Pri milej príležitosti blížiacich sa Vianočných sviatok, naši žiaci druhého stupňa a žiakov II.C boli potešiť a rozveseliť dôchodcov na Veselej ulici v Prešove. Milým a pestrým programom spríjemnili doobedie väčšine obyvateľov zariadenia DSS. Veľké ďakujem, patrí všetkým zúčastneným, deťom a učiteľom za prípravu programu a zhotovenie vianočných pozdravov. Menovite, pani učiteľkám B. Feckovej, M. Tarcalovej, E. Šoltýsovej, I. Geralskej, Z. Verbovskej, D. Kováčovej, N. Nagyovej, žiakom II.C a žiakom druhého stupňa. Po ukončení programu sme si všetci pochutili na výbornom koláčiku pripravenom milými kuchárkami DSS. Tešíme sa na ďalšie stretnutie s nimi.
Mikulášsky turnaj v basketbale
6.12.2012 sa naši piataci z 5.C triedy s rozšíreným vyučovaním telesnej a športovej výchovy zúčastnili Mikulášskeho turnaja v mixbasketbale žiakov 5. ročníka na ZŠ Sibírska. Odohrali zápasy proti ZŠ Sibírska družstvám A a B a proti ZŠ Lesnícka. Prehrali iba jeden zápas proti A družstvu zo ZŠ Sibírska a obsadili pekné 2. miesto. Je to prvý zápas tejto triedy v basketbale. Podmienkou v mixbasketbale je jedno dievča v družstve.
Našu školu reprezentovali:
Sabína Paľová, Veronika Nazarejová, Petronela Sinayová, Peter Kresanič, Martin Mikula, Jozef Talian, Viliam Vaško, Sebastián Leško, Ľubomír Lukáč a Lukáš Daňo. Žiaci podali veľmi dobrý výkon, prejavili športové správanie v duchu „fair play“ a dali si predsavzatie pracovať na sebe oveľa tvrdšie.
Spolu so žiakmi 6. ročníkov vytvorili veľmi perspektívny základ na reprezentáciu našej školy na ďalšie roky.
Blahoželáme.
Olympiáda z anglického jazyka
Prvý decembrový týždeň sa niesol v duchu testovania vedomostí žiakov z anglického jazyka.
32 žiakov z 5. - 9. ročníkov sa zapojilo do školského kola olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách. V kategórií 1. A preukázali svoje jazykové kvality žiaci 5., 6. a 7. ročníka. V kategórií 1. B zasa žiaci 8. a 9. ročníka. Už po druhýkrát sa do testovania vedomostí zapojili aj naši štvrtáci. V testoch preukázali svoje nadobudnuté vedomosti predovšetkým z gramatiky a slovnej zásoby získanej na hodinách anglického jazyka. Taktiež nechýbal voľný rozhovor i práca s cudzojazyčným textom.
Víťazmi jednotlivých ročníkov sa stali títo žiaci:
4. ročník: 1.miesto: Christian Saloň 4.A
2.miesto: Juraj Seman 4.C
3. miesto: Dávid Šarišský 4.BKATEGÓRIA 1A
5. ročník: 1.miesto: Petra Končárová 5.B
2. miesto: Michal Jakubík 5.A
3. miesto: Timea Barnokyová 5.A6. ročník: 1. miesto: Vladimír Oľšavský 6.B
2. miesto: Erik Marcin 6.A, Barbora Bíla 6.B
3. miesto: Marek Khalaf 6.A7. ročník: 1. miesto: Ivana Kovaličová 7.A, Radovan Fečo 7.B
2. miesto: Patrik Benko 7.B
3. miesto: Lucia Spáčová 7.AKATEGÓRIA 1B
8. ročník: 1. miesto: Eva Krajníková 8.B
2. miesto: Tomáš Sirotňák 8.B
3. miesto: Jakub Suchanič 8.A9. ročník: 1. miesto: Marek Kačmár 9.B
2. miesto: Martina Janíčková 9.A, Sofia Kresaničová 9. C
3. miesto: Veronika Gruľová 9.CŽiaci Marek Kačmár a žiačka Petra Končárová budú reprezentovať našu školu na okresnom kole olympiády z anglického jazyka, ktorá sa uskutoční 17. januára 2013.
Už teraz im všetci držíme palce a veríme v ich úspechy.
