VÝZVA v rámci projektu Záchrannej služby Bratislava, združujúca lekárov /záchranná služba, urgentný príjem, interná klinika, .../, vysokoškolských záchranárov /zdravotník kompetentný liečiť samostatne/, študentov, medikov a záchranárov v štátnicovom ročníku s akreditovaným rozšíreným kurzom prvej pomoci hneď oslovila aj našu školu. /Fotoalbum/
Poskytnúť pomoc človeku v núdzi je pre väčšinu samozrejmé a bežné. Avšak poskytnutie predlekárskej prvej pomoci v prípade poškodenia zdravia má viacero rovín, a to okrem morálnej aj rovinu právnu, a predovšetkým odbornú. Záchranca často pristupuje k postihnutému s neistotou ako najlepšie zasiahnuť, aby človeku pomohol zmierniť bolesť, zachrániť život.
Je dôležité si uvedomiť, že každý z nás sa môže ocitnúť v úlohe záchrancu, alebo postihnutého. V úlohe záchrancu budeme istejší, ak máme nielen odvahu pomôcť, ale aj naša vedomosť o odbornej stránke prvej pomoci, materiálne vybavenie lekárničiek bude na dostatočnej úrovni. Tento kameň úrazu je na každodennom poriadku. Preto aj naša škola sa zapojila do tohto projektu napriek tomu, že disponujeme dobrým materiálnym vybavením, vedomosťami zo strany väčšiny pedagogických aj nepedagogických zamestnancov a naša hliadka SČK pod vedením p. uč. Mgr. Zuzany Ferencovej stále na sebe aktívne pracuje.
Úvod školského roka patril nielen upevňovaniu teoretických vedomostí, ale hlavne praktickým ukážkam základnej predlekárskej prvej pomoci pre nás, pedagógov. V tejto činnosti budeme naďalej aktívne spolupracovať s prednášajúcimi lektormi-záchranármi.
29.09.2016 sa aj naše deti zúčastnili takejto poučnej akcie, kde boli nielen pasívny diváci a poslucháči, ale aktívne sa podieľali na praktických ukážkach modelových situácií pri rôznych druhoch poranenie, poškodenia ľudského zdravia. Uvedomili si, že strach a panika nie sú na mieste. Prvá kvalitná reakcia záchranára je to, čo je najdôležitejšie pri záchrane života, pretože každou marenou minútou klesá nádej na prežitie. Nielen my dospelí, ale aj naše deti budeme stále zdôrazňovať, že prvé minúty bývajú kritické a rozhodujú nielen o prežití, ale často aj o kvalite života postihnutého.