26.10.2016 sme sa 38 žiakov 8. ročníka a 2 vyučujúce - p. uč. M. Baňasová a p.uč. J. Oravcová, vybrali na exkurziu. Objednaným autobusom sme navštívili cintorín na Dukle, „vstupnú bránu“ do Údolia smrti a múzeum vo Svidníku. Všetky tieto miesta na nás „dýchali“ síce chladným októbrovým dňom, no slnečným. A tak sa nám vytvoril dostatočný priestor pre poznávanie neľahkého osudu ľudí z 1. čsl. armádneho zboru. Mali sme možnosť, popri upevňovaniu kamarátskych vzťahov, poznať aj neľahký osud vojakov, ktorí sa obetovali za našu slobodu a mier. Vážime si ich za obetu a utrpenie, ktorými museli prejsť pre dobro našej generácie.
Novinky
Dukla ako na dlani...
Séria vystúpení
Náš divadelný krúžok sa len rozbieha, ale už máme za sebou sériu vystúpení. Začali sme jednoducho – známymi rozprávkami a bábkovými bájkami, k tomu moderovanie so súťažami a vznikol program, ktorý sa stal základom vystúpenia na Farskom výlete v Gaboltove, pre ŠKD v ZŠ Ľubotice (18.10.), potom nás čakalo milé stretnutie so seniormi v rámci mesiaca úcty k starším, dvakrát - 23.10. v Riviere a 27.10. v Edene.
Na posledných troch vystúpeniach sme na programe spolupracovali s Folklórnym krúžkom p. uč. Ivany Čechovej a k seniorom sme pozvali aj spevákov z mládežníckeho farského zboru i šikovné speváčky z farského výletu.
V novembri nás čaká vystúpenie pre tých najmenších – MŠ v Ľuboticiach a našou derniérou by mala byť 25.11.2016 účasť na Divadelnom festivale v Košiciach. Už sa na to tešíme a usilovne pripravujeme.
Mgr.M.Baňasová
Stolný tenis žiačky
Naše stolné tenistky Žilková T., Šimková L. a Geciová J. opäť nesklamali a obhájili prvenstvo z minulých okresných kôl. Ani v tomto školskom roku nenašli premožiteľov a všetky zápasy vyhrali 3:0. Tým si zabezpečili postup na krajské kolo.
Poradie škôl:
1. ZŠ Ľubotice
2. SŠG Elba
3. ZŠ Lipovce
Bahoželáme a držíme palce na krajskom kole v Kežmarku.
Vystúpenie pre ŠKD
V jedno upršané októbrové popoludnie /18.10.2016/ sme dostali pozvánku na predstavenie folklórneho a divadelného krúžku. Veľmi sme sa tešili na čas strávený so spolužiakmi a staršími divadelníkmi.
Najprv sa nám predstavili členovia folklórneho súboru a rozihrali naše srdcia i ruky pri potlesku. Pod vedením p.uč. Čechovej nám zatancovali ľudové pásmo plné známych piesní. Potom p.uč. Baňasová predstavila moderátorky divadelného pásma a uviedla ich predstavenie. Boli to ukážky rozprávok i bájok. Prinášali múdre ponaučenia i zamyslenia. Po každom vystúpení sa moderátorky pýtali na vedomosti získané zo zhliadnutia ukážky a každá správna odpoveď bola ocenená sladkou odmenou. Deti to zaujalo i pobavilo zároveň.
Naša veľká vďaka patrí všetkým účinkujúcim aj ich vedúcim, za to, že nám spríjemnili popoludnie strávené v ŠKD a motivovali mladších spolužiakov k činnosti v krúžkoch a k aktivitám, ktoré ponúka naša škola.
Ďakujeme
ŠKD
Beseda s policajtom
Dňa 26.10.2016 prebehla beseda pre žiakov 1.stupňa s tematikou bezpečnosti a ochrany zdravia a života a prevencie kriminality s mjr. JUDr. Katarínou Šmelkovou a kpt. JUDr. Gabrielou Gabošovou. Teta Katka a teta Gabika, ako sa predstavili deťom, pútavou a hravou formou porozprávali o tom, ako je potrebné sa správať na ceste, v škole, pri hre ale aj to, ako sa vyhýbať rôznym nástrahám, ktoré súvisia s používaním internetu. Žiaci sa aktívne zapájali, pýtali sa a hovorili aj o svojich skúsenostiach.
