Do galérie Záver šk. roka 2018/2019 boli pridané fotografie.
Záver šk. roka 2018/2019
- 50
OŽaZ 2019
Do galérie OŽaZ 2019 boli pridané fotografie.
16
Exkurzia InfoUSA Košice
Dňa 27. mája 2019 sa vybraní žiaci zúčastnili exkurzie v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach, v ktorej navštívili kultúrno-informačné centrum InfoUSA, ktorého poslaním je poskytovať aktuálne informácie o kultúrnom, vzdelávacom a hospodárskom živote v Spojených štátoch a zároveň slúžiť ako miesto pre slovensko-americké programy v regióne východného Slovenska.
Mentor working, blood donation, student´s presentation, movie club, chat club, book club, speaking clubs a množstvo ďalších akcií ponúka práve toto centrum. Okrem prehliadky centra a študovne nás najviac zaujalo a potešilo to, že sme mali možnosť zúčastniť sa aj 3D tlače, kde sme si vytlačili náš 3D suvenír.
Aj napriek nepriaznivému počasiu sme si exkurziu veľmi užili a domov sme sa vrátili s novými poznatkami a skúsenosťami. Ďakujeme p. uč. PaedDr. A. Staškovej a p. uč. Mgr. S. Židekovej.
Anna Kristína Hlavatá, 9.B
Súťaž "Družstiev mladých zdravotníkov"
Dňa 24.5.2019 sme sa s Annou Kristínou Hlavatou (9.B), Alexandrou Pažinovou (9.A), Laurou Štupákovou (8.B) a Terezou Tabišovou (8.B) zúčastnili zdravotníckej súťaže, ktorú organizoval Spolok Červeného kríža v Prešove. Absolvovali sme niekoľko stanovíšť, kde sme prezentovali svoje schopnosti pri realizácii kardiopulmonálnej resuscitácie, ošetrovaní anglicky hovoriacich fanúšikov hokeja, ktorí sa pobili a tiež zraneného po páde z bicykla. Okrem praktických vedomostí sme si overili aj tie teoretické v rámci testových otázok. Na záver sme sa veľmi potešili, že okrem získania užitočných skúsenosti sme sa umiestnili na peknom 3. mieste. Za prípravu veľmi pekne ďakujeme pani učiteľke Mgr. Zuzane Ferencovej.
Simona Krajňáková 9.B
Pomoc pri akcii vo Vyšnej Šebastovej
Možno ste už počuli o akcii konanej vo Vyšnej Šebastovej Šebešská pätnástka. Okrem ľudí, ktorých tam pritiahne beh, sa tu stále viac objavujú celé rodinky. Množstvo detí, ktoré tiež túžia po svojej sebarealizácii, nás už minulý rok viedlo k rozhodnutiu pomôcť. Aj tento rok sme odpovedali na prosbu organizátorov, aby sme pomohli a prišli s programom pre deti. Po peknej minuloročnej skúsenosti sme súhlasili.
Na ihrisko vo Vyšnej Šebastovej sme prišli 2.6.2019 o 9.15 hod. Vyzdvihli sme si ceny pre deti, účastnícke tričká a rozložili si veci na lúke pri ihrisku.14 ochotných animátorov z 9. a 8. ročníkov ZŠ Ľubotice a 2 zo starších žiakov sa v čase 10.00-12.00 hod. obetavo venovalo na stanovištiach deťom, ktoré nadšene obchádzali úlohy a získavali podpisy, aby si nakoniec vyzdvihli peknú cenu. Až po nafúkaní skákacích hradov sme naše pomôcky zbalili a zašli si na chutný guláš.
Vďaka patrí všetkým našim žiakom, ktorí boli ochotní obetovať kúsok svojho voľného času v službe druhým.
