Pýtate sa, aké ovečky? No predsa tie malé biele a huňaté, ktoré vytvárali žiaci 6.a 7.ročníkov na tvorivých dielňach v mesiaci január. Téma bola slané cesto. A z neho sa dajú robiť veru rôzne veci i vecičky. Naši žiaci robili ovečky. Z hladkej múky, soli i vody urobili jemné cesto, ktoré si potom rozdelili a robili ovečku. Ak chcete vedieť podrobnejšie ako, tak sa ich spýtajte a určite vám poradia, lebo každý z nich si robil svoju ovečku. Tá sa musela niekoľko dní sušiť a potom ju už mohli maľovať či lakovať. Podobne sa dajú urobiť aj ozdoby na vianočný stromček, malé dekoračné predmety či obrázky. Chce to len chuť a nápad. A že žiaci 7.a mali chuti dosť, o tom sa presvedčíte, ak si pozriete ich prácu na fotografiách.
Novinky
Ovečky sa nám vydarili
Perníčky sladké ...
Aj keď je už po Vianociach, vôňa medovníčkov sa aj teraz šírila z našej školskej kuchynky po celom špeciálnom pavilóne. To vypekali perníčky naše šikovné ôsmačky, ktoré vo svojom voľnom čase aranžujú, spievajú a tancujú, ba aj nacvičujú muzikál a popritom sú vždy ochotné pomôcť aj po skončení vyučovania, čo väčšina žiakov odmieta. Tí sú ochotní sa zapojiť do rôznych aktivít iba počas výučby. A tak dievčence z 8.b v akože nešťastný piatok trinásteho sa pustili do práce.
Ivanka vaľkala, Miška vykrajovala a potierala vajíčkom, Simonka kontrolovala dobu pečenia, no a Dominika a Veronika zdobili. A tak za 3 hodiny bolo napečených a vyzdobených okolo 120 perníkových srdiečok. Ešte ich pekne zabaliť a malé sladké pozornosti sa môžu rozdávať. A my dúfame, že tí, ktorí ich dostanú sa potešia a my sa veľmi tešíme, že na našej škole rastú také šikovné dievčatá, ktorým môžeme povedať staré známe, že sú jednoducho dievčence do koča i do voza. Neveríte? Tak si pozrite naše fotografie.
Zápis do 1.ročníka
Zápis do 1. ročníka Základnej školy v Ľuboticiach sa bude konať 19.1.2012 o 13.00 - 18.00 hod. v budove školy. Na zápis je potrebné priniesť rodný list dieťaťa, občiansky preukaz rodiča, vypísaný protokol o zápise dieťaťa.
Pozvánka na stretnutie rodičov žiakov 9. ročníka
Uskutoční sa dňa 16. 1. 2012 v jedálni ZŠ o 16.30 hod.
Program stretnutia:
1. časť
Prezentácia pozvaných stredných škôl prostredníctvom ich zástupcov
2. časť
Informácie o prijímacom konaní pre školský rok 2012 - 2013 (žiaci terajších 9. ročníkov) prostredníctvom výchovnej poradkyne školy - vstupné doklady, zápisný lístok, potvrdenie prihlášky lekárom, podpis prihlášky rodičom, termíny prijímacieho konania atď.
Výchovný poradca Mgr. R. Durillová, Ľubotice, 10.1.2012,
Prešov - Integrácia 2011
Pod týmto pojmom sa skrýva projekt, ktorý ako povedal riaditeľ tohto projektu pán Slavomír Krafčák, má za sebou už 3 roky. Hlavným cieľom projektu je spájať všetky deti – deti s telesným i mentálnym postihom, zo sociálne znevýhodneného prostredia, deti ohrozené chudobou, deti bez rodičov i z rozvedených rodín, deti veľké i malé, pretože slnko ako symbol Integrácie svieti pre všetky deti rovnako. Vyvrcholením tohto projektu bol benefičný koncert, ktorý jednoducho patrí k vianočnému obdobiu. Mottom koncertu bolo potešiť všetky deti, vyčarovať na ich tvárach nespútanú nefalšovanú radosť i úsmev. A to sa organizátorom podarilo aj tohto roku.
