Jeseň v našej škole
Prišla k nám jeseň a spolu s ňou sa do jesenného šatu obliekla aj naša škola. V rámci októbra nám
takto vyzdobili školu šikovné ruky a nápady našich detí a pedagógov 1. až 4. ročníkov.
Guľaté tekvice, plody jesene, triedy žiariace oranžovými a žltými farbami – aj takáto je jeseň na našej
škole.
OKTÓBER - MESIAC ÚCTY K STARŠÍM
S príchodom jesenných dní nadišiel aj mesiac október, ktorý je venovaný úcte k starším. Pri tejto príležitosti žiaci ŠKD si pripravili prekvapenie v podobe pozdravov pre svojich starých rodičov.Písali sme babkám a dedkom o zážitkoch, poďakovali sa za starostlivosť a pomoc. Zaželali im veľa zdravia. K úprimnému prianiu, aby všetci boli dlhé roky zdraví, šťastní a nepocítili samotu, sa pripájame aj my všetci.
5
Angažovaná škola za projekt „Otvorené srdce“.
Dňa 18. októbra 2024 sa v Banskej Bystrici uskutočnila konferencia pod záštitou Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií Ministerstva školstva, výskumu, vedy a mládeže SR. Na tejto konferencii dosiahla naša škola významný úspech – získala prestížne ocenenie a značku Angažovaná škola za projekt „Otvorené srdce“.
Projekt „Otvorené srdce“, vedený pani učiteľkou PaedDr. Martinou Tarcalovou, sa zameriaval na prepojenie vzdelávacieho procesu so službou komunite. Naši žiaci dlhodobo spolupracovali s denným stacionárom v Šebastovej, kde spoločne vytvárali rôzne výrobky. Tieto výrobky boli následne predávané v obchodnom centre a výťažok z predaja bol venovaný rodine autistického chlapčeka Tomáška na financovanie jeho delfinoterapie.
Tento úspešný projekt, založený na princípoch service learning (učenie prostredníctvom služby), poukazuje na dôležitosť prepojenia vzdelávania so skutočnými potrebami komunity. Vďaka odhodlaniu žiakov a ich vedúcich sa podarilo dosiahnuť skvelé výsledky a pomôcť tam, kde to bolo najviac potrebné.
Ocenenie Angažovaná škola je pre nás veľkou poctou a záväzkom pokračovať v aktívnej pomoci komunite aj v budúcnosti. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomuto úspechu, a veríme, že takýchto projektov bude v budúcnosti ešte viac.
"Cesta za slobodou 1944/1945" Exkurzia Dukla
ZŠ Československej armády 22 v Prešove organizuje v školskom roku 2024/2025 historicko-geografickú súťaž pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov s názvom "Cesta za slobodou 1944/1945". Pozvanie na súťaž s radosťou prijali aj žiaci našej školy. 4-členné družstvá z ôsmich škôl si zmerajú svoje sily vo vedomostnej, terénnej i projektovej časti súťaže.
Prvé stretnutie tímov sa uskutočnilo 18. októbra 2024 priamo na mieste najväčších bojov 2. svetovej vojny u nás, na Dukle. Exkurzia sa konala v spolupráci s členmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, p. Tatianou Kazimi a pplk. v. v. Ing. Jurajom Dorkom, ktorý už počas cesty oboznamoval žiakov s rôznymi zaujímavosťami. Upozornil na vojenské cintoríny z 1. a 2. svetovej vojny, sprevádzal účastníkov k pamätníku Ruky ženistov i Pamätníku ženistom, ktorí zahynuli pri odmínovaní oblasti. Poukázal na osobnosti gen. Ludvíka Svobodu, gen. Jaroslava Vedrala-Sázavského a súťažiacim žiakom podrobne vysvetlil priebeh a význam Karpatsko-duklianskej operácie. Exkurzia začala návštevou Vojenského historického múzea vo Svidníku. V tesnej blízkosti areálu si účastníci mohli pozrieť rôzne kusy vojenskej techniky z druhej svetovej vojny, Pamätník sovietskej armády i sochu gen. Ludvíka Svobodu. Ďalšie kroky viedli na Duklianske bojisko, kde súťažiaci mali možnosť navštíviť Vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka panoramatický pohľad na širokú časť územia slovensko-poľského pohraničia, vrátane samotného Duklianskeho priesmyku, dejiska hlavných bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie. Žiaci boli fascinovaní príbehmi o hrdinstve a obetavosti vojakov, ktorí bojovali v týchto náročných podmienkach. Exkurziu zakončili návštevou Pamätníka Československej armády na Dukle s monumentálnym pamätníkom, alejou hrdinov a vojenským cintorínom.
