Pridané nové fotografie.
Mestská školská in line liga Akademik Prešov 2015
Týždeň modrého gombíka 2015
Zbierka sa v našej škole bude konať od 18. do 19. mája. V ostatných dňoch môžete prispieť u p. uč. Geralskej v 1.C.
Exkurzia do Levoče
14.5.2015 sme sa stretli za upršaného rána pred školou. 39 žiakov zo 6.ročníkov a 2 pani učiteľky- p.uč.Baňasová a p.uč.Sabolová. Cieľom našej cesty bola históriou bohato opradená LEVOČA. Po bezproblémovej ceste sme vystúpili v Levoči a náš „lov“ za zaujímavosťami histórie mohol začať.
Najprv Radnica svedčiaca o živom ruchu v stredovekom meste a práci mestskej rady, potom múzeum mapujúce prácu najznámejšieho stredovekého sochára- Majstra Pavla z Levoče, medzizastávka pri klietke hanby a nakoniec Etnická výstava. Po bohatej „spŕške“ histórie sme si urobili obedňajšiu prestávku v historickom centre mesta. A aby nám nechýbalo trošku pohybu, po ceste naspäť sme sa ešte zastavili na neďalekom Spišskom salaši. Tam sa na nás usmialo slniečko a my sme sa mohli, bohatší o nové poznanie a zážitky, vrátiť domov. Mgr.M.Baňasová
Stretnutie s hokejovým trénerom
Hokej je v posledných dňoch najhorúcejšou témou. V Česku prebiehajú Majstrovstvá sveta, preto sa u nás uskutočnila beseda so slovenským reprezentačným trénerom brankárov, hráčov do 20 rokov Rudolfom Jurčenkom. Tréner je najdôležitejšia úloha v dnešnej dobe a dnes sme si sadli z brankárskym kormidelníkom a opýtali sa ho pár zaujímavých otázok. Deti kládli otázky a počúvali pútavé odpovede. Mali možnosť vziať si do ruky najväčšiu trofej - bronzovú medailu hráčov do 20 rokov z Majstrovstiev sveta 2015 v Kanade. Dozvedeli sa zaujímavosti zo zákulisia hokeja. Beseda skončila autogramiádou a fotením. Z besedy sme odchádzali plní zážitkov. Pán tréner Rudolf Jurčenko ďakoval a tešil sa tiež z príjemných chvíľ s deťmi našej školy.
OBN inak
Spotrebiteľská výchova očami žiakov ZŠ a takúto hodinu zažili žiaci 8.a triedy.
Prvú časť vyučovacej hodiny viedla p. učiteľka Šofranková, v ktorej sa prezentovali žiaci v troch pracovných skupinách. Vzájomne sa ústne, písomne a ilustračne poučili o občianskom práve – ochrane spotrebiteľov.
Druhú časť hodiny viedla lektorka z MPC Prešov a prezidentka ASSS, Mgr. Božena Stašenková, PhD. Oboznámila nás o spotrebiteľskej výchove, o zákonoch, o kontrole, o našich právach ako spotrebiteľov. Súčasťou tejto hodiny boli hlavne aktivity žiakov. Práca v skupinách bola zameraná na označovanie potravín – množstvo, názov výrobkov, zoznam zložiek, trvanlivosť, nutričnú hodnotu a pôvod týchto výrobkov. Žiaci sa tak mohli naučiť, ako rozpoznať potraviny kvalitné, menej škodlivé a zdravotne nezávadné. V závere sa žiaci pýtali p. lektorky na aktuálne problémy, s ktorými sa stretli pri nákupe v obchode, s reklamáciami, s „ochotou“ predavačiek, ... Bola to veľmi poučná vyučovacia hodina, za ktorú ĎAKUJEME.
ZAUJÍMAVOSŤ pre všetkých – ŽUVAČKY ORBIT obsahujú VEĽMI VEĽA – éčiek!
