Pod týmto názvom sme organizovali v rámci projektu Zdravá škola literárnu súťaž pre žiakov 2. stupňa. Táto súťaž bola venovaná Medzinárodnému dňu lesov a stromov, ktorý oslavujeme každoročne 21. marca. Tento deň bol vyhlásený OSN v decembri 2012 a jeho uznesenie vyzýva všetky členské štáty na organizovanie činnosti a aktivít, ktoré upozorňujú na dôležitosť a význam všetkých typov lesov a stromov na Zemi. A pretože každým dňom sa plocha lesov zmenšuje, každým dňom sa v nich tvoria skládky odpadu teda smetiská, preto táto aktivita, táto súťaž.
Vďaka pani učiteľke Alenke Tirpákovej, ktorá oslovila všetkých svojich žiakov, sa do tejto súťaže zapojilo svojimi prácami 105 dievčat a chlapcov. Vznikli pekné literárne dielka, básne i rozprávky, ekologické úvahy i príbehy starých vecí, v ktorých žiaci potvrdili, že vnímajú toto znečisťovanie lesov, vnímajú vytváranie skládok i smetísk, vnímajú znečisťovanie životného prostredia. A tak v ich rozprávaní plakali hračky, ktoré deti vyhodili, plakalo kreslo, ktoré sa už nepáčilo svojmu majiteľovi, povzdychol si i starý luster, ktorý vyhodili na smetisko, ale najviac vzdychali a plakali lesy zaplavené plechovkami, pneumatikami, PET fľašami, šatstvom, papierom, jednoducho odpadkami.
Čo s tým? Cesta je jednoduchá – triediť, recyklovať, obnovovať a hlavne minimalizovať odpad. Veď lesy sú súčasťou nášho života, čistia vzduch, ktorým dýchame, dávajú nám potravu, vodu a zdravie, poskytujú prístrešie, prácu i príjem, sú našou budúcnosťou. A preto si ich chráňme a rozširujme ich plochy.
Začali sme to úvahami, myšlienkami. Takže ešte raz poďakovanie za to patrí pani učiteľke Tirpákovej, že láskavým spôsobom požiadala svojich žiakov zamyslieť sa nad touto témou a poďakovanie patrí aj dievčatám a chlapcom, že si našli čas, vzali do ruky pero a pustili sa do písania. Ich snahu si vážime a preto sme ich odmenili sladkou čokoládkou Deli a na lahodnom Ferrero Rocher si pochutnali Nina, Ivanka a Vanesa z 5.A, Karolína, Soňa a Jaroslav zo 7.A, Sára a Daniel Kendra zo 7.B, Alexandra a Marko z 9.A a Anka, Mária a Oliver z 9.B. Už si len želajme, aby tieto múdre myšlienky v prácach našich žiakov sa zmenili na skutky, aby staré veci v domácnosti dostali novú šancu, aby sme si našli čas odpad triediť, následne ho recyklovať a hlavne minimalizovať.