Náš cieľ: priblížiť si predvianočné tradície. No okrem vianočného zamerania sme si boli pozrieť aj BRICKLANDIU – výstavu legosveta. Košice nás privítali 2.12.2017, a bolo čo pozerať!
Vedúca krúžku
Náš cieľ: priblížiť si predvianočné tradície. No okrem vianočného zamerania sme si boli pozrieť aj BRICKLANDIU – výstavu legosveta. Košice nás privítali 2.12.2017, a bolo čo pozerať!
Vedúca krúžku
Aby sme boli presnejší, išli sme na miesta, kde si históriu veľmi cenia a „ukrývajú ako poklad“ i vystavujú pre iných. Cieľom našej výpravy bol archív v Nižnej Šebastovej a Krajské múzeum v Prešove. Občas sa pri našom putovaní rozpútala i malá guľovačka. No to, čo sme si odniesli ako najdôležitejšie, bolo nové poznanie, pocit dotyku po starej listine, obrazy nádherného nábytku pánov i jednoduchých, ale estetických predmetov dennej spotreby obyčajných ľudí. Dotýkali sme sa opevnenia stredovekého Prešova a videli aj maketu mesta z tohto obdobia. „Dýchala na nás“ história starých hasičov, spoznali sme meč z čias Caraffu či videli podpis Márie Terézie... Podnetov bolo veľa, každý si mohol nájsť to svoje a obohatiť tak svoj obraz o dejinách.
Vyučujúce DEJ
To, že naša škola je zapojená do projektu Zdravá škola, vie asi každý. Veď každý rok sa aktívne zapájame do zberu druhotných surovín, aby sme aspoň trošku pomohli našej modrej planéte zbaviť sa odpadu. Každý rok organizujeme rôzne podujatia, ktorých hlavným cieľom je rozvíjanie zdravého životného štýlu. No a tohto roku sme medzi žiakmi 6. a 7. ročníka organizovali výtvarnú súťaž o najoriginálnejšie logo zdravej školy. Žiaci vytvorili logá rôznych tvarov, rôzneho obsahu, avšak porota ocenila 7 naj. Ocenila žiakov, ktorých logá upútali myšlienkou, tvarom, farebnosťou aj precíznosťou. Odmenu teda získali Kleban zo 6.B a Mižovová, Klapačová, Krištofová, Vyšňovský, Ščepitová a Kimáková zo 7.B. Víťazom súťaže úprimne blahoželáme a veríme, že ich výtvarné dielka budú skrášľovať chodby našej školy.
Už tradične sa v októbri uskutočnil zber papiera. Vyzberali sme doteraz najväčšie množstvo, a to 7,62 ton papiera, za čo patrí veľké ďakujem rodičom našich žiakov. Za zber sme ocenili aj triedy, kde 2.A získala cenu za najviac zapojených žiakov (22 žiakov) a 2.B získala cenu za najviac vyzberaných kíl (1255 kg). A tu sú ocenení žiaci:
I.stupeň:
Ostatní ocenení: Túš Tomáš – 1.A, Fečová Barbora-1.B, Lukáčová Kristína-1.C, Tartaľová patrícia-2.A, Komár Dávid-2.B, Kovaľ Tadeáš-2.B, Hasara Filip-2.C, Zavacká Viktória-2.C, Ščešňák Martin Sven-3.A, Semančíková Petra-3.A, Kovalská Laura-3.B, Fečová Katarína-3.B, Feková Tereza-3.C, Khalaf Samer Alex-3.C, Šimoňák Matúš-3.C, Potocká Katarína-3.C, Šitárová Karin-3.D, Senková Barbora-3.D, Mizerák Martin-4.A, Petrík Juraj Jerguš-4.A, Prihatný Michal-4.B, Sciranka Ján-4.C
II.stupeň:
Ostatní ocenení: Marcin Damián-5.A, Mičková Amália-5.A, Hains René-5.A, Lukáčová Karolína-6.A, Šimková Barbora-6.A, Šitárová Barbora-6.A, Potocká Daniela-6.A, Mičková Soňa-6.B, Vyslocký Patrik-8.A, Majdáková Vanesa-8.A, Olšavský Daniel-8.B, Tkáčová Eva-8.C, Prihatná Tereza-8.C, Partila Martin-9.A
Žiaci našej školy sa zapojili do 8. ročníka česko-slovenského projektu: Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov. Cieľom tohto projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi slovenskými a českými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrábali ľubovoľnou technikou. Základné školy výmenou záložiek využili na nadviazanie vzájomnej spolupráce, kontaktov alebo na poznávanie života žiakov v rôznych kútoch Česka a Slovenska.