Exkurzia na Duklu bola pre žiakov prvým nesúťažným stretnutím a zároveň nezabudnuteľným zážitkom, ktorý spojil vzdelávanie s dobrodružstvom. Táto cesta na miesta historických udalostí im poskytla hlbšie pochopenie dejín druhej svetovej vojny a nové poznatky, ktoré im pomôžu v ďalších, už súťažných kolách.
Mgr. G. Baliková
Európsky deň rodičov
Ani tento rok nesmel chýbať tradičný Európsky deň rodičov. Deň, keď sa brány školy otvoria dokorán a okrem žiakov školy, učiteľov a nepedagogických zamestnancov, sa môžete stretnúť v priestoroch školy s množstvom ďalších ľudí, ktorí inak našu školu pravidelne nenavštevujú.
10Celý program sa začal 8.10.2024 otvorenými hodinami na 1.stupni a triednickou hodinou pre druhý stupeň. Medzitým sa horúčkovito pripravoval areál. Európsky deň rodičov otvoril pán riaditeľ krátkym príhovorom a potom sme pokračovali vyhlásením výsledkov súťaže vo vyrezávaní tekvíc a vyhlásením víťazného návrhu podoby maskota našej školy. Víťazným návrhom sa stal návrh Olívie Janigovej zo 7.B triedy, jeho podobu nájdete v galérii fotiek. „Veveričiak Ľubko“ bude onedlho sprevádzať nás a našich žiakov na rôznych akciách školy. V závere otvorenia Európskeho dňa rodičov všetkých prítomných potešili svojim speváckym duom Narayan Petrigáč s mladším bratom Leonardom.
Následne sa všetci prítomní presunuli na „malé školské trhy“, kde sa objavili pletené košíky, háčkované hračky, postavy zo šúpolia, maľované šperky, krojované bábiky, bižutéria, stromčeky šťastia, kraslice, čipka soľnobanská a ďalšie ukážky ponúknuté Šarišským osvetovým strediskom. Nechýbali ani naši piataci, ktorí nám predstavili svoje tvorivé modely planét Slnečnej sústavy či burza kníh, kde si mnohí našli svoju novú knihu. V treťom a štvrtom pavilóne si žiaci i rodičia mohli pozrieť ukážky práce študentov zo SŠ a zaujímavo sa obohatiť cez interaktívne ukážky o nové poznatky z jazykov v rámci programu k Európskemu dňu jazykov. Veľmi obľúbeným stanovišťom žiakov bola malá telocvičňa, kde bola možnosť zastrieľať si zo vzduchovky.
V špeciálnom pavilóne si žiaci mohli zdobiť perníky, naučiť sa skladať origami a od žiačok z Fakulty zdravotníctva sa mohli dozvedieť veľa zaujímavých poznatkov o dentálnej hygiene. Pre rodičov bol v tomto pavilóne pripravený odber kapilárnej krvi a meranie krvného tlaku pracovníčkami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Počas tohto dňa nechýbali vojaci a hasiči ani experimenty z biológie, ukážky poľnohospodárskej techniky, včelár či kozmetika Mary Kay. Mnohí si pochutnali na cukrovej vate, popcorne, kofole a rodičia prijali pozvanie na tradičný guláš. Kto mal chuť, mohol sa odfotiť pri fotostánku alebo s našimi maskotmi – Šmolkom a Šmoulinkou. Nebolo nič nezvyčajné, že sme medzi návštevníkmi EDR stretávali aj našich bývalých žiakov, ktorí si radi zaspomínali na chvíle v škole.