Kristína Mikolajová, 8. A
Deň matiek
Mama – slovo také prosté a pritom také krásne. Slovo, ktoré sa snáď každé dieťa naučí ako prvé.
Byť matkou je vzácny dar, ktorý si zaslúži oslavu v podobe Dňa matiek.I tento rok sme na 6. mája pozvali všetky mamy, mamky i staré mamy našich žiakov do Základnej školy v Ľuboticiach, kde im ich ratolesti spolu s deťmi z MŠ v Ľuboticiach prejavili úctu i poďakovanie za ich lásku, starostlivosť i obetavosť. Kultúrny program, ktorý si žiaci pripravili pod vedením svojich pedagógov, otvoril krátkym príhovorom pán riaditeľ ZŠ Mgr. Ivan Kostelník.
Program, v ktorom sa striedali hovorené slovo, tanec, spev i hra na akordeón a klavír bol sprevádzaný potleskom prítomných. Všetci sa snažili, mladší, starší i tí najmenší, veď vystupovali pre svoje mamky. Rodičia sa snažili zachytiť tieto krásne okamihy, a tak o fotografovanie nebola núdza. Na záver sa prihovoril pán starosta obce Ľubotice MVDr. Štefan Krajči. Zdôraznil, že mama v živote každého človeka má nenahraditeľné miesto, vyzdvihol jej lásku, obetavosť i silu, s akou vychováva svoje deti. Za toto všetko sa prítomným mamkám úprimne poďakoval.
Na záver programu za zvukov krásnej piesne sa s prítomnými rozlúčili všetci účinkujúci. Každá mamka i stará mama bola pri odchode obdarovaná kvetom.
Ruky matky sú nikým a ničím nenahraditeľné, preto chráňme a uctievajme svoje mamky.
Mgr. M. Golitková
Zážitková hodina slovenčiny
Na hodinách slovenčiny v 5. ročníku sme sa učili o bábkovom divadle. Pani učiteľka nám všetkým oznámila, že si ho sami zahráme. Hneď sme si začali pripravovať bábky a kulisy. Strihanie, šitie a kreslenie sme zvládli na jednotku. Výsledkom našej práce boli krátke bábkové hry, s ktorými sme vystúpili pred našimi prvákmi a škôlkarmi. Vystúpenie sa im podľa ich potlesku veľmi páčilo. Medzi najúspešnejšie hry patrili rozprávka o Troch prasiatkach a Abeceda. Tieto hry dostali aj odmeny. Na záver chceme poďakovať všetkým učiteľom, ktorí nám umožnili hrať v ich triedach a pani učiteľke Šofrankovej, ktorá nám pomáhala s prípravou.
Rozprávač: Mária Štefaničová
Bábkoherci: Simona Krajňáková, Alexandra Puchová, Oliver Gábor, Anna Kristína Hlavatá, Matúš Biroš, Dávid Hoľva, Pavol Pacosa, Daniel Olšavský, Tomáš Tejiščák
Fotograf: Patrícia Bačová
Kulisári: Anna Kristína Hlavatá, Matúš Biroš
Mária Štefaničová
5.A to vyhrala
Výhra – slovo, za ktorým je veľa veľa radosti. Veľa radosti mali aj chlapci z 5.A, ktorí spolu s chlapcami z 5.B a z 5.C triedy sa zapojili do florbalového turnaja, ktorý sa organizuje v rámci projektu Zdravá škola už tretí rok v mesiaci apríl. Tohto roku sa do turnaja zapojilo aj jedno dievčenské družstvo, to dievčatá z 5.A. Lea, Laura, Vanesa, Janka i Saška si teda merali svoje sily s chlapcami a veru bojovali statočne. Dokonca sa im podarilo dať 2 góly chlapcom z 5.C, čím dokázali, že florbal hrať vedia.