BOJUJEME PROTI FAJČENIU - I .stupeň ZŠ
Ak má byť prevencia drogových závislostí účinná, musí sa s ňou začať čo najskôr.
Pretože čas, je jedna z mála vecí, ktoré človek nedokáže ovplyvniť a mnohokrát je droga v boji s časom rýchlejšia a neúprosnejšia.
V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sme na I. stupni ZŠ uskutočnili v mesiaci novembri množstvo aktivít, ktoré poskytli žiakom dôležité informácie týkajúce sa danej problematiky. Hravou formou sme vštepovali žiakom informácie o nebezpečenstve a následkoch tejto drogovej závislosti. Žiaci sa dozvedeli, aké škodlivé látky obsahuje jedna cigareta, ako skracuje život, ničí pľúca, je príčinou veľkých požiarov, srdcovo-cievnych chorôb, spôsobuje rakovinu až smrť. Vo svojom okolí zisťovali počet fajčiarov, čo fajčením fajčiar získava, stráca, prečo vlastne fajčí.
Naším cieľom je, aby to známe: „Fajčenie škodí zdraviu,“ žiaci nevyslovovali len ako frázu. Myslíme si, že si to po týchto aktivitách budú uvedomovať a dávať vo svojom okolí najavo, že je im to nepríjemné a škodlivé. Budú dbať o svoje zdravie, ktoré je najdôležitejšou hodnotou v ľudskom živote. A fajčenie? Budú považovať len za slabosť.
/PaedDr. E. Šoltysová/
Darček z Kene
Biela zima je už tu, Vianoce budú čoskoro, a tak na kúpu či robenie darčekov je už najvyšší čas. Aj žiaci našej školy už robia darčeky. Aké? To vám neprezradíme, to prezradí až štedrý večer. Avšak naša škola už prvý darček dostala. A ten darček cestoval k nám veľmi veľmi dlho a pricestoval nedávno až z ďalekej Kene. Je farebný, plný slnka a krásnych tmavookých usmiatych tvárí chlapcov i dievčat. Ešte stále netušíte, čo by to mohlo byť? Tak čítajte ďalej. Práve týmto africkým deťom sme v júni prostredníctvom lekárky a charitatívnej organizácie poslali farebné ruksáčiky, ktoré sme získali v súťaži Recykluj a vyhraj od spoločnosti Milk-Agro. A nakoľko všetky naše deti, ktoré sa do súťaže zapojili boli odmenené a nám sa aj tak zvýšilo, tak sme neváhali ani chvíľku a využili možnosť podeliť sa a potešiť aj iných. Do ďalekej Kene letel balíček s 50 ruksáčikmi a sprievodným listom napísaným nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. A odpoveď – darček prišiel až teraz, pred Vianocami. A my sme veľmi radi, že prišiel. Veľmi nás potešil a ďakujeme zaň. Ak ho chcete vidieť aj vy, tak si prezrite našu fotogalériu.
Ako sa „inšpirovať“ na Vianoce?
Deviataci to už majú jasné. Hlavne 9.A. Spoločne sme sa boli pozrieť v Ľuboticiach na výstavku 7. 12. 2012 a naši seniori nám dali veľa pekných podnetov, za ktoré im ďakujeme. Ako ukázali aj ďalšie dni, sobota a nedeľa, toto podujatie si získalo aj ďalších priaznivcov, deti tam priviedli svojich rodičov, starí rodičia prilákali celé rodinky. Už sa tešíme na spoločné zdobenie perníkov so seniormi v našej škole.