Aj keď nám počasie v tento deň veľmi neprialo, príjemným obohatením pre všetkých prítomných bola skupina Prešovský Dixiland s naším pánom učiteľom P. Adamkovičom, ktorá nás svojimi skladbami zahriala na duši a dodala celej akcii čaro. Veríme, že pre mnohých ostane tohoročný EDR peknou spomienkou.
PASOVAČKA PRVÁČIKOV V ŠKD
1.októbra 2024 sa na našej škole uskutočnila významná udalosť. Prváčikovia boli prijatí do rádu KLUBKÁČOV. Pasovačku otvorili pesničkou Zlatá brána otvorená, školským kľúčom podoprená práve najmenší školáci.
3Na začiatku museli splniť pripravené úlohy, ktorých sa zhostili statočne. Prváčence v pripravených úlohách predviedli svoju šikovnosť, obratnosť a precvičili svoje matematické zručnosti.
Pred pasovaním do ŠKD museli prváčikovia zložiť sľub, v ktorom sa zaviazali plniť si školské povinnosti, pomáhať a robiť radosť kamarátom. Následne pristúpili k slávnostnému obradu. „Pasujem Ťa za klubkáčika,“ znela pasovacia formulka a krk ozdobila medaila.
A čo teraz? Na dobrodružnej školskej ceste im držíme spoločne prsty a tešíme sa na ich úspechy.
EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU
#BEACTIVE 3. 10. 2024 v ZŠ Ľubotice
V rámci akcie Európsky týždeň športu – BE ACTIVE, si tento rok žiaci 1. a 2. ročníkov mohli vyskúšať ako vyzerá futbalový tréning s futbalovým trénerom. Chlapci i dievčatá si užívali ako profesionáli, za pár rokov bude mať slovenská futbalová reprezentácia posilu možno práve z našej školy 😊.
Ponožkový október!
Začal október a spolu s ním aj charitatívna akcia Ponožkový október. Jej zmyslom je zber
ponožiek pre ľudí v núdzi. Preto sme sa aj my rozhodli zapojiť.Zbierame nové ponožky rôznej farby a veľkosti. Môžete ich odovzdávať každý pondelok v mesiaci október
povereným žiakom, ktorí navštívia vašu triedu.Ďakujeme za Vašu pomoc.
ZOZNAMOVACIA DISKOTÉKA V ŠKD
Jedného dňa, keď bolo krásne,
hneď nám bolo všetkým jasné,
že zabaviť sa spolu chceme
a na ihrisko vybehneme.
1Balónov tam bolo veľa,
aj do súťaže nám ich bolo treba,
tiež "stoličkový" tanec sa objavil
a každý kto chcel sa pobavil.
A pesničky skvelé zneli
a v ich rytme sme sa "vrteli".
Waka Waka nás riadne roztancovala
a pesnička Pedro hromadne rozospievala.
Bolo S-U-P-E-R, bolo skvelo,
ani domov sa nám ísť nechcelo 😍.
SLNEČNÁ SÚSTAVA – naše miesto vo vesmíre
Nápadité projekty našich šikovných piatakov z V.A, V.B a V.C, ktoré vytvorili k preberanej téme z geografie, ako dobrovoľnú domácu úlohu.
Keďže fantázii a kreativite sa medze nekládli, žiaci pri výrobe planét a Slnka použili polystyrén, vianočné gule, sadru, plastelínu, kartón, papierové obrúsky, či plastové misky. Výsledkom boli úžasné modely Slnečnej sústavy, za ktoré boli piataci odmenení jednotkou. Výstavu týchto zaujímavých modelov si budete môcť pozrieť aj na Európskom dni rodičov dňa 8.10.2024.
