Súťaž prebiehala od januára do apríla 2023 a zúčastnilo sa jej 8 základných škôl: ZŠ ČSA, Prešov, ZŠ Lesnícka, Prešov, ZŠ Šmeralova, Prešov, CZŠ a MŠ sv. Gorazda, Prešov, ZŠ Kúpeľná, Prešov, ZŠ Šrobárova, Prešov, ZŠ a MŠ Lipovce a naša ZŠ Ľubotice.
Každá škola súťažila v 5-členných družstvách. Našu školu reprezentovalo súťažné družstvo v tomto zložení: Matej Novotný /5.A/, Ester Mikolajová /6.B/, Filip Čakurda /7.C/, Bruno Bujko /8.A/, Maximilián Štupák /9.B/.
Súťaž pozostávala z 3 súťažných častí – projektovej, vedomostnej a terénnej.
V prvom kole bolo úlohou žiakov vytvoriť propagačný materiál miestnej krajiny okresu Prešov. Naše družstvo sa rozhodlo spropagovať obec Ľubotice a jej kultúrno-historické pamiatky. Touto cestou sa chceme poďakovať Tomášovi Horváthovi /9.B/, ktorý pre náš projekt vyrobil krásny model Kostola Narodenia Panny Márie v Ľuboticiach.
Druhá časť geografickej súťaže pozostávala z vedomostnej a praktickej časti. Vo vedomostnej časti sa žiaci popasovali s testom z učiva geografie, no druhá terénna časť už bola pre žiakov cestou za dobrodružstvom. Žiaci vyšli do terénu a museli preukázať svoje schopnosti pri orientácii v teréne a pri práci s GPS súradnicami, QR kódmi a mapou. Hľadali geokešky, ktoré boli ukryté v Kolmanovej záhrade, v Ekoparku, pri vstupe do katakomb pod Kalváriou, pri Kostole sv. kríža na Kalvárii a pri historickom podzemnom vodojeme na Kalvárii. Táto časť súťaže sa žiakom mimoriadne páčila a okrem toho, že sa zabavili, spoznali nové historické i technické pamiatky a Chránený areál Holá hora.
V tretej, poslednej časti súťaže, ktorá sa uskutočnila dňa 19.4.2023 na ZŠ Československej armády v Prešove, bolo úlohou nášho súťažného družstva prezentovať náš projekt pred odbornou porotou. Naši žiaci s plným nasadením prezentovali obec Ľubotice pred odbornou komisiou.
Výsledky súťaže vyhlásila predsedníčka poroty PhDr. Alena Madziková z Prešovskej univerzity. Naša škola získala krásne 2. miesto. Blahoželáme našim žiakom za úspešnú reprezentáciu našej školy.
Sprievodnými akciami tejto zaujímavej geografickej súťaže bola beseda s jaskyniarom Rudolfom Koščom, praktické ukážky dronov, ktoré žiakom prezentoval RNDr. Štefan Koco, prodekan FHPV PU a stretnutie sa žiakov s najočakávanejším hosťom súťaže – 1.slovenským kozmonautom gen. Ing. Ivanom Bellom. Žiakom rozprával o svojej príprave, ale aj o pobyte v kozme, ako sa kozmonauti obliekajú alebo vyzliekajú zo skafandra, ako si posúvajú predmety v bezváhovom stave a mnoho ďalších zaujímavých faktov z jeho vesmírnej misie. V závere gen. Ing. Ivan Bella trpezlivo odpovedal žiakom na všetky ich zvedavé otázky. Jeho profesionálne rozprávanie, osobné skúsenosti a zážitky boli pre nás všetkých jedinečným momentom.
Týmto sa chceme poďakovať organizátorom súťaže za výbornú organizáciu geografickej súťaže a za možnosť prakticky využiť získané vedomosti žiakov v teréne a spojiť to s dobrodružstvom. V neposlednom rade ďakujeme vedeniu našej školy za plnú podporu a možnosť zapojiť sa do geografickej súťaže a tým spopularizovať regionálnu geografiu, ako aj za možnosť získavať nové poznatky zážitkovou formou.
Našim žiakom srdečne blahoželáme za úspešnú reprezentáciu nielen našej školy, ale aj za výbornú reprezentáciu a propagáciu obce Ľubotice.
Náš súťažný projekt bude v najbližších dňoch zdobiť priestory našej školy, všetci žiaci si ho budú môcť pozrieť a bližšie sa oboznámiť s pamiatkami obce Ľubotice.
Mgr. G. Baliková