Kamarátka kniha
Takto dnes, 24.októbra, mohol nazvať každý žiak 2. stupňa svoju obľúbenú knihu, ktorú si doniesol na hodinu slovenského jazyka. Tento deň je Medzinárodným dňom knižníc a my sme si ho pripomenuli hlasným čítaním. Žiaci svojim spolužiakom porozprávali o hlavných hrdinoch, priblížili príbehy, spomenuli známych spisovateľov. Objavili sa knihy rôznych žánrov, od encyklopédií a dievčenských románov cez denníky a detskú detektívku až po literatúru faktu a sci-fi literatúru. Vyučujúce slovenského jazyka takto priblížili žiakom krásu umeleckého slova.
Vedúca PK SJL
Hovorme o jedle
To je názov už IV. ročníka projektu, ktorý organizuje Centrum rozvoja znalosti o potravinách spolu so Slovenskou potravinárskou komorou a s Ministerstvom školstva SR. Do tohto projektu sme sa po prvýkrát zapojili v minulom školskom roku aj my a získali sme zlatý diplom. Tohto roku sme sa zapojili zase a spojili sme to so Svetovým dňom výživy, ktorý na našej škole oslavujeme každý rok. A čo všetko sme spolu s našimi žiakmi a pre našich žiakov realizovali?
V pondelok 10. októbra k téme "Chlieb, pečivo, obilniny a cestoviny" pripravila p. uč. Fecková pre žiakov 8.B zážitkovú hodinu. Pani učiteľka priniesla doma upečený zemiakový chlieb a dievčatká pripravili zdravé nátierky. Cez veľkú prestávku sa konala ochutnávka. Okrem toho žiaci k danej téme vytvorili pyramídu vzniku voňavého chleba. P. uč Durillová sa zamerala na pôvod potravín a spolu so žiakmi 6.A triedy zisťovali, odkiaľ pochádzajú potraviny v našich obchodoch.
V utorok k téme "Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov" dievčatá z 9.A spolu s p. uč. Staškovou mixovali zdravé smoothie, pri podávaní ktorého nechýbala slamka a svieža vôňa ovocia. P. uč. Oravcová so žiakmi 6.C hľadala odpoveď na otázku: "Odkiaľ pochádza jedlo?" O 8.00 hod. ráno sa začali v 6.C triede spoločné raňajky a po nich nasledovala beseda ako vzniká chlebík, saláma či volské oko a výtvarné zobrazenie pôvodu jedla.
Streda patrila mliečnym produktom a ochutnávke rôznych druhov syra s ovocím.
Vo štvrtok sme skúmali, aké slovenské výrobky kupujeme a podľa obalov sme hľadali ich výrobcov a zaznačovali do mapy Slovenska. Zistili sme, že najviac nám chutia horalky a najčastejšie kupujeme čaje a SABI jogurty.
No a v piatok žiaci 5.A s p.uč. Sabolovou privítali na hodine telesnej výchovy trénerku II. triedy fitness, kulturistiky a silového trojboja p. Liptákovú, ktorá im porozprávala o zdravej výžive, o pitnom režime počas cvičenia a o potrebe pohybu. Potom nasledoval kruhový tréning a vďaka pani učiteľke zdravá odmena - dve chutné jabĺčka.
Okrem týchto aktivít sme na hodinách technickej výchovy dávali starým veciam novú šancu. Žiaci spolu s p. uč. Hvizdošovou premieňali plechovky na svietniky, sklíčka a konzervy na vázy, plastové fľaše na črepníky. Plánovali sme ešte navštíviť minifarmu vo Vyšnej Šebastovej, ale počasie nám to nedovolilo. Snáď nám to vyjde na budúci školský rok. Okrem toho sa skoro všetci siedmaci, ôsmaci a deviataci zapojili do literárnej súťaže "Regionálne jem, Slovensko podporujem". Reprezentovať našu školu budú práce siedmakov Márie Štefaničovej a Tomáša Tejiščáka, ôsmaka Mareka Kaspera a deviatačky Márii Hanobíkovej. Nelenili ani žiaci I. stupňa a zapojili sa do výtvarnej súťaže "Chutné maľovanie".