Mikuláš v SLNIEČKU
Keď prišlo pozvanie, aby naše deti priniesli radosť a Mikuláša pre postihnuté deti zo SLNIEČKA v Prešove, vôbec sme neváhali. Stačilo to povedať deťom, a tie cvičili a chystali. Potom sme oslovili šikovných moderátorov /Katarínu Tuhrinskú z 9.A a Tomáša Sirotňáka z 8.B/ a milé prekvapenie bolo na svete. Ďakujem všetkým ochotným žiakom, ktorí pochopili to, že „radosť rozdávaním rastie“. Mgr. M. Baňasová
A je tu advent
Advent – obdobie plné radosti, očakávania, obdobie plné prípravy na najkrajšie sviatky roka, obdobie, do ktorého neodmysliteľne patria adventné vence. A práve v tvorení adventných vencov sme súťažili v CVČ J. Pavla II. Počas 100 minút sme mali za úlohu vytvoriť veniec a ozdobiť ho hlavnými symbolmi adventu - 4 sviečkami, rôznymi ozdôbkami, sušeným ovocím, či iným prírodným materiálom. A tak vznikli vence zo slamy, z tuje, z čečiny , ba i z vtáčieho zobu. Každý bol iný, každý inak farebný, každý inak originálny. Kreatívne sily sme si merali s dievčatami z ďalších 4 základných škôl. O 12 hodine, keď bola súťaž ukončená, si všetky vence pozorne prezerala porota. My sme sa mohli zatiaľ ponúknuť chutnou vianočkou a voňavým čajom. Porota sa nakoniec rozhodla a venčeku našich šiestačiek Ivanky, Mišky a Barborky udelila 1. miesto, venčeku našich piatačiek Emy, Petry, Deniske 3. miesto, ôsmačky za svoj venček z vtáčieho zobu získali 4. miesto. Všetci boli odmenení, všetci odchádzali domov s diplomami, malými pozornosťami a svojimi venčekmi. Tie možno teraz skrášľujú prostredie školy alebo nejakú domácnosť. Venčeky našich dievčat skrášľujú hlavný pavilón našej školy a možno sa stali pre vás inšpiráciou na vytvorenie svojho vlastného adventného venca.
Nech nás ihly nepichajú
Pod týmto názvom sme organizovali na našej škole súťaž, v ktorej mali žiaci ukázať svoje manuálne zručnosti. Mali ušiť ihelníček, ktorý by sa stal domovom opustených či stratených ihiel. Aký tvar mal mať ihelníček, z akej látky mal byť, o tom už rozhodoval každý sám. Pekné na tom bolo aj to, že do súťaže sa zapojili nielen dievčatá – možno budúce krajčírky, ale i chlapci. A tak sa šilo a šilo, dokonca sa prišívali aj gombíčky či iné ozdoby. Rukami piatakov vznikli ihelníčky rôznych farieb i tvarov. Našli sme medzi nimi ježka, mačičku, ceruzku, vankúšik, no nechýbalo ani srdiečko či štvorlístok pre šťastie. Naši žiaci opäť ukázali, že ich prsty dokážu nielen rýchlo behať po klávesnici či dotykovom mobile, ale dokážu vytvárať rovné línie s ihlou a niťou. A za tú snahu a samozrejme i šikovnosť boli všetci „krajčíri“ odmenení malými pozornosťami. A snáď aj mamky či babičky budú odmenené za svoju lásku ručne ušitými ihelníčkami.
Týždeň zdravia
V októbri 2012 sme na 1. stupni pripravili pre žiakov Týždeň zdravia. Našim cieľom bolo priblížiť deťom zdravé stravovanie súťaživou formou. Zamerali sme sa na zloženie desiaty /celozrnný chlieb, mliečne výrobky, zelenina,ovocie/. Podporili sme snahu detí zriecť sa sladkostí a vymeniť ich za ovocie. Triedy sa zapojili aj do výtvarnej súťaže Vitamíny, naši kamaráti a Výstavky jesenných plodov. Žiaci sa aktívne zapájali a celý týždeň sa snažili získať, čo najviac bodov.
Vyhodnotenie jednotlivých aktivít:
Najzdravšie desiaty nosia žiaci v 2.a , Najkrajšiu výstavku jesenných plodov urobili žiaci v 1.c a 3.c, Najkrajšie tekvičky urobili žiaci v 1.a a 1.b, Najkrajšiu nástenku urobili žiaci v 4.a, Špeciality z jabĺk pripravili mamky z 2.c, Krásnu jesennú výzdobu z výtvarných prác vytvorili žiaci z 2.b
Vo výtvarnej súťaži získali:
1.miesto M.Ižarová z 1.a, 2.miesto L.Janiga z 3.c a 3.miesto D.Potocká z 1.b
Všetkým oceneným žiakom blahoželáme !
Vyhodnotenie celého týždňa a výstavka najlepších výtvarných prác bude v 1.pavilóne.