A tak po vzájomných zápasoch, po dramatických súbojoch bolo poradie nasledovné. Prvé miesto získali chlapci z 5.A, druhé chlapci z 5.B a tretie chlapci z 5.C. Odmenení boli všetci, ale najviac sa cenám – malým gumeným loptičkám tešili céčkari. Dievčatká si pochutnali na lízankách a chlapci získali okrem diplomov aj 10 a 8 kusové sady gélových pier, ktoré im určite prinesú šťastie pri písaní písomiek či testov. Neveríte?
Deň Zeme na 2. stupni ZŠ Ľubotice
Hoci korene Dňa Zeme siahajú do roku 1969, až od roku 1990 sa 22. apríl oficiálne slávi ako Medzinárodný deň Zeme. Odvtedy nás tento ekologicky motivovaný sviatok každoročne upozorňuje na dopady ničenia životného prostredia. Do aktivít Dňa Zeme sa pravidelne zapája aj naša škola. Tento apríl sme sa so žiakmi 2. stupňa zamerali na vyčistenie a zveľadenie areálu školy aj okolia školy – Židovského cintorína susediaceho so školou.
Žiaci 5-tych a 6-tych ročníkov začali ráno kvízom o svojom prístupe k planéte. Dozvedeli sa o svojej vlastnej spotrebe produktov z umelých hmôt, ako sú napr. pet fľaše, mikroténové vrecúška a pod... Žiaci 7-mich až 9-tych ročníkov začali deň kvízom o židovskej kultúre. Po prvej hodine sa 170 žiakov rozdelilo na skupinky 10-15 ľudí a spolu s učiteľmi vyrazili do terénu. Pokiaľ piataci a šiestaci usilovne upratovali areál školy, zametali chodníky, zbierali odpadky a spadnuté konáre, hrabali, či okopávali kvetinový záhon a sadili; siedmaci, ôsmaci a deviataci nádherne vyčistili Židovský cintorín, ktorý dovtedy bohužiaľ pripomínal „skládku odpadu“. Po zásahu našich žiakov a učiteľov cintorín žiari čistotou. Čo všetko sa dá nájsť na zanedbanom cintoríne, to sa opýtajte zainteresovaných žiakov.
Odpovede budú veľmi zaujímavé.Deň Zeme ukončil pán riaditeľ poďakovaním všetkým usilovným, a k poďakovaniu sa pridala aj milá návšteva - členovia Židovskej obce na čele s pani predsedníčkou M. Eckhausovou, ktorí na znak vďaky pozvali všetkých žiakov zdarma do Múzea židovskej kultúry.
Lyžiarsky zájazd Poráčska dolina 2015
Nové video
Obnovená jedáleň
Spoločnými silami sme dokázali po 47 rokoch zmeniť vzhľad našej jedálne!
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa zapojili do súťaže o "Grant nadácie Renáty Zmajkovičovej" na obnovu školskej jedálne.
Žiakom aj zamestnancom školy sa obnovená jedáleň veľmi páči.
Stravovanie je už trocha kultúrnejšie.
Adoptuj si včielku
Pod týmto názvom sme tohto roku privítali Deň Zeme a zapojili sa do projektu, ktorý vyhlásili organizácie Greenpeace a Živica a ktorého cieľom je pomôcť včielkam. Práve včely hrajú kľúčovú úlohu pri produkcii jedla - opeľujú totiž poľnohospodárske plodiny. Len v Európe závisí od práce opeľovačov pestovanie viac ako 4 000 druhov zeleniny. A tých opeľovačov, teda aj včiel z roka na rok ubúda, pretože ich zabíjajú pesticídy. Projekt Adoptuj si včelu, ktorého súčasťou je aj finančná zbierka, má pomôcť presťahovať včielky do miest – osádzaním nových úľov ako je to vo Viedni, v Londýne či v Paríži. Domovom včiel by sa mali stať mestské parky a záhrady, ktoré kvitnú bez postrekov, bez pesticídov.