Týždeň nám ubehol ako voda a vyčerpali sme skoro všetky témy. Alebo sme na niečo zabudli? Hmmm, áno! Zabudli sme sa poďakovať všetkým žiakom, ktorí nám pomohli pri organizovaní týchto podujatí a samozrejme naše veľké ďakujeme patrí pani učiteľkám, ktoré vo svojom voľnom čase piekli, mixovali, zháňali materiál i zbierali ovocie zo svojej záhrady, aby ochutnávky boli čo najlepšie. No a všetko to, čo sme organizovali sme zdokumentovali vo forme prezentácií a metodických listov, zaslali do Bratislavy a veríme, že aj v tomto roku budeme úspešní a získame niektorý z diplomov, či nebodaj cien. Držme si prsty!
Exkurzia na lesný náučný chodník TAJCH
29.9.2016 sa celý siedmy ročník vydal na túru. Bola to dosť dlhá túra a to sme ešte ani nedorazili ku začiatku náučného chodníka. Dorazili sme pred bránu náučného chodníka, kde sme si oddýchli, niečo si zajedli, poprípade sa napili zo studničky. Na začiatku chodníka nás p. učiteľky informovali o trase tak, aby sme sa nestratili. Dostali sme pracovné listy, do ktorých sme počas túry dopĺňali údaje z tabúľ.
Celú dobu sme sa s ostatnými skupinami pretekali, aby sme pri ďalšej tabuli boli prví. Niektorí spolužiaci si tabule fotili lebo na ne nebolo vidieť cez hlavy ostatných. Niekedy aj tri úlohy boli spojené s jednou tabuľou a preto sme behali hore dole. Na tabuliach boli informácie, ktoré sme už vedeli, no veľa nového sme sa aj dozvedeli. Tabule boli roztrúsené po trase túry. Chodník bol rozdelený na dva okruhy a to detský a dospelácky. My sme šli po detskej trase. V závere cesty sme šli strmšou trasou, kde sme videli krásnu a nebezpečnú prírodu. Boli tam vodopády vysoké niekoľko metrov. Vyšli sme z lesa, no bola pred nami dlhá túra cez dedinu. Na ceste sme našli modlivku, tak ju pani učiteľka zobrala do ruky. Ja som ju naživo videla prvý krát. Pred príchodom vlaku sme sa všetci spolu odfotili. Chvíľu na to prišiel vlak. Všetci sme sa posadili a viezli na Šarišské Lúky. Po príchode do školy sme sa rozlúčili a išli domov. Bola to veľká zábava a veľa nového sme sa dozvedeli. A za tento zdravý „výlet“ do prírody ďakujeme p. učiteľkám Ferencovej, Hvizdošovej a Hasarovej.
Lea Sabolová a Laura Sabolová, 7.A
Naša škola sa zapojila do projektu prvej pomoci
VÝZVA v rámci projektu Záchrannej služby Bratislava, združujúca lekárov /záchranná služba, urgentný príjem, interná klinika, .../, vysokoškolských záchranárov /zdravotník kompetentný liečiť samostatne/, študentov, medikov a záchranárov v štátnicovom ročníku s akreditovaným rozšíreným kurzom prvej pomoci hneď oslovila aj našu školu. /Fotoalbum/
Poskytnúť pomoc človeku v núdzi je pre väčšinu samozrejmé a bežné. Avšak poskytnutie predlekárskej prvej pomoci v prípade poškodenia zdravia má viacero rovín, a to okrem morálnej aj rovinu právnu, a predovšetkým odbornú. Záchranca často pristupuje k postihnutému s neistotou ako najlepšie zasiahnuť, aby človeku pomohol zmierniť bolesť, zachrániť život.
Je dôležité si uvedomiť, že každý z nás sa môže ocitnúť v úlohe záchrancu, alebo postihnutého. V úlohe záchrancu budeme istejší, ak máme nielen odvahu pomôcť, ale aj naša vedomosť o odbornej stránke prvej pomoci, materiálne vybavenie lekárničiek bude na dostatočnej úrovni. Tento kameň úrazu je na každodennom poriadku. Preto aj naša škola sa zapojila do tohto projektu napriek tomu, že disponujeme dobrým materiálnym vybavením, vedomosťami zo strany väčšiny pedagogických aj nepedagogických zamestnancov a naša hliadka SČK pod vedením p. uč. Mgr. Zuzany Ferencovej stále na sebe aktívne pracuje.
