• Plánovaná aktivita

•

Remeslo má zlaté dno /krása remesla je v každom ročnom období očarujúca a jedinečná/

Zámer:
          Ukázať žiakom, že v každom ročnom období pri príležitosti sviatkov sú remeselné výrobky tým, čo dodáva konkrétnym sviatkom tú jedinečnú atmosféru.

Popis aktivity:
          Uskutočniť na škole počas roka 3 projektové remeselné dni zamerané v danom ročnom období na charakteristický sviatok, zapojiť žiakov do výroby symbolov daného ročného obdobia.

1. Jar        - Veľkonočné dni
          2. Jeseň    - Zber úrody, hody, jarmoky
          3. Zima     - Vianočné sviatky

Vek žiakov: 6-15 rokov

Časová náročnosť:

• príprava 1 mesiac
          • realizácia 3x počas školského roka
          • dvojdňový projekt - 1 deň teória, 1 deň prax

Počet žiakov: celá škola

Forma realizácie:
          Žiaci sa počas dňa „teórie" oboznámia s remeslami nasledujúceho dňa a rozdelia sa do skupín podľa záujmu o dané remeslo.

Prostredie:
          Priestory školy (triedy, dielne, školský dvor...) podľa ročného obdobia a druhu remesla.

Popis aktivity pre pedagogických zamestnancov

I. Príprava aktivity

Pomôcky:
          Pripraviť sa na teoretickú časť projektu, priblížiť žiakom daný sviatok, jeho minulosť a tradície. Beseda o symboloch daného sviatku a rozbor remesiel počas praktického dňa. Porozprávať o remeslách, ktoré budú prezentované externistami (odborníkmi) a rozdeliť žiakov do skupín podľa záujmu.
          Počas praktického dňa pedagógovia vykonávajú dozor, externisti učia deti výrobu jednotlivých výrobkov.

Stupeň fyzickej náročnosti realizácie aktivity pre žiakov:
          Fyzická náročnosť nie je dôležitá, ide o využitie a rozvoj manuálnych zručností.

Stupeň náročnosti realizácie aktivity pre realizátora:
          Vyriešiť účasť externistov:

• možnosti regiónu (register regiónu)
          • obecné úrady a úrady práce
          • rodičov (starých rodičov, príbuzných) žiakov školy

Čas na prípravu:
          Výber vhodných externistov, dohodnutie spoločného termínu (cca 1 mesiac).

Počet potrebných pedagógov, resp. asistujúcich kolegov:
          V teoretickej časti projektu triedni učitelia.
          V praktickej časti všetci pedagógovia dozor v areáli školy, usmerňovanie skupín žiakov.

Zapojenie rodičov:
          Ak spĺňajú odborné predpoklady (ovládajú dané remeslo) môžu byť samotnými lektormi. V prípravnej fáze je vítaná ich pomoc pri získaní odborníkov a tiež pri možnosti získania finančných prostriedkov na materiál.

Zapojenie externistov:
          Počas praktického dňa projektu budú žiakom po skupinách predvádzať praktické ukážky a následne pomáhať žiakom pri zhotovovaní jednoduchých výrobkov podľa ich pokynov.
          Externistov osloviť aj z radov bývalých žiakov školy, ktorí sú v súčasnosti na stredných odborných školách zameraných na remeslo.

Finančná náročnosť:
          Ohodnotenie odborníka - podľa dohody. Materiál na realizáciu.

Zamerané na povolania:
          Remeselnícke (podľa zamerania projektového dňa v súvislosti s vybraným ročným obdobím)
          Návrhy v Prílohe.

Bezpečnosť žiakov pri aktivite:
          Žiaci budú poučení o bezpečnosti pri práci počas teoretickej prípravy a následne počas praktického dňa ich odborník oboznámi kde sú pri danej práci najväčšie riziká.

II. Realizácia aktivity

Čas na realizáciu:

1. Jesenný projekt - október
          2. Zimný projekt -december
          3. Jarný projekt - marec

Popis realizácie v konkrétnych krokoch podľa potreby:

Krok 1
          Vedenie školy spolu  pedagogickým kolektívom spoločne vyberie remeslá na daný projektový deň a dohodne sa na spôsobe získavania odborníkov. Následne dohodne termín, ktorý bude všetkým zúčastneným vyhovovať. Dohodne odmenu externistom a formu zabezpečenia materiálu.

Krok 2
          Počas teoretického dňa projektu triedni učitelia sa zamerajú na vybrané remeslá ich podstatu, históriu. Oboznámia žiakov s organizáciou počas praktického dňa a poučia žiakov o bezpečnosti pri práci.

Krok 3
          Počas praktického dňa majú pedagógovia pridelené stanovištia, kde usmerňujú žiakov, zabezpečujú dozor a poriadok v areáli školy. Žiaci po dohodnutých skupinách sa zúčastňujú vybraných aktivít. V prípade mladších žiakov ich sprevádza triedny učiteľ, resp. vítaná je pomoc rodičov.

Možné alternatívy:
          Remeslá sú obmeňované podľa ročného obdobia

Poznámky a užitočné rady:

III. Prílohy

Zoznam ľudovo-umeleckých výrobcov okres Prešov:
          /dá sa využiť aj pre iné regióny, resp. dá sa nájsť takýto zoznam pre iné regióny/

Návrhy remesiel na jednotlivé projektové dni:

1. Jesenný projekt (zber úrody, hody, jarmoky)

• Umelecký rezbár
          • Kováč
          • Výrobky zo šúpolia
          • Sušené kvety - dekorácie