No a nám sa táto myšlienka tiež veľmi zapáčila, a preto sme sa do tohto projektu zapojili a uskutočnili finančnú zbierku. Každý kto prispel aspoň 1 eurom, dostal kalendár o včielkach i nálepku. Spolu sme nazbierali 220 eur a získali Certifikát o adopcii 220 larvičiek, z ktorých sa môžu vyliahnuť včielky i trúdy. Veľká pochvala patrí hlavne žiakom z I. stupňa, ktorí sa s nadšením zapojili do tejto zbierky a hlavne vďaka nim sa vyzbierala taká pekná suma, za ktorú nás pochválila i organizácia Greenpeace. Škoda, že takýto prístup k prírode nemajú aj naši ôsmaci a deviataci. Veď týmto projektom sa myslí hlavne na budúce generácie, teda aj na nich.
Okrem finančnej zbierky sa naši žiačikovia zapojili aj do rôznych aktivít, ktoré boli venované včelám. Najmladší žiaci včielky vyfarbovali, tí starší včielky kreslili i tvorili z odpadového materiálu. Zároveň sa všetci o nich porozprávali na besede s naším bývalým učiteľom – včelárom pánom Ivanom Babiakom, ktorý žiakom prístupnou formou, fotografiami aj praktickými pomôckami - plástmi vysvetlil dlhú cestu, ktorou musia prejsť včielky i včelár, aby sme si my konzumenti pochutnali na pravom včeľom mede, ktorý nielen výborne chutí, ale aj pomáha a lieči. Ak by ste sa chceli dozvedieť o tomto projekte ešte viac, tak neváhajte kliknite si na www.adoptujsivcelu.sk. Určite Vás osloví, určite budete mať chuť včielkam pomôcť. Oni si to totiž zaslúžia. Veď nie nadarmo sa vraví: „Si usilovná ako včielka“.
Testovanie PISA
21.4.2015 sa žiaci 9. ročníka (približne vo veku 15 rokov) zúčastnili medzinárodného testovania PISA 2015, ktoré je organizované pod záštitou Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).
PISA je skratka odvodená od Programme for International Student Assesment (Program medzinárodného testovania žiakov).- Je to najväčšia medzinárodná štúdia v oblasti vzdelávania. Zahŕňa viac ako 70 zúčastnených krajín.
- Skúma výsledky žiakov vo veku približne 15 rokov.
- Hodnotí pripravenosť žiakov na život v dospelosti.
- Zisťuje úroveň gramotnosti žiakov v oblasti prírodných vied, matematiky a čítania, ale aj v oblasti kolaboratívneho riešenia problémov a finančnej gramotnosti.
- Zbiera informácie o vzdelávacích systémoch a politikách zúčastnených krajín.
Svet práce trochu inak
Svet práce - predmet, hlavným cieľom ktorého je obrátiť pozornosť mladých ľudí k prírode, k spôsobom a možnostiam skrášľovania životného prostredia, k rozvoju kladného vzťahu k práci. V tomto školskom roku sa žiaci 7. ročníka venovali téme okrasných rastlín v interiéry, teda črepníkovým rastlinám. Naučili sa pomenovať jednotlivé črepníkové rastliny, starať sa o nich, rozmnožovať ich. Po osvojení teoretického učiva nasledovala praktická časť- presádzanie črepníkových rastlín v triede. Bodku za touto témou dala exkurzia do nákupného centra Baumax, kde žiaci mohli vidieť, dotknúť sa, ba i ovoňať tie črepníkové rastliny, o ktorých sa učili podľa obrázkov.