Mgr.M.Baňasová
Bratislavský „výlet“
V skutočnosti sme Bratislavu navštívili 30.-31.5.2019 v súvislosti s vyhodnotením súťaže Dejiny sebavedomia, kde naši žiaci s audiovizuálnou ukážkou o Ľubotickej palenčárni získali 3. miesto v celoslovenskom kole. Hlavné mesto Slovenska sme navštívili 10 – 2 vyučujúce (Mgr. M.Baňasová a Mgr. A. Hvizdošová) s 8 žiakmi (S. Krajňáková, V. Majdáková, M. Štefaničová, D. Andiľová, K. Lukáčová, A. Pažinová z 9.ročníkov a 2 chlapci z 8.C). Vďaka ochote Saleziánov Dona Bosca na Miletičovej ul. sme mohli zdarma prespať v meste, a tak využiť viac času aj na návštevu historického centra, obzrieť si pri Eurovei sochu M. R. Štefánika i krásnu scenériu večerného Dunaja. Na druhý deň nás čakala ZOO a slávnostné vyhodnotenie v hoteli pri Dunaji. Celý program moderovala známa herečka Božidara Turzonovová a milo nás prekvapilo aj bohaté občerstvenie. Tešíme sa okrem diplomov aj z 10-eurových poukážok na nákup kníh a z publikácií hovoriacich málo známe príbehy zo slovenských dejín.
Tento zážitok bol pre nás milým prekvapením i povzbudením k ďalšej práci pri hľadaní zaujímavých príbehov z regionálnych dejín a k tomu, aby sa naše mobily, okrem hry, stali aj zdrojom pre serióznu prácu. Ak sa chcete o Ľubotickej palenčárni dozvedieť aj vy viac, ponúkame vám naše poznatky získané pri tejto práci v audiovizuálnej podobe.
Vyučujúca DEJ
V Edene nám chutilo
V rámci predmetu Technika - Vedenie domácnosti sa žiaci 6. ročníka venovali počas školského roka získavaniu vedomostí o zdravej výžive, o európskej kuchyni a zároveň si skúšali svoje praktické zručnosti v stolovaní a v príprave jedál. Pochutnali si na nátierkach, polievkach, hlavnom jedle – slanom i sladkom, ba i na dezerte – pudingu i perníku. Bodkou za týmto minikurzom varenia bola pre žiakov 6. C triedy návšteva reštaurácie Eden a spoločný obed. Žiakov obsluhovali sympatické čašníčky, ktoré prinášali plné a odnášali prázdne taniere. A že im naozaj chutilo, o tom svedčia práve tie prázdne taniere. Darmo, reštaurácia má svoje čaro, má svoju vílu dobrej chute.
8
Deň mlieka 1. stupeň
Svetový deň mlieka je medzinárodnou každoročnou udalosťou. Aj tohto roku sme si ju na 1. stupni našej školy pripomenuli a to 23. mája 2019. Cieľom tejto akcie bolo zvýšiť povedomie o význame konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložke výživy. Žiaci sledovali video Cesta mlieka, ochutnávali mliečne výrobky so zaviazanými očami, vypracovali pracovné listy s úlohami o mlieku a nakoniec z odpadových materiálov vyhotovili zvieratká, ktoré nám dávajú mlieko a to kravičku, ovečku a kozu. Fotografie z tejto vydarenej akcie môžete nájsť vo fotogalérii na stránke našej školy.
26
Matematický klokan
Vo štvrtok 21. marca sa klokanilo na štyroch kontinentoch na zemeguli. Dokonca aj na našej škole a ďalších 1500 školách na celom Slovensku.
Klokanilo 60 žiakov našej školy. Žiakom sa darilo, získali diplomy a pekné vecné ceny. Medzi úspešných prváčikov patria Martin Macko, Erik Benko, Stella Renz, Lukáš Kormaník, Lea Olívia Tomášová, Lucia Benková, Filip Kordovan. Z druhákov je úspešná Linda Lukáčová, z tretiakov sú Andrej Medveď, Adam Rusňák, Alex Sekerák. V šiestom ročníku je úspešná Liliana Šestaková a v siedmom Karolína Lukáčová a Alica Ferencová.