Ďakujeme všetkým žiakom, rodičom a triednym učiteľom, ktorí sa zapojili a prispeli k upevneniu dobrých stravovacích návykov detí na 1.stupni. Mgr. J.Ižarová
Besedy boli rôzne
November – dalo by sa povedať taký pochmúrny mesiac. Hmly, málo slnečných lúčov, časté dažďové kvapky. Dni kratšie, večery dlhšie. Akosi viac tmy ako svetla. A my sme si tieto dni v rámci projektu Zdravá škola spestrili besedami, na ktorých sa diskutovalo, uvažovalo, ba i meralo a vážilo. Žiaci 5.A a 5.C sa s pracovníčkou CPPPaP p. Trojanovičovou zamýšľali nad vytváraním dobrého kolektívu po prechode na 2.stupeň. Žiaci 7.A a 7.B riešili vzájomne vzťahy v kolektíve a žiaci 9.C s pani Mrúzovou uvažovali o príčinách i dôsledkoch šikanovania. V tomto mesiaci nás navštívili aj pracovníčky RÚVZ. Prváčikom bolo vysvetlené prečo a ako si správne čistiť zúbky, žiaci 6. A riešili aktuálnu otázku Ako sa zdravo stravovať. Dievčatá a chlapci 9. A sa vážili, merali a dozvedeli sa aj akí majú krvný tlak. Veru sa našli aj takí, ktorým bolo odporúčané navštíviť svojho pediatra.
45 minút vo všetkých triedach ubehlo veľmi rýchlo. Žiaci sa niečo nové dozvedeli, vyskúšali si nové aktivity, získali nové informácie. Po príchode domov sa možno v niektorých domácnostiach dlhý novembrový večer zmenil na príjemné rozprávanie s rodičmi na tému Ako bolo v škole? A my veríme, že odpoveď bola: „Dobre a vieš, že sme mali besedu ... „
Olympiáda zo SJL
Dňa 29.10. 2012 v ZŠ Ľubotice sa konalo školské kolo Olympiády zo SJL pre 8. a 9. ročník.
Výsledky súťaže:
1. miesto: Štefan ILIAŠ, 8.B – 23 bodov
2. miesto: Eva MIČKANINOVÁ, 8.B – 22 bodov
3. miesto: Sofia KRESANIČOVÁ, 9.C – 21 bodov
Samuel TOMÁŠ, 9.B – 21 bodovĎalší úspešní riešitelia s počtom bodov 20:
Veronika Gruľová, Marek Kačmár /9. ročník/
Patrik Tuhrin, Ráchel Saraková /8. ročník/Žiaci budú ocenení 9.11.2012 a prví dvaja zabojujú v 2. kole o postup do obvodového kola.
Strom môjho detstva
Aký bol a možno ešte je? Vysoký, rovný, s bielou kôrou a voňavým drevom. Bol krásny v každom ročnom období, bol domovom chrobákov aj oddychovým miestom vtákov. Pre žiakov piatych a šiestych ročníkov nebolo veru ťažké namaľovať či nakresliť ich stromy detstva s tajnou skrýšou v korune, či visiacim lanom z pevného konára. Pre niektorých to boli ovocné stromy, pre iných ihličnaté, ba zatúlala sa medzi nich i vŕba či lieska. A tak vznikla farebná mozaika stromov detstva vo všetkých ročných obdobiach. Pri strome nechýbal domček, či lavička, pod stromčekom mravenisko či zatúlaný ježko. Ťažko bolo porote vyberať, nakoľko každý strom niečím prekvapil, zaujal. Nakoniec sme ocenili práce 17 žiakov. Diplomy a skromné pozornosti dostali Michal, Timea, Ema, Braňo, Samo, Sofia, Denisa, Dominik, Sabina, Lívia, Marcel, Petra i Janík - žiaci 5. ročníka a Ivana, Barbora, Norbert a Marián – žiaci 6. ročníka.
Oceneným blahoželáme, ostatným ďakujeme za ich stromy detstva a všetkým venujeme myšlienku na záver.“ Strom neodoprie svoj tieň ani tomu, kto ho prišiel sťať.“
Šport 2012/2013
4.10.2012 sa uskutočnil basketbalový maratón od 19.00 do 02.00 hod. Žiaci si zopakovali basketbalové zručnosti a tým sa pripravili na mestskú olympiádu. Noc strávili v telocvični a prebudili sa rovno do Európskeho dňa rodičov a v športových aktivitách pokračovali.
V dňoch 15.10. – 19.10. 2012 sa naši žiaci zúčastnili mestskej olympiády.