A veru zahanbiť sa nedali a pekne pomenovali rastlinky, spomenuli si aj na ich zvláštnosti – jedovatosť difenbachie, kvitnutie cyklaménu pri nižších teplotách, či polievanie senpólie-fialky zospodu. Aj keď exkurzia trvala krátko, splnila svoj účel. Žiaci sa presvedčili, že rastlinky poznajú a že v skutočnosti sú oveľa krajšie ako na obrázku. Len je potrebné sa o nich starať, je potrebné venovať im trošku času a samozrejme aj trošku našej lásky. A verte, či nie oni vám tú lásku vrátia krásnou farbou, krásnymi kvetmi, ba niektoré i krásnou vôňou.
Zbierka pre Ukrajinu
Na základe výzvy medzinárodného Červeného kríža zo 14.4.2015 o potrebe humanitárnej pomoci pre ľudí na Ukrajine naša škola zorganizovala zbierku hygienických potrieb . Žiaci mohli dobrovoľne prispieť ľubovoľným množstvom zubných pást, hygienických vreckoviek, toaletných papierov, servítok a iných hygienických potrieb, ktoré pre ľudí v tejto krajine zmietanej nepokojmi sú nedostatkom. Ukrajina je náš susedný štát a susedia si majú pomáhať, lebo nikdy neviete , kedy takú pomoc budete potrebovať vy. Práve v takomto duchu sa v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu snažia naši učitelia učiť žiakov k empatii a pomoci iným, ktorí sú na tom oveľa horšie ako oni. Takto sa nám počas veľkej prestávky zaplnil školský dvor žiakmi , ktorí donášali a donášali....Všetko sledovala so záujmom kamera STV. Vyzberané veci sme v spolupráci s Prešovskou univerzitou odviezli na Územný spolok červeného kríža v Prešove. Spolu sa vyzbieralo 2805 kusov hygienických potrieb . Najväčší počet v prepočte na žiaka priniesli žiaci 7.A triedy.
Všetkým srdečne ďakujeme.
Zážitková hodina hudobnej výchovy
Dňa 10.4.2015 k nám do ŠKD zavítal pán Hrubovčák, ktorý sa venuje hudbe a deťom. Pripravil si pre nás hudobné vystúpenie o ďalekej budúcnosti, v ktorej už deti nepoznali žiadne hudobné nástroje. Postupne nám ich predstavil a na každom aj zahral. Deťom sa najviac páčil modrý trombón a pani učiteľke gajdy, lebo sa volá Gajdošová. Bolo to veľmi zábavné a poučné stretnutie, na ktorom sme si i zaspievali a na záver nám pán Janko predviedol plieskanie bičom, ktoré si mohli vyskúšať odvážlivci spomedzi nás. Škoda len, že túto akčnú atmosféru nevydržal aj náš fotoaparát . Určite si stretnutie zopakujeme, už teraz sa tešíme!
V nedeľu sme oslavovali
Nedeľa bola krásna a slnečná. A práve v takúto nedeľu sme dostali pozvanie, pozvanie na oslavu 7. výročia otvorenia OC MAX. Na túto oslavu sme sa svedomite pripravovali. Pripravovali sme tanečné i spevácke vystúpenia, hru na akordeón, básničky, no a aj šarmantnú moderátorku Soňu. Práve ona predstavila všetkým prítomným divákov našu školu i naše úspechy. Práve ona uviedla na pódium žiakov p. uč. Tarcalovej, ktorí tancovali i recitovali, tanečníčky našej bývalej žiačky Gabiky s tancom Šmolkovia a orientálnym tancom, nášho Zlatého slávika šiestaka Tomáša, hudobníkov Lukáša a Šimona i naše dzivčatka s ľudovými piesňami.
40 minút ubehlo rýchlo a bol tu záver prezentácie našej školy, ešte odovzdanie blahoželania pani riaditeľke, posledné poklony a potom už hybaj do náručia mám i ockov. A tí tlieskali, objímali svoje deťúrence a ich hrdosť na ne iba rástla. Bolo to jednoducho príjemné nedeľné popoludnie. A že také bolo, o to sa postarala manažérka OC MAX pani T. Horská, ktorá nám pripravila šatne i občerstvenie, naši žiaci, ktorí úspešne reprezentovali svoju školu i rodičia, ktorí prišli povzbudiť svoje deti, teda našich žiakov.