Všetkým riešiteľom srdečne blahoželám a prajem veľa logických myšlienok.
Mgr. Z. Ferencová8
Prečo mám rád slovenčinu, Slovensko
Dňa 23.5.2019 som sa zúčastnil na vyhodnotení celonárodnej súťaže s medzinárodnou účasťou vo vlastnej literárnej tvorbe. Bol to 27. ročník pod názvom Prečo mám rád slovenčinu, Slovensko. Vyhodnotenie sa konalo v Nových Zámkoch, kde som strávil dva pekné dni. Moja práca bola ocenená diplomom a vecnými cenami, stretol som tam zaujímavé osobnosti nášho kultúrneho života a doniesol som si príjemné zážitky.
Chcem sa poďakovať pani učiteľke Tirpákovej, ktorá ma do súťaže prihlásila a vedeniu školy a rodičovskej rade, že mi umožnili sa tohto vyhodnotenia zúčastniť. Verím, že aj takým spôsobom našu školu zviditeľňujeme a reprezentujeme.
Eduard Buranovský, žiak 7.A triedy6
Výchovný koncert v ŠKD
V jedno májové popoludnie k nám do ŠKD zavítal ujo Janko Hrubovčák s obrovskou kopou hudobných nástrojov. Boli to prevažne slovenské ľudové nástroje i ľudové nástroje z iných krajín sveta. Najprv nám predstavil tradičné slovenské hudobné nástroje ako sú zvonce, rapkáč, fujara, fujara-trombita, gajdica a ďalšie. Ku každému nástroju nám porozprával krátky zaujímavý príbeh o jeho vzniku a podfarbil to nielen ukážkou hry na daný nástroj, ale aj humornou príhodou zo života. Do hudobných ukážok zapájal aj detských poslucháčov, ktorí sa odvážili vyskúšať si hrať na daný hudobný nástroj. Boli veľmi odvážni a pri hre na fujaru bol vybraný aj pán vychovávateľ a išlo mu to veľmi dobre. Potom nám ujo Janko predstavil aj gitaru, bendžo, ruskú balalajku i austrálske didgeridoo a na záver nás naučil spoločnú pieseň, ktorú doprevádzal hrou na trúbke. Na naše veľké prekvapenie sa našiel aj žiak, ktorý ako jediný vedel tancovať odzemok. Z prítomných dievčat bola vybraná i nádejná nevesta, ktorá nám zatancovala. Celý program sprevádzala veselá nálada, deti sa nielen smiali, ale aj aktívne zapájali do aktivít pána Hrubovčáka.
Toto skvelé vystúpenie bolo dôkazom toho, že hudba prináša radosť a povznáša našu myseľ. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie, lebo ujo Janko sľúbil, že za dobrú zmrzlinu nám rád príde ukázať aj ostatné hudobné nástroje, ktoré má vo svojej súkromnej zbierke. Nie nadarmo sa hovorí, že hudba ľudí spája. Ďakujeme. Váš ŠKD :-)
5
Botanikiáda
Biológia je zaujímavá, ale zároveň náročná veda. O tom sa presvedčili naše dve piatačky Tamara Spišovská (5.B) a Sabína Sikorjaková (5.C), ktoré našu školu reprezentovali na regionálnom kole. Súťažili na Botanikiáde 15.5.2019 v Košiciach, kam postúpili zo školského online kola. Tamarka a Sabínka školu úspešne reprezentovali v silnej konkurencii žiakov z Prešovského a Košického kraja.
1
Beseda so starostom obce Ľubotice a zástupcom primátorky mesta Prešov
Žiaci 6. ročníka sa v predmete Občianska náuka aktuálne oboznamujú so životom v obci a problematikou jej riadenia a spravovania.
Aby sme im proces učenia tvorivo prepojili s praxou, rozhodli sme sa poprosiť o spoluprácu pána starostu obce Ľubotice - JUDr. Miroslava Makaru a pani primátorku mesta Prešov - Ing. Andreu Turčanovú.
