Prvý mesiac v tomto školskom roku sme sa dozvedeli, že my, deviataci, ideme na exkurziu do Banskej Bystrice. Banská Bystrica sa spája so Slovenským národným povstaním a práve toto spojenie nás tam priviedlo.
A tak dňa 26.9.2014 o 6:30 hodine sme vyrazili v dobrej nálade na cestu. Sprevádzali nás pani učiteľka Golitková a pani učiteľka Šofranková. Cieľom našej exkurzie bola prehliadka Múzea Slovenského národného povstania, kde sa vystavovala expozícia z druhej svetovej vojny, teda zbrane, uniformy, osobné veci vojakov, padáky, fotografie z holokaustu.
Pred samotnou exkurziou a výkladom sprievodcu nám pustili dokumentárny film o druhej svetovej vojne, z ktorého sme všetci mali zimomriavky. Potom sme absolvovali prehliadku. Sprievodca nám pútavo vyrozprával naše dejiny o druhej svetovej vojne a Slovenskom národnom povstaní. Ako bonus celej prehliadky bola vitráž s uniformou, ktorú nosil samotný Hitler.
Všetci deviataci sme sa zhodli, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť a vďaka exkurzii sme sa veľa dozvedeli. A ešte na záver: sme šťastní, že žijeme v mieri.
/Kristína Perželová, 9.B/
Tento rok sme si pripomenuli okrúhle 100. výročie od vypuknutia prvej svetovej vojny. O niekoľko dní si pripomenieme 70. výročie začiatku jednej z najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny, Karpatsko-duklianskej operácie na pomoc Slovenskému národnému povstaniu. Tieto významné medzníky v našich dejinách sú neodmysliteľne späté s regiónom na severovýchode Slovenska, neďaleko Svidníka. Práve podkarpatský región, osobitne Dukla, sa stal miestom veľkých vojenských operácií, v ktorých bojovali vojaci mnohých národov a národností. Známy je najmä Dukliansky priesmyk. Dukla je zároveň vyhláseným územím európskeho významu na Slovensku a nejeden školák so zatajeným dychom navštívil areál duklianskeho bojiska s pamätníkom.
Dukla je pre Slovákov živým symbolom, mementom, miestom úcty i piety, miestom známym i doteraz objavovaným. Za našu slobodu tu položili životy tisíce vojakov, nielen Slovákov. Štatistiky sú ohromujúce, no ešte viac chytia za srdce osudy mnohých vojakov, ktorí tu neváhali obetovať svoje životy.
Slovenská republika si 6. október 1944 pripomína ako pamätný deň – Deň obetí Dukly. V tento deň príslušníci 1. Československého armádneho zboru pod vedením Ludvíka Svobodu spolu s príslušníkmi Červenej armády prekročili hranice svojej vlasti – Československa. Aj keď sa pôvodné plány tejto vojenskej operácie nenaplnili, keďže Nemci kládli obrovský odpor, predsa len pomohla domácemu povstaniu a bola kľúčová pre oslobodzovanie územia Slovenska. Dodnes nám región Dukly svojimi pamiatkami o tom vydáva svedectvo v podobe unikátneho prírodného vojenského múzea.
/Marek Havrila, 8.A/
Dňa 10. októbra 2014 sa žiaci 8.A a 8.B triedy v počte 36 spolu s p. učiteľkami J. Šofrankovou a M. Golitkovou zúčastnili historickej exkurzie. Zaspomínali si v podobe historických exponátov a vynikajúcich lektorov vo Vyhliadkovej veži na Dukle a vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku.
Obe exkurzie sa niesli v duchu osláv 70. výročia SNP.