Najlepšie výsledky:
starší basketbalisti-mix 1. miesto mladší basketbalisti-mix 3. miesto florbal mladší žiaci 3. miesto futbal-mix 1. stupeň 1. miesto atletika mladší žiaci 3. miesto ( M. Vašková 1. miesto, K. Mikolajová 3. miesto) Na 5. ročníku mestskej olympiády ZŠ Ľubotice sa umiestnila na 6. mieste, čo je zatiaľ najlepšie umiestnenie.
Blahoželáme.
EDR 2012/13
Náučný chodník Tajch v Pavlovciach
10.10.2012 sme boli v Pavlovciach na exkurzii s pani učiteľkami Hvizdošovou, Ferencovou a Feckovou. Tento výlet v Pavlovciach sa mi veľmi páčil. Zaujalo ma cestovanie perfektným vlakom, aj keď sme v ňom necestovali dlho, bol pre mňa pekným zážitkom. Keď sme vystúpili z vlaku prechádzali sme peši cez celú dedinu Pavlovce. Pôsobila na mňa dojmom pohody a kľudu. Dostali sme sa na náučný chodník. Po vstupe do „vstupnej brány“ sa naskytol pred očami strmý kopec, ktorý sme museli prekonať. Nasledovala prechádzka lesnou cestičkou, ktorá bola zasypaná jesennými farebnými listami. Po niekoľkých metroch sme zbadali tabuľu, kde sme sa dočítali zaujímavé veci, ako napríklad: ako sa spúšťalo drevo v lese, aké tam rastú rastliny, aké sú tam zvieratá a mnoho ďalších informácii. Páčilo sa mi prechádzať sa po prírode a okolo mňa moji kamaráti. Cestou späť sme spozorovali salamandru škvrnitú, ktorá sa chcela ukryť v dutine stromu. Bola veľmi pekná. Jej sfarbenie bolo sýto čierne, ba až lesklé a po povrchu mala žlté škvrny. Rýchle sme ju odfotili a pokračovali sme v ceste. Exkurzia bola veľmi pekná no aj namáhavá. Každého premohla únava. Dúfam, že si ju ešte zopakujeme. Ďakujeme pani učiteľkám, že to s nami vydržali J.
Ivica Kučová, 7.A
Októbrová beseda
Mesiac október je mesiacom úcty k starším. Inšpirovaní ľuďmi z Lienky pomoci sme sa v tomto čase rozhodli pozvať do školy starších, aby nám porozprávali niečo zo svojich skúseností. Lenže kde nájsť ľudí, ktorí sa neboja postaviť pred 9-takov a rozprávať im – aj zo svojho života? My sme ich našli. Boli to manželia Zacharoví. Návšteva bola pre nás o to vzácnejšia, že títo manželia sa už dlhý čas venujú práci s mladými a manželmi. Mali nás teda čím obohatiť. Preto sme 9.A a 9.B rozdelili 18. 10. 2012 na 2. a 3. hodine na dievčatá a chlapcov, aby sa každá skupina mohla dozvedieť veci, ktoré ich z chodenia, vzťahov a prípravy pre budúce povolanie matky a otca najviac zaujímajú. O tom, že to bolo skutočne zmysluplné stretnutie, svedčia usmiate a spokojné tváre žiakov aj ich túžba pokračovať v takejto besede aj nabudúce. Ešte raz sa chceme aj touto formou manželom Zacharovým poďakovať a dúfame, že neostane len pri jednom stretnutí.
Mgr. M. Baňasová
Energia 3. tisícročia
Pod týmto názvom sa na SOŠ Technickej v Prešove konala interaktívna výstava, na ktorej sa v rámci predmetu Technika zúčastnili žiaci 8. ročníka. Vďaka tejto výstave sa žiaci naučili, čo je to energia a odkiaľ sa berie, aký je jej životný cyklus, ako jej využívanie ovplyvňuje životné prostredie, ako ju šetriť .
Nakoľko to bola výstava interaktívna, žiaci mali možnosť so všetkými exponátmi pracovať a vyskúšať si ich. Na otáčavých paneloch sa oboznámili s obnoviteľnými i neobnoviteľnými zdrojmi energie a potom samostatne rozdeľovali zdroje energie. Pozorovali činnosť tepelného čerpadla, veternej elektrárne, vyskúšali si tvoriť energiu na stacionárnom bicykli, videli vzorky uhlia, rašeliny, ropy, spoznali úsporný byt i solárny panel na ohrev vody. Dozvedeli sa ako funguje parný stroj, ako bude vyzerať auto budúcnosti – auto na vodík. Záver patril skladaniu puzzle i pexesu.