Obaja predstavitelia obcí našej žiadosti o realizáciu besedy vyhoveli, čo bolo pre nás veľkým potešením a cťou.
S množstvom zvedavých otázok a plní očakávania sme vo štvrtok 25. apríla nasmerovali svoje kroky do budovy Obecného úradu v Ľuboticiach.
Tam nás privítal pán starosta - JUDr. Miroslav Makara, ktorý nám porozprával o svojej práci i o práci poslancov. Žiaci sa dozvedeli, v čom spočíva činnosť starostu obce, aké plány má pán starosta, aké problémy musí riešiť i čo plánuje v nasledujúcom období uskutočniť v rámci obce i našej školy. Po týchto informáciách mali dievčatá i chlapci možnosť nakuknúť do kancelárie pána starostu i do miestnosti, v ktorej pracujú zamestnanci obecného úradu. Návšteva sa žiakom páčila a rozšírila ich poznatky o práci zamestnancov obecného úradu.
Dňa 09. mája 2019 sme sa zúčastnili besedy na tému: Riadenie a spravovanie mesta.
Beseda sa konala v sobášnej sieni Mestského úradu v Prešove. Pred jej začiatkom sme mali možnosť nahliadnuť do troch zväzkov kroniky mesta Prešov, pričom najstarší zväzok zachytával udalosti z roku 1945. Informácie o tvorbe a uchovávaní kroniky ako aj o práci kronikárov vzbudili náš záujem a vyvolali množstvo podnetných otázok, ktoré nám boli zodpovedané.
Nakoľko pani primátorka bola aktuálne PN, beseda sa konala v zastúpení pána viceprimátora JUDr. Vladimíra Feľbabu, ktorý nám sprostredkoval nové poznatky o vlastnostiach, schopnostiach, radostiach, starostiach i pracovnej zaneprázdnenosti pani primátorky. Dozvedeli sme sa aj o úlohách a funkciách, ktoré plní mestské zastupiteľstvo a poslanci zodpovední za jednotlivé mestské časti. Pán viceprimátor ochotne a trpezlivo odpovedal na naše zvedavé otázky, ktoré sa týkali problémov, ale aj rozvoja mesta, zahraničných inšpirácií, aktuálne prebiehajúcich projektov, turistickej návštevnosti, zdokonaľovania a napredovania mesta. V závere spomenul významné osobnosti, ktoré navštívili Prešov, aby spoznali krásu jeho histórie a pamiatok.
S úprimným poďakovaním, jedinečným zážitkom a novými poznatkami sme opustili bránu Mestského úradu a vrátili sa do školských tried.
8
Matematická olympiáda - okresné kolo
Úspešní riešitelia školského kola v Matematickej olympiáde sa zúčastnili okresného kola, ktoré sa konalo na ZŠ M. Nešpora. Medzi úspešných riešiteľov patria: E. Štovčíková - 6. miesto (6.B), L. Mušková - 6. miesto (7.B) a najúspešnejším bol M. Knap - 2. miesto, ktorý získal vecnú cenu a diplom.
Srdečné blahoželáme!
Poézia na javisku
Poézia už sama o sebe je prejavom krásy a umenia. A čo sa stane, keď sa spojí s detskou hravosťou a divadelným obrazom? To sme mali možnosť vidieť 6.5.2019 počas krajského kola Hviezdoslavovho Kubína, kde sa objavili divadelné stvárnenia napr. T. Janovica: O putovaní nosa dlhonosa..., či Rúfusove modlitbičky... Nové inšpirácie, ktoré sme si pozreli na Malej scéne DJZ v Prešove, nás - divadelníkov - rozhodne obohatili a povzbudili k ďalšej práci, možno aj v oblasti Divadla poézie.
