• Preplácanie cestovného

•                                    Preplácanie cestovného

Cieľ

Kompenzovať zvýšené náklady na dochádzanie žiakom základných a špeciálnych základných škôl po rozbehnutí reformy financovania regionálneho školstva, ktorá viedla k racionalizácii siete škôl.

Kto má nárok

• Žiak, plniaci si povinnú školskú dochádzku, ktorý dochádza do školy mimo trvalého bydliska v rámci určeného školského obvodu.
          • Žiak špeciálnej základnej školy, ktorá je najbližšie jeho trvalému bydlisku. Pokiaľ tato škola nevyhovuje jeho potrebám alebo nemá voľné kapacity, je možné preplatiť cestovné aj na inú, vzdialenejšiu špeciálnu školu.
          • Žiak špeciálnej základnej školy s internátnou starostlivosťou, spĺňajúci hore uvedené podmienky, ale len dvakrát do mesiaca.

Kto nemá nárok:

• žiak základnej školy, ktorý dochádza v rámci jednej obce alebo mesta,
          • žiak, plniaci si povinnú školskú dochádzku, ktorý dochádza do školy mimo určeného školského obvodu,
          • žiak cirkevnej alebo súkromnej základnej školy,
          • žiak plniaci si povinnú školskú dochádzku na strednej škole alebo osemročnom gymnáziu,
          • žiak špeciálnej základnej školy, ktorá neumožňuje vzdelávanie detí s konkrétnym druhom a stupňom postihnutia a ktorej sídlo nie je najbližšie k miestu trvalého pobytu daného žiaka.

Spôsob úhrady:

• ministerstvo školstva poskytne financie na žiaka vo výške nákladov na dopravné v hromadnej doprave so žiackou zľavou, prípadne inou zľavou, ktorá je žiakovi poskytnutá,
          • peniaze uhradí príslušná škola rodičovi, alebo inému zákonnému zástupcovi vždy spätne za predchádzajúci polrok,
          • v rozpočte rezortu školstva je na tento účel vyčlenených približne 140 miliónov korún ročne.

Čo treba urobiť

• Škola musí predložiť podklady o počtoch dochádzajúcich žiakov a výške ich mesačných cestovných nákladov svojmu zriaďovateľovi. Náklady musí žiak doložiť mesačným cestovným lístkom. Ak tak neurobí, mesačné náklady sa vyrátajú ako súčin 1/20 celkových nákladov na dopravné s príslušnou zľavou a počtu dní žiaka v škole.
          • Zriaďovateľ predkladá žiadosť o poskytnutie financií na dopravné pre všetkých žiakov vždy do 30. septembra krajskému školskému úradu.
          • Krajský školský úrad predkladá podklady ministerstvu školstva vždy do 10. októbra spolu so zúčtovaním peňazí na dopravné za mesiace január až jún.
          • Ministerstvo školstva prostredníctvom krajských školských úradov prerozdelí požadované financie zriaďovateľom a tí zase jednotlivým školám.