Úvod školského roka patril nielen upevňovaniu teoretických vedomostí, ale hlavne praktickým ukážkam základnej predlekárskej prvej pomoci pre nás, pedagógov. V tejto činnosti budeme naďalej aktívne spolupracovať s prednášajúcimi lektormi-záchranármi.
29.09.2016 sa aj naše deti zúčastnili takejto poučnej akcie, kde boli nielen pasívny diváci a poslucháči, ale aktívne sa podieľali na praktických ukážkach modelových situácií pri rôznych druhoch poranenie, poškodenia ľudského zdravia. Uvedomili si, že strach a panika nie sú na mieste. Prvá kvalitná reakcia záchranára je to, čo je najdôležitejšie pri záchrane života, pretože každou marenou minútou klesá nádej na prežitie. Nielen my dospelí, ale aj naše deti budeme stále zdôrazňovať, že prvé minúty bývajú kritické a rozhodujú nielen o prežití, ale často aj o kvalite života postihnutého.
Týždeň zdravej výživy
Zdravá výživa prospieva vývinu detí a preto sa snažíme deťom vštepiť základy už od útleho detstva.
V dňoch 10.-14.10.2016 v našej škole prebiehal Týždeň zdravej výživy. Aj tí najmladší, žiaci 1.stupňa, sa zapojili do aktivít, spojených s týmto týždňom.
Medzi triedami prebiehala súťaž v tom, žiaci ktorej z nich budú mať najviac zdravej desiaty. Pani učiteľky udeľovali body podľa vopred dohodnutých kritérií a stanovili takéto poradie:1. miesto – 2.B
2. miesto – 1.C
3. miesto – 4.AŽiaci si v každej triede urobili výstavku jesenných plodov. Porota výstavky odfotila a vyhodnotila, ktorá z nich je najkrajšia. Umiestnenie je takéto:
1. miesto – 2.D
2. miesto – 2.C
3. miesto – 3.BVýtvarné práce s touto tematikou sú zaradené do celoškolskej súťaže. V rámci aktivity „Hovorme o jedle“ prebiehali v triedach aj besedy, diskusie a kvízy. Žiaci 2.stupňa každý deň pripravili ochutnávku zdravých jedál a nápojov, ktoré potom ponúkli aj mladším žiakom.
Šarkaniáda 4. ročníkov
Dňa 14.10.2016 vzlietli ĽUBOTICKÉ ŠARKANY nad základnou školou pri príležitosti Šarkaniády 2016. Takmer úplne bezvetrie spôsobilo, že žiaci 4. ročníkov sa nalietali viac než vypustené šarkany. Príjemné jesenné počasie a úsmev na tvárach detí a šarkanov sa podpísali pod priebeh tejto vydarenej akcie.
Filmy sa nám páčili
Poznáte skratku BAB? Že nie? Tak vám prezradíme, že táto skratka BAB znamená Bienále animácie Bratislava a že je to medzinárodná súťaž animovaných filmov. Tohto roku prebiehal už XIII.ročník tejto súťaže a my sme sa ho mohli zúčastniť v kine Scala. Naraz v rovnakom čase sa premietali filmy v 4 mestách na Slovensku, a tak naši siedmaci si mohli v stredu 12. októbra pozrieť 9 najlepších animovaných filmov z celého sveta určených pre žiakov II. stupňa. Počas 67 minút sme sa oboznámili s filmom z Japonska, Ruska, Česka, ba i Brazílie a USA. Po skončení premietania nasledovalo hodnotenie, teda žiaci mali označiť krížikom film, ktorý sa im najviac páčil. Na základe týchto hlasov bude udelená Cena detského diváka. Takže sme boli vlastne porotcovia a ešte sme za to získali aj pamätný odznak z BAB 2016. Ďakujeme za pekný umelecký zážitok, aj za malú pozornosť.
Okresné kolo v cezpoľnom behu
Okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok základných škôl sa uskutočnilo v pondelok 10.10.2016.