Hlavným cieľom tejto výstavy bolo umožniť pochopiť žiakom dôležitosť a nevyhnutnosť úspory energie a uvedomiť si, že možnosť ako šetriť energiou a ako zmenšiť svoju ekologickú stopu má každý jedinec, teda aj oni, vo svojich rukách. Pevne veríme, že si to uvedomili a šetriť energiu budú nielen doma, ale aj vo svojej triede, v škole.
Do útulku nás nepustili
4. október – Svetový deň ochrany zvierat. A práve v tento deň sme chceli potešiť i obdarovať psíkov v prešovskom útulku. Na túto návštevu sme sa veľmi tešili a stačila chvíľka a bolo po našej radosti. Prišiel muž v zelenom, pán doktor veterinár, človek, ktorý by mal na základe svojej práce byť milovníkom zvierat a začal kričať, nahnevane gestikulovať a stále opakovať : „Nie! Nie! Nie!“ Nepomohli prosby, nepomohli smutné oči detí, nepomohli ani slová havkáčov, ktorí sa o týchto psíkov starajú a ktorí nám ich venčenie sľúbili. Pán doktor po svojom výstupe zutekal a po súkromnom rozhovore s havkáčmi im odmietol dať kľúč a povedal im, že ich viac nepotrebuje. Psy brechali, my sme stáli pred zamknutým útulkom, nechápavo pozerali na seba a nevedeli si správanie pána doktora vysvetliť. Veď sme nechceli nič iné, len psíkov vidieť, venčiť a odovzdať im pochúťky, čisté koberčeky i hračky. A to nám pán v zelenom jednoducho nedovolil. Smutné tváričky piatakov – Niny, Lucie, Veroniky, Simony, Dominiky, Kristíny, Sabiny, Timei, Bianky, Anky, Emky, Sebastiána, Nikolasa, Dominika i deviatačky Veroniky rozveselili havkáči, ktorí utekali po svojich 3 psov a tých sme mohli pri brehu Torysy kŕmiť, hladkať i venčiť a pritom sa i niečo o starostlivosti i výchove psíkov dozvedieť. Slniečko nám svietilo a pri Toryse bolo krásne. Náladu nám trošku zlepšilo šantenie na detskom ihrisku . Aké však bolo naše prekvapenie, keď sme asi po hodine zbadali vychádzať z areálu 3 dievčatká a 6 psíkov z útulku. Šli ich venčiť. Oni mohli, my nie. Pýtate sa: „ Prečo oni áno a my nie ?“ To isté sa pýtame aj my. Azda na venčenie psov je potrebná protekcia? Je to smutné, je to nepekné, je to jednoducho zo strany dospelého človeka podraz. Veď sme nechceli nič len prejaviť trošku ľudskosti a lásky.
Veď ako povedal Henry Fielding: „ Nič nečiní človeka ľudskejším ako láska k zvieratám.“ A my máme zvieratká radi a to sme im chceli v deň ich sviatku dokázať. No nám to nedovolili. Snáď sa nám to podarí o rok !
Európsky deň jazykov
"Ak sa prestaneme učiť jazyky našich susedov, budeme s menšou pravdepodobnosťou rozumieť ich problémom".
Jazyky a jazykové vzdelávanie si od roku 2001 pripomíname každý rok 26. septembra v Európsky deň jazykov. Cieľom Európskeho dňa jazykov je oslavovať jazykovú rozmanitosť Európy a povzbudzovať ľudí k štúdiu jazykov, zlepšiť informovanosť o viacjazyčnosti v Európe, rozvíjať jazykovú a kultúrnu rôznorodosť a podporovať štúdium v školách a vo voľnom čase. Tento cieľ podporujeme aj v ZŠ Ľubotice kde si Európsky deň jazykov pripomíname každoročne zaujímavými aktivitami. Cieľom aktivít, ktoré sme v tento deň pripravili pre žiakov 2. stupňa bolo povzbudiť žiakov, aby sa venovali učeniu sa cudzích jazykov a oslávili tak kultúrnu i jazykovú rozmanitosť. Žiaci vytvárali projekty o rôznych krajinách, v ktorých sa hovorí najmä po anglicky, nemecky a rusky. Zaujímavé projekty doplnili hovoreným slovom kde preukázali aj svoje jazykové zručnosti.