G. Baliková
Spomienka na prázdniny
Keď sme v Ľuboticiach skončili Prázdninový týždeň výletov, chceli sme sa k nemu ešte vrátiť. Príležitosťou pre nás bolo vystúpenie pre seniorov 24.9.2024.
V Dennom stacionári v Ľuboticiach sme pre tamojších obyvateľov odprezentovali 2 táborové divadlá zo života sv. Pavla, zaspievali našim divákom ukazovačku – táborovú hymnu. Aby sme program obohatili, vložili sme doň 2 tančeky, hru na flautičku v podaní Bianky Hvizdošovej, na fujare hral Samuel Homola. Program sme ukončili pásmom „ Na ľudovú nôtu“ v podaní súrodencov Petrigáčovcov a Sone Cínovej. Tešili sme sa, že môžemej zaspievať jednému z jubilantov, ktorý sa dožíval krásnych 92 rokov. Opäť sa raz potvrdilo, že deti a tá staršia generácia sa vedia pekne dopĺňať a obohatiť. Už teraz sa tešíme na naše ďalšie stretnutie.
Mgr.M.Baňasová
Súťaž vo vyrezávaní tekvíc
Vyrezávanie tekvíc má dlhoročnú tradíciu aj v našich končinách, nielen v západnom svete.
Starí Slovania nadväzovali na dávnovekú mytologickú predstavu Keltov a pred zlom sa chránili svetlom, ktoré nosili svetlonosi. Neskôr sa svetlo presunulo do tekvíc. Volali ich svetlonos. Išlo o starý zvyk tzv. ,,hľadanie svetlonosa“. Keď sa ľudia vracali z návštev hrobov, mali tekvičky pekne vydlabané a v nich mali sviečky. Takto pekne vyrezané tekvice so sviečkami vo vnútri im osvetľovali cestu z cintorína.
Aj v našej škole si žiaci vyskúšali vytvoriť svojich svetlonosov. Do súťaže sa prihlásili trojčlenné družstvá, ktoré za určitý čas mali vyrezať do tekvice svetlonosa podľa svojich predstáv.
Súťaže sa zúčastnilo 11 družstiev. Porota mala veru náročnú úlohu. Musela vybrať tri najkrajšie vyrezané tekvice. A že bolo z čoho vyberať, to si môžete pozrieť v našej galérii. Všetci „svetlonosi“ zdobia areál našej školy, takže ich môže obdivovať každý, kto zavíta na náš školský dvor.
Napokon boli udelené 3 miesta. Na 1.mieste sa umiestnilo družstvo z 9.B, na 2.mieste skončilo družstvo zo 6.C a tretie bolo družstvo z 5.B.
Víťazom blahoželáme a veríme, že v budúcom školskom roku sa do tejto súťaže zapoja opäť.
Stretnutie s pravekom
Po daždivom víkende sme boli 18.9. obdarení slnečným dňom, čo nás veľmi potešilo. V tento deň sa žiaci 6.ročníka, spolu s p. učiteľkou A. Tirpákovou, ale aj sprevádzajúcimi Mgr. M. Baňasovou a Mgr. S. Valenčínovou, vybrali po stopách pravekej histórie.
3Po ceste vlakom sme šťastne dorazili do Hanušoviec nad Topľou.
Tu nás čakala prehliadka dejepisnej expozície v priestoroch kaštieľa a hanušovský archeopark. Najprv sme si pozreli expozíciu archeologických vykopávok a potom domčeky postavené v štýle staršej, mladšej doby kamennej, doby bronzovej i železnej.
Výhodou archeoparku bolo aj to, že deti sa tu môžu exponátov dotýkať, vyskúšať si brnenie, prácu na hrnčiarskom kruhu, streľbu z luku, kamenný mlynček na obilie. Zažijú históriu na vlastnej koži, a tak lepšie pochopia život našich dávnych predkov, o ktorých sa budú teraz v dejepise učiť.
Nakoniec nás vláčik priviezol späť na Šarišské Lúky a ešte sme stihli v škole pripravený obed.Vyučujúce DEJ a SJL