1: Obsahové a formálne spracovanie rozvojového programu školy (marec - jún 2009).
Túto aktivitu realizačný tím a po odbornej stránke koordinátor 1. aktivity v spolupráci s internými a prizvanými expertmi v týchto dňoch úspešne zavŕšili. V rámci nej sa okrem iného uskutočnilo 1. odborné stretnutie pedagogických zamestnancov školy a expertov na vybrané oblasti. Ich úlohou bolo odbornými pripomienkami a postrehmi prispieť k vypracovaniu fundovaného materiálu - strategického dokumentu školy s názvom "Rozvojový program školy". Stretnutia sa okrem iných zúčastnil aj starosta obce MVDr Štefan Krajči a člen obecného zastupiteľstva MUDr. Jaroslav Daňo.
Aktivita 2: Školenie v oblasti najmodernejších a najvyužívanejších metód a foriem vo výučbe (júl - august 2009).
Začiatkom júla sa pedagogickí zamestnanci v procese realizácie 2. aktivity stanú frekventantmi trojdňového vzdelávania zameraného na získanie ďalších zručností v oblasti používania najmodernejších metód vo výučbe, a to v rámci neformálneho - celoživotného - vzdelávania. Výsledkom by mali byť efektívne inovácie vo vyučovacom procese.
Aktivita 3: Inovácia časovo-tematických plánov, inovácia a aktualizácia obsahu učiva, modernizácia didaktických prostriedkov (september 2009 - máj 2010).
Súčasťou tejto aktivity je vypracovanie - inovácia časovo-tematických plánov v predmetoch prírodoveda, telesná výchova, matematika, anglický jazyk na 1. stupni a v predmetoch matematika, anglický jazyk, zemepis, telesná výchova na 2. stupni a v súvislosti s tým nákup učebných pomôcok, didaktických hračiek nástenných tabúľ, zdravotných a ekologických pomôcok, atď v celkovej sume 2 750 249 Sk, čo je 91 291,54EUR.
Aktivita 4: Sociálno- psychologický výcvik (SPV) pre pedagógov s cieľom získania sociálnych zručností (jún 2010 - august 2010)
Projekt je prostredníctvom realizačného tímu pozostávajúceho prevažne s fundovaných odborníkov na jednotlivé oblasti, najmä zamestnancov školy, dostatočne odborne, manažérsky a inštitucionálne zabezpečený. Časom trvania jednotlivých aktivít, ľudskými zdrojmi ani finančnými zdrojmi nie je realizácia aktivít poddimenzovaná, a to je, z psychologického a manažérskeho hľadiska, ako aj z hľadiska efektívnosti zárukou úspešnej realizácie.
Dovolíme si povedať, že vďaka výsledkom a výstupom projektu sa ZŠ Ľubotice stane modernou školou vybavenou fundovaným personálom absorbujúcim súčasné moderné a inovatívne trendy vo vzdelávaní a implementujúcim do výučby najmodernejšiu didaktickú techniku.
V prípade Vášho záujmu získať viac informácií o realizácii projektu, navštívte našu web stránku http://zslubotice edupage.org alebo kontaktujte projektového manažéra Mgr. Ivana Kostelníka na kontaktnom čísle 051/7764285.
Mgr. Juraj Štoffa, manažér publicity