Našu školu reprezentovali:
Jakub Kočan, Ján Michal Riško, Jozef Talian a Vanessa Majdáková.Najlepšie si počínala Vanessa Majdáková, ktorá z vyše dvadsiatich bežkýň dobehla na 6. mieste.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
Október - mesiac úcty k starším
Mesiac október si pripomíname ako Mesiac úcty k starším. Naši malí druháci s ich pani učiteľkami sa celý týždeň rozprávali a pripravovali kresby, obrázky a pozdravy pre svojich najbližších starých rodičov, prarodičov, susedov a známych. Žiaci z 2.C si pripravili aj nástenku s ich fotografiami. Rozprávali sa o tom, ako ich rodičia, starí rodičia, prarodičia tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie. Úcta k tým, ktorí sa každý deň vzdávali radostí, ktoré im život ponúkal, aby urobili šťastnými nás, ich deti. Ak treba nielen v tento mesiac, ale aj počas celého roka pomáhať, starať sa o nich. Niekedy stačí milé slovo, inokedy pomôcť v záhrade, upratať, poumývať riad alebo len tak robiť im spoločnosť. Veď aj oni boli mladí a deti ako sme my, plní elánu. Preto spomeňte si všetci na nich, tak ako my. Čerpajte z ich múdrych rád, skúseností a zážitkov! Prejavujme im úctu, pretože nám ešte vždy majú čo dať.
Týždeň európskych jazykov
Európsky deň jazykov, ktorý sa každoročne oslavuje 26.9. sme si na našej škole trošku predĺžili. Namiesto jedného dňa, sme sa európskym jazykom venovali celý týždeň, a to od 26.9.2016 do 30.9.2016. Každý deň sme venovali inému európskemu jazyku, a tak vznikol anglický pondelok, ruský utorok, slovenská streda, nemecký štvrtok a európsky piatok.
Počas tohto týždňa sa zo školského rozhlasu ozývali piesne v rôznych jazykoch - ľudové, moderné, evergreeny a zaznela aj hymna. Žiaci sa dozvedeli nové, nevšedné informácie o európskych jazykoch a krajinách na hodinách cudzích jazykov, na hodine geografie a tiež z informačnej nástenky. V piatok odzneli okrem piesne aj súťažné otázky. Víťazov už poznáme. Sú nimi Kristína Lacková, Tomáš Tejiščák a Lukáš Baláž, všetci z triedy 7.B.
Prečítajte si tiež, ako hodnotia tento týždeň naši žiaci.
Vyhodnotenie zberu papiera
Aj v tomto polroku sa na našej škole uskutočnil zber papiera. Zapojili sa doňho žiaci prvého a druhého stupňa. Vyzberali sme 3130 kg papiera. A tú sú už naši odmenení žiaci:
I. stupeň:
1. miesto – Kapa Jakub (3.A)
2. miesto – Majdáková Marianna (4.A)
3. miesto – Babinčáková Lenka (1.B)Ostatní ocenení: Sekerák Alex (1.C), Sciranka Ján (3.C), Petrík Jerguš Juraj (3.A), Majdák Filip (1.B), Andiľová Eliška (2.D), Rusňak Adam (1.C), Semančíková Petra (2.A), Pariľáková Soňa (3.B), Túšová Tamara (4.A), Perželová Lucy (1.C), Tuhrinský Martin (3.A)
II. stupeň:
1. miesto – Ižárová Michaela (5.A)
2. miesto – Lukáčová Karolína (5.A)
3. miesto – Andiľová Žofia (9.B)Ostatní ocenení: Baran Matej (5.B), Nosáľová Simona (6.C)
Odmenené najaktívnejšie triedy:
2.B – najviac zapojených žiakov do zberu
3.A – najviac vyzberaného papiera za triedu
Putovanie za históriou
30. september 2016 je Dňom, kedy sa do hláv našich deviatakov zapísalo putovanie za históriou nášho slovenského národa. 38 žiakov 9.A,B tr. sa v skorých ranných hodinách spolu s pani učiteľkami – Golitkovou a Šofrankovou vydalo do centra a srdca Slovenska – Banskej Bystrice, aby si pozrelo Múzeum SNP.
Tu sú postrehy z tejto exkurzie:
- Exkurzia bola veľmi zaujímavá a poučná. Bola asi najlepšou zo všetkých. Terézia.
- Exkurzia sa mi veľmi páčila, bola náučná, zaujímavá a dojímavá. Ďakujem pani učiteľkám. Lívia, Patrícia, Simona, Bianka.