Žiaci vyrábali záložky rôznych tvarov a s rozmanitými motívmi počas vyučovacích hodín, v školskom klube detí, v rámci krúžkovej činnosti alebo doma. Žiaci alebo učitelia pri ich výrobe čítali prevažne rozprávky a dobrodružné príbehy. Veľa z nich vyrobilo záložky nielen pre svojich kamarátov z pridelenej partnerskej školy, ale aj pre svoju školskú knižnicu. Výmena záložiek prispela k nadviazaniu nových priateľských kontaktov medzi partnerskými školami, ukázala im ďalšie možnosti spolupráce v budúcnosti, podporila rozvoj kreativity, fantázie, manuálnej zručnosti a práce s informáciami žiakov, posilnila ich etické hodnoty. Zábavnou formou ich pritiahla ku knihám, podporila ich vzťah k čítaniu a v mnohých prípadoch aj posilnila ich dobrý vzťah ku školskej knižnici. Naša škola si tento rok vymenila záložky so ZŠ v Dobříši.
Zapojili sme sa aj do Medzinárodného dňa školských knižníc, kde žiaci vyrobili pekné obaly rozprávkových kníh. V tejto aktivite by sme chceli pokračovať aj v budúcom školskom roku.
Čomu sa venujú naši žiaci, keď sú v škole? Ako lovci, lovia nové informácie, ako zberači, zbierajú nové skúsenosti a ako hrabači, usilovne hrabú lístie. Žiacka školská rada pripravila pre žiakov 5.-7. ročníka súťaž v hrabaní lístia. V mesiaci november všetky zapojené triedy usilovne pracovali v areáli školy. Nakoniec najviac nahrabli žiaci zo 6.A triedy. Všetkým žiakom ďakujeme za usilovnú prácu a výhernej triede blahoželáme. Taktiež sa chceme poďakovať pani učiteľke Hvizdošovej a pani učiteľke Oravcovej za koordináciu súťaže.
Naše i svetové dejiny...mená, roky, údaje...nie je to ľahké sa v nich vyznať. No našlo sa zopár odvážlivcov, ktorí sa rozhodli venovať dejinám svoj voľný čas. Preto sme sa rozhodli uskutočniť tento rok školské kolo Dejepisnej olympiády. Prebehlo 6. a 7. novembra 2017 (pod patronátom vyučujúcich DEJ - p .uč. Baňasová a p. uč. Tirpáková) v kategóriách D, E, F. Žiaci si museli poradiť s náročným testom z preberaného učiva a jednej celoslovensky jednotne dohodnutej témy. Testovania sa zúčastnilo 42 žiakov. Výsledky?
Úspešnými riešiteľmi sa stali:
Kategória F (6.roč.): Karolína Lukáčová, 6.A – s najvyššou 76% úspešnosťou.
Kategória E (7.roč.): Rastislav Samuel Kiša, 7.B – 50% úspešnosť.
Kategória D (8.roč.): Erik Franko a Klaudia Lukáčová, 8.C – 40% úspešnosť.
Víťazom gratulujeme! Karolíne a Rastislavovi prajeme úspech v okresnom kole, ktoré by sa malo uskutočniť vo februári.
Vedúca Dej. olympiády
Boli vybavení karimatkami, spacákmi, dobrým jedlom i veselou náladou. Prišli stráviť STRAŠIDELNÚ NOC V ŠKOLE. Obliekli si masky a začali súťažiť v rôznych zábavných disciplínach, za ktoré získali sladkú odmenu i svetelné náramky. Vyčerpaní zo súťaženia sa vrhli na pizzu a všakovaké dobroty od mamičiek. Ako sa na správnu párty patrí, nechýbalo ani šampanské, samozrejme detské. Posilnení dobrým jedlom i pitím sa vyzbrojili baterkami aj svetlami z mobilov a mohlo sa začať pátranie.
Čakalo ich niekoľko úloh v najtemnejších miestach pavilónu. Pustili sa do riešenia tajomných záhad a počínali si naozaj dobre. Všetky tajomstvá odhalili. Tímová práca sa im páčila. Odmeny za rozlúštenie záhad im priniesol "tajný" hosť. Pripravil im aj polnočnú svetelnú diskotéku s voňavým koncertným dymom. Nikto však z neho nezaspal, ale práve naopak, nabudení pohybom a dobrou hudbou, ktorú vybrali chlapci z 5.B, očakávali príchod DUCHA ŠKOLY. Videli ste ho už niekedy? Je to možné iba jedinýkrát v roku, a to počas NOCI V ŠKOLE. Neveríte? Opýtajte sa tohtoročných účastníkov 1. noci v škole. Alebo sa prihláste na tú nasledujúcu. Jedinou podmienkou účasti je, že ste navštevovali ŠKD celé 4 roky prvého stupňa ZŠ.