Vedúca divadelného tímu
Súťaž „Mladý záchranár civilnej ochrany“
Dňa 24. apríla sa ôsmi žiaci z 9.A a 9.B v dvoch družstvách zúčastnili súťaže, ktorá sa konala v rekreačnom stredisku Opalex Sigord, pod záštitou Ministerstva vnútra SR. Súťaž pozostávala z testových úloh o civilnej, zdravotnej a požiarnej ochrane ale predovšetkým z praktických zručnosti pri poskytovaní 1. pomoci, streľbe na terč, orientácii v teréne, hasenie vodou na cieľ a určovaním hasiacich prístrojov, spoznávaním varovných signálov, či balenie evakuačnej batožiny. Žiaci sa dobre zabavili, odniesli si vzácne skúsenosti do života i pekné cenné veci. Družstva sa umiestnili na 7. a 8. mieste.
Mgr. Zuzana Ferencová
Exkurzia v Spišskej Novej Vsi
Dňa 30. apríla sa žiaci 8. ročníka v rámci projektu Vlakom po krajoch Slovenska zúčastnili exkurzie v Spišskej Novej Vsi. Podujatie sa uskutočnilo v rámci predmetu geografia, na ktorom sa ôsmaci v tomto školskom roku venujú spoznávaniu svojej vlasti – Slovenska. V Spišskej Novej Vsi si dievčatá a chlapci prezreli centrum mesta, ktoré je šošovkovitého tvaru, navštívili Múzeum Spiša, kde si prehliadli 2 výstavy - historickú a prírodovednú. Aj napriek nepriaznivému počasiu exkurzia splnila svoj cieľ a ôsmaci získali nové vedomosti a poznatky z regiónu Spiš.
8
Envirodeň 2019 - 1. stupeň ZŠ
Každý z nás oslavuje narodeniny. V mesiaci apríli sme nezabudli ani na narodeniny našej Zeme - Envirodeň.
So žiakmi 1. stupňa sme si pripomenuli dôležitosť lesa, jeho význam, nielen pre zvieratká, ale aj pre ľudí. Žiaci si uvedomili, že les nám poskytuje kyslík, bez ktorého by nemohol existovať život.
S využitím rôznych environmentálnych aktivít žiaci spoznávali rôzne druhy odpadu, ktoré môžeme nájsť v lese, ale aj mimo neho. Odpad aj triedili do príslušných kontajnerov. Vysvetlili sme si, čo je to recyklácia.
V závere sme si pre našu Zem prichystali prekvapenie. Boli to medaily, ktorými sme chceli poukázať na to, že si uvedomujeme dôležitosť recyklácie odpadu. Šetríme tým naše životné prostredie, ktoré je pre náš život dôležité. Veď predsa každý z nás chce: „Dýchať čistý vzduch.“6
Daj starej veci novú šancu, novú tvár
Vraví sa, že sme generáciou konzumnou, ktorá veľa kupuje, veľa utráca a málo šetrí. Chceme sa obliekať podľa módy, mať najnovšie mobily či televízory, každý rok si vynovovať byt či chatu. A čo s tým starým? No predsa vyhodiť! A tak sa naše smetiská zväčšujú, vznikajú nové skládky odpadu, ktoré znečisťujú naše životné prostredie. Možno stačí niekedy len dobrý nápad, troška tvorivosti a chuť vytvoriť zo starého niečo nové.
A práve o to sa pokúsili žiaci 2. stupňa, ktorí sa zapojili do medzitriednej súťaže pod názvom "Daj starej veci novú šancu, novú tvár". Zo starých stoličiek vznikla nová lavička, zo starej krhly nová dekoratívna krhla, z plastových fliaš malá sedačka i svetelná reťaz, z basketbalovej lopty závesný kvetináč, z plechoviek zvonkohra, z odpadového materiálu množstvo drobných dekoratívnych predmetov, ktoré môžu skrášliť naše okolie, naše miestnosti. A keďže to bola súťaž, boli aj víťazi. Diplomami a sladkou odmenou sme ocenili žiakov 6.A, 6.C a 7.A triedy. Presvedčili sme sa, že máme šikovných a kreatívnych žiakov i triednych učiteľov, pre ktorých vytvoriť niečo nové zo starého nie je žiaden problém. Veď posúďte sami!13