My im za to všetkým ďakujeme a dodatočne blahoželáme našim oslávencom, ktorí práve v túto slnečnú nedeľu 29. marca oslávili svojich krásnych 15. Blahoželáme moderátorke Soňke i najlepšiemu akordeonistovi Šimonovi a prajeme im všetko naj naj najlepšie!
Navštívili sme Kendice
Kendice - obec pár kilometrov vzdialená od mesta Prešov. Ako vyzerá a koľko má obyvateľov to nevieme, ale určite vieme, že na jej začiatku sa nachádza čistiareň a laboratórium odpadových vôd. Práve toto miesto navštívili pri príležitosti Svetového dňa vody žiaci siedmeho ročníka. Touto exkurziou nás sprevádzal sympatický inžinier p. Lorinc, ktorý nám prístupnou formou vysvetlil celý proces čistenia odpadových vôd.
Dozvedeli sme sa, že čistiareň je vlastne taká veľká práčka, v ktorej sa v niekoľkostupňovom procese odstráni znečistenie vody, aby mohla byť naspäť vrátená do prírody. A veru videli sme množstvo veľmi znečistenej vody, na ktorú nebol vôbec príjemný pohľad. Potom nasledoval proces čistenia a na konci nášho putovania nás prekvapila pekná čistá voda, ktorá sa vracia späť do prírody. Videli sme aj kal, ktorý bol získaný zo znečistenej vody a veru po vysušení pripomínal kvalitný humus. Prezreli sme si aj laboratórium, v ktorom sa pracuje so skúmavkami a v bielom, takže sme sa cítili trošku ako u lekára.
Po ukončení exkurzie sme v spoločenskej miestnosti dostali malé darčeky, ktoré nás samozrejme potešili. Dnes už všetci vieme, kde sa nachádza čistiareň a laboratórium odpadových vôd a vieme, že Svetový deň vody je 22. marec a to už od roku 1992. A okrem toho sme sa dozvedeli , že VVS, a.s. vyhlásila pri príležitosti sviatku vody výtvarnú súťaž s názvom Modrý svet, do ktorej sa určite zapojíme a pripravila vedomostný test, na otázky ktorého tiež určite odpovieme. A či vyhráme? To nevieme.
Ale veď nie je dôležité len vyhrať, dôležité je aj zapojiť sa a dozvedieť sa niečo nové. Či nie?
Noc s Andersenom
Ani tento rok sme sa nezabudli zapojiť do tradičnej celoslovenskej akcie organizovanej sieťou knižníc s cieľom podporiť a rozvíjať záujem detí o čítanie. Noc s Andersenom sa konala z 27. na 28.3. Bola určená pre deti 3.-6.ročníka ZŠ. Detí sa tu zišlo 30 a program s nimi realizovalo 17 animátorov od 7.ročníka až po stredoškolákov. Celá akcia sa uskutočnila v spolupráci Obecnej knižnice v Ľuboticiach so školskou knižnicou.
Program začínal o 19.00 hod. a trval do 8.00 hod. ďalšieho dňa. A bol skutočne bohatý: Rozhovor s Andersenom, večer súťaží, skupinový trojboj, večerné čítanie príbehu, film, nočná hra a slávnostné ocenenie prítomných s odovzdaním Pamätného listu... Milým obohatením boli spoločná večera a raňajky, kde sme mali možnosť ochutnať s výborných pochúťok, ktoré priniesli štedrí rodičia detí. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na vytvorení pekných chvíľ:
p. Potockej, p. uč. Baňasovej, p. uč. Mikitovej, p. uč. Verbovskej, animátorom, chlapcom pri technike, mladým moderátorom, rodičom i deťom, ktoré prijali pozvanie pána Andersena.