Už teraz sa na vás všetkých tešíme!
Váš ŠKD
Svojim hlasovaním podporíte jej účasť na zimnej olympiáde v Pjongčangu, ktorej sa môže zúčastniť ako divák a fanúšik. Pomôžete tým aj jej ďalšej športovej kariére.
Každý, kto aspoň raz zahlasuje za svojho favorita z Juniorského olympijského tímu, bude zároveň zaradený do žrebovania o pobyt pre 2 osoby na ZOH 2018 v Pjongčangu.
Každý rok si pripomíname mesiac úcty k starším. Na prvom stupni sme so žiakmi viedli rozhovor a diskusiu na túto tému. Výtvarnými prácami, ktoré spoločne vytvorili všetky deti, vyjadrili lásku a úctu k starším. Trieda 3.C navštívila denný stacionár s pásmom „Pre našich seniorov“.
Počas týždňa zdravia 9.-13. októbra žiaci prvého stupňa nosili do školy zdravé jedlo. Každá desiata bola kontrolovaná a bodovaná pani učiteľkami. Triedy si vytvorili jesennú výstavku z plodov zeme a doplnili ich výtvarnými prácami, ktoré boli taktiež hodnotené. Výhercov čakali zaujímavé zdravé odmeny.
Vyhodnotenie desiat:
Vyhodnotenie výstavky:
Aj tento rok sme opäť mohli svojim tancom a spevom vyčariť úsmev na tvárach našich seniorov. Tancom „Haraburdy“ sa folklórny krúžok predstavil na stretnutiach s našimi staršími v Ľuboticiach, ale aj v Prešove. Máme z toho radosť, ak môžeme niekoho potešiť a vzdať mu úctu. Veríme, že ich to zahrialo pri srdiečku a ich deň bol vďaka tomu o niečo krajší. Tešíme sa aj na ďalšie stretnutia.
My, žiaci, sme si už akosi zvykli, že súčasťou nášho vzdelávania sú aj exkurzie za poznaním, počas ktorých navštívime zaujímavé miesta. A práve 10. október bol takýmto pre žiakov 8. ročníka. Ráno sme nasadli do autobusu a vybrali sa na pamätné miesta na Dukle.
Navštívili sme vyhliadkovú vežu, kde nám pán lektor rozprával o ťažkých bojoch, ktoré sa v okolí odohrávali. Odtiaľ sme si prezreli cintorín, pietne miesto, kde odpočívajú známi i neznámi vojaci, ktorí v tejto oblasti položili svoje životy. Naša cesta pokračovala do Vojenského múzea vo Svidníku. Aj tu sme sa dozvedeli veľa informácii o 1. aj 2. svetovej vojne, v exteriéri sme si prezreli ťažkú vojenskú techniku i hroby padlých vojakov.
Keďže nám počasie veľmi neprialo a dosť sme premrzli, vo Svidníku sme mali chvíľu voľna, aby sme si mohli kúpiť teplý čaj alebo teplý obed. Cesta nám ubiehala veľmi rýchlo aj vďaka pani sprievodkyni, ktorá nás počas cesty zaujala svojím rozprávaním i súťažou o miestach, ktorými sme prechádzali. V mene všetkých žiakov sa chcem poďakovať pani učiteľkám Golitkovej, Tirpákovej i Ferencovej za prípravu i samotnú realizáciu exkurzie, z ktorej sme si odniesli nové poznatky. /Simona Krajňáková, 8.B/
Dňa 18.10.2017 sa žiaci šiestych ročníkov zúčastnili na vydarenej exkurzii v Levoči, kde si prezreli historickú radnicu, klietku hanby, Dom Majstra Pavla, Kostol sv. Jakuba, kde sme obdivovali najvyšší oltár a dozvedeli sme sa aj o Bielej panej. Po prvej časti sme si urobili prestávku na občerstvenie a pokračovali sme prehliadkou známej Mariánskej hory a na spiatočnej ceste sme navštívili rázovitú spišskú obec Spišský Hrhov. Ani počas cesty autobusom sme sa nenudili, lebo pani sprievodkyňa Šimková nás cestou tam zasypala geografickými zaujímavosťami a cestou späť zisťovala, čo sme si zapamätali, samozrejme pre najlepších mala pripravenú aj odmenu. Exkurzia bola výborná, tešíme sa na to, čo pre nás pani učiteľky pripravia najbližšie. Za túto exkurziu patrí veľké ďakujem pani učiteľkám Golitkovej a Tirpákovej.