- Bolo mi veľmi ľúto, koľko ľudí zomrelo počas prvej a druhej svetovej vojny. Ema.
- BB je krásne mesto, som rada, že som sa exkurzie zúčastnila, pekné mesto, najkrajšie centrum mesta, bolo tam veľa zaujímavých momentov na fotenie. Nina, Kaja, Kika, Sara, Lucia.
- Mali sme nádherné počasie na prechádzku po BB. V múzeu bolo výborne, fantastický výklad lektora Juraja a hlavne, že nechýbali zbrane. Janka, Peter, Vilo, Kristián , Jozef , Sebastián, Juraj, Martin, Michaela, Denisa.
- Som hrdý na to, že som Slovák, páčilo sa mi v múzeu, v meste a v kostole. Ľubomír.
- Páčila sa mi prednáška, výklad, nadšenie mladého pána lektora Juraja. Peter, Martin, Juraj.
- Najviac sa mi páčil presný výklad lektora. Všimla som si, že sa snažil priblížiť, čo najpresnejšie dejiny prvej a druhej svetovej vojny. Žofia.
- Som veľmi rada, že som sa exkurzie zúčastnila a zaujali ma príbehy z vojny. Mariana, Sabina.
- Páčili sa mi všetky exponáty v múzeu. Barbora.
- Dobre bolo. Kevin.
Bolo to únavné, ale nádherné. Vďaka pani učiteľky. Žiaci 9.A,B tr.
Biela pastelka 2016
Ďakujeme Vám za pomoc a spoluprácu pri podpore celonárodnej verejnej zbierky Biela pastelka 2016, ktorou ste pomohli slabozrakým a nevidiacim spoluobčanom. Aj vďaka Vašej ústretovosti a ochote sa podarilo v Prešovskom kraji vyzbierať sumu
20 247,29- €.
Táto suma bude použitá na špeciálne programy pre zrakovo postihnutých.
Poďakovanie patrí aj Vám, milí žiaci a študenti, ktorí ste sa v tejto zložitej dobe, rozhodli podporiť práve túto neziskovú akciu. Najväčšou odmenou, nech je vám dobrý pocit, že ste pomohli tým, ktorým nebolo dožičené vidieť svet vlastnými očami.
V mene všetkých zrakovo postihnutých spoluobčanov Vám vyslovujeme poďakovanie a prajeme veľa elánu a pracovných úspechov do ďalších dní.
Ďakujeme, že ste kúpou bielej pastelky pomohli nakresliť príbeh do tmy!
Na našej škole sa vyzbierala suma: 130,14 €.
Športové všeličo
Milá akcia, na ktorej boli aj deti nášho športového krúžku podporiť charitatívnu vec. Zúčastnili sa behu MaxRun s Active life, kde čiastkou z registrácie všetci bežci pomohli neziskovej organizácii Trojlístok, ktorá pomáha drogovo závislým ľuďom a registrovaným rodinám v núdzi v meste Prešov. Deti si navzájom zmerali sily na skrátenej trase. Šikovné dievčatá im vymaľovali tváre a pri dobrej hudbe a súťažiach strávili netradične neskoré popoludnie. Zabavili nás milí maskoti a bohatá tombola pred behom. Na záver všetci zúčastnení dostali ďakovný diplom.
Dotyk praveku
Aj takto môžeme nazvať naše cestovanie za hranice súčasnosti. V 6. ročníku sa v rámci dejepisu dostávame do tajov života pravekého človeka. Keďže sa hovorí, že „raz vidieť je ako 100-krát počuť“, vybrali sme sa do praveku. Stroj času síce nemáme, no v neďalekých Hanušovciach nad Topľou je veľmi pekne zariadený Archeopark. Tu sme mali možnosť v prírodnom múzeu „dotknúť sa príbytkov z doby kamennej, bronzovej i železnej“. Deti si vyskúšali aj prácu hrnčiarov, streľbu z luku, tkanie. Nechýbala ani prehliadka múzea hneď v priľahlom kaštieli. To všetko sme absolvovali 30.9.2016, 37 žiakov 6.ročníka a 2 vyučujúce - p.uč. M. Baňasová a A. Hvizdošová. Ďakujeme pracovníkom Vlastivedného múzea v Hanušovciach za pripravený poldeň v múzeu.