...pod týmto názvom si pripomíname október. Preto sme s láskou prijali pozvanie seniorov z Nižnej Šebastovej, aby sme malou troškou prispeli k ich októbrovému stretnutiu. Nie dlho, len malá kytička z poézie Milana Rúfusa v podaní Kláry Juščákovej a Dominiky Verešpejovej z 9.A. A potom chvíľka ľudového spevu, tanca a recitácie od dievčat Andiľových. Dúfame, že sme našim seniorom ich sviatočný čas pekne spríjemnili a ďakujeme za pozvanie.
Mgr.M.Baňasová
Výživa, zdravá výživa! Slová, ktoré v dnešnej dobe rezonujú vo všetkých médiách. A veru, slovo výživa má aj svoj sviatok a to 16. október, kedy každoročne oslavujeme Svetový deň výživy. S týmto sviatkom je spojený aj projekt Hovorme o jedle, do ktorého sa pravidelne zapájame. V tomto školskom roku sme pri príležitosti sviatku výživy pripravili pre našich žiakov podujatia, na ktorých sme poukazovali na význam zdravej výživy a pohybu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu.
Pani učiteľka Ferencová si so žiakmi 8.B pochutnali na domácom tvarohu, ktorý zabezpečila jej žiačka Anka. So žiakmi 7.A pripravila pani učiteľka ovocnozeleninové smoothie. Pani učiteľka Oravcová so žiakmi zo 7.C upiekla chutnú jablkovú štrúdľu a slané tyčinky z lístkového cesta. Pani učiteľka Hvizdošová spríjemnila hodinu biológie varením bylinkového čaju, ktorý sa popíjal so sladučkým medom. No a pani učiteľka Sabolová zorganizovala hodinu aerobiku, do ktorej zapojila aj naše žiačky a odmenou pre všetkých cvičiacich boli zdravé tyčinky. Veď na zdravie človeka vplýva aj zdravá výživa, ku ktorej neodmysliteľne patrí veľa ovocia, zeleniny, nesladených nápojov a pohyb. Pretože pohyb je život!
Jednou z prvých olympiád v školskom roku je olympiáda zo SJL. Možno aj preto, lebo aj náš život „začína“ poznávaním materinskej reči. Tento rok školské kolo prebehlo v 2 kolách (12.10. a 19.10.2017). Organizáciu súťaže mali na starosť vyučujúce SJL v 8. a 9. ročníku (p.uč. M.Golitková, p.uč. A.Tirpáková a p.uč. M.Baňasová).
1. kolo
Prvé kolo malo testovaciu podobu (ako monitor). Zúčastnilo sa ho 46 deviatakov a 13 ôsmakov. Do druhého a tretieho kola postúpilo 8 žiakov.
Úspešnými riešiteľmi (s počtom bodov nad 30) sa stali:
9. ročník - N. Fialová, V. Ribovičová, D. Verešpejová, T. Sopko
8. ročník - S. Krajňáková, M. Štefaničová, V. Majdáková
2. kolo
V druhom kole žiaci museli transformovať text na iný druh textu – opis pracovného postupu a v treťom kole text mal slúžiť ako podklad k slávnostného príhovoru, ktorý si mali súťažiaci pripraviť a predniesť.
Konečný výsledok:
1. miesto: Simona Krajňáková, 8.B - 50 bodov
2. miesto: Dominika Verešpejová, 9.A - 48 bodov
3. miesto: Tomáš Sopko, 9.A - 47 bodov
Gratulujeme a Simone držíme prsty v okresnom kole!
Mgr.M.Baňasová
V týždni od 23.10. do 27.10.2017 bude prebiehať zber papiera. Najlepší zberači za prvý a druhý stupeň budú odmenení vecnými cenami. Ocenená bude aj trieda, kde sa do zberu zapojí najviac žiakov.
Žiaci 7. ročníka sa 26.9.2017 vybrali na exkurziu do Pavloviec na náučný chodník Tajch pod vedením p. učiteľky Hvizdošovej a p. uč. Ferencovej. Do Pavloviec sa prepravili vlakom. Odtiaľ ich čakala menšia túra cez dedinu až hore do lesa k náučnému chodníku. Náučný chodník je navrhnutý tak, aby si žiaci mohli zopakovať svoje vedomosti získané v 5. a 6. ročníku. Pred vstupom na chodník dostali pracovný list a na jednotlivých stanovištiach riešili úlohy. Po absolvovaní chodníka ich ešte čakala túra naspäť na železničnú stanicu v Pavlovciach a odtiaľ na Šarišské Lúky a pred školu.
Powered by aSc EduPage