19. januára sa zišlo v Prešovskej mestskej hale 6000 detí. Medzi nimi nechýbalo ani 50 našich žiakov zo 7.,8.a 9.ročníka, ktorí sa počas 4 mesiacov správali tak ako sa patrí, teda slušne. Bol pre nich pripravený dvojhodinový program, v ktorom sa striedalo hovorené slovo, spev i tanec. A tak svetielkami, ktoré dostali, prejavovali svoje nadšenie i radosť z vystúpenia Dary Rolins, Petra Nagya, Mariána Čekovského, skupiny Kmeťoband, Bena Cristovaa, Moniky Bagárovej, Laciho Strika a SDA, Martina Haricha, Otta Kolmanna s kapelou Kochanski, Beáty Dubasovej i Juraja Mokrého. Celým bohatým programom nás sprevádzali Katarína Brychtová a Patrik Švajda. Atmosféra bola úžasná, krik i potlesk neutíchal, takže deti prežili niečo, na čo len tak skoro nezabudnú. Toto podujatie im ešte dlho bude pripomínať aj tričko s logom Integrácie a tvarohovo-smotanový produkt Integráčik, ktorý im daroval hlavný sponzor tohto podujatia spoločnosť Milk-Agro Prešov. A ako povedal v závere predseda Prešovského samosprávneho kraja Mudr. Peter Chudík, ktorý Integráciu prevzal pod svoju záštitu, že hoci doma, v rodine máme jeden či viac mobilov, niekoľko emailových adries, GPS navigátory aj tak nevieme jeden o druhom, kde práve je, čo robí, ako sa má a čo cíti. Pretože tie najkrajšie a najlepšie veci na svete nemožno kúpiť, nemožno ich ani uvidieť, nemožno sa ich dotknúť... môžeme ich len pocítiť srdcom. A práve tento benefičný koncert bol toho dôkazom.
Fotografie vo Fotoalbume - 2011/12 1.polrok
Vianočná besiedka
Nie je nič krajšie, ako mamina kuchyňa voňajúca vanilkou, ako očakávaním rozžiarené očká detí pred vianočným stromčekom. Je škoda týmto obdobím len preletieť a na chvíľu sa nezastaviť. Nepripomenúť si zvyky, z ktorých sme už mnohé pozabúdali, ale ktoré dokážu zážitok Štedrovečerného dňa zosilniť a predĺžiť.
Aj my – tr .učiteľka, p. vychovávateľka, rodičia a žiaci II. C triedy sme sa dokázali aspoň na chvíľku zastaviť a pripomenúť si radostné očakávanie príchodu Spasiteľa – Ježiša Krista.
Vianočnými básňami, piesňami, koledami, želaniami, vinšmi a tancom sme si spríjemnili krásne predvianočné obdobie, ako povedali žiaci: „Najkrajšie obdobie roka ...“
Skúste aj Vy nahradiť všeobecný zhon a v pokoji očakávať príchod čarokrásnych Vianoc. K tomu jeden vinš pre Vás:
„Zdravie, šťastie, pokoj svätý vinšujeme Vám, všetkým ľuďom dobrej vôle, všetkým stvoreniam.“
PaedDr. Erika Šoltysová a žiaci II. C triedy
Vianočné pele-mele alebo Rýchlejší vyhráva
Pod týmto nevšedným názvom sa skrýva súťaž v rýchlosti jedenia, ktorú sme pre našich žiakov organizovali v rámci projektu Zdravá škola 15. decembra v školskej kuchynke. Do tejto súťaže sa zapojili žiaci 5. a 9. ročníka. Na začiatku si každý vylosoval disciplínu, v ktorej súťažil. Vybrať si mohli z 8 možností a veru na každej si pochutnali. A tak súťažili chlapci Rišo, Lukáš, Sebastián i Šimon a dievčatá Ivanka, Simonka, Anka, Barborka i Michaela v jedení banánu, pomaranča, jablka, mandarínky, cereálnej tyčinky i jogurtu s vidličkou, v pití džúsu zo slamky či bylinkového čaju s lyžičkou. Veru veselo bolo nám divákom i tým „jedákom“.
Chlapci sa nechceli zahanbiť a tak pri jedení používali pravú i ľavú ruku, len aby zvíťazili, lebo víťaza čakala odmena podľa vlastného výberu. Aj deviatačky Dominika a Henrieta v hanbe neostali a pochutnali si na banáne či džúse. Takže to bolo ozaj také predvianočné pele-mele a každý odchádzal s nejakým tým vitamínom v brušku. Veď vitamíny sú naši kamaráti a kamarátov predsa máme radi, či nie ?
Vianočné aranžmány
Rok ubehol ako voda a Vianoce už klopú na dvere. Na naše školské dvere, teda na školskú bránu už po tretíkrát zaklopal p. Ing. Eduard Jakubek spolu s členmi Zväzu záhradkárov z Ľubotíc. My sme im bránu otvorili a aktívne sa zapojili do súťaže vo vianočnom aranžovaní, ktorú aj v tomto školskom roku pre nás organizovali a ktorú aj sponzorovali títo záhradkári. Tretí ročník sme otvárali spolu so starostom obce Ľubotíc p. MVDr. Štefanom Krajčim, ktorý zahájil súťaž, pozdravil dievčatá a poprial im príjemnú a tvorivú činnosť. Do súťaže sa zapojilo10 dievčat a ich úlohou bolo počas 2 hodín urobiť adventný veniec a vianočnú ikebanu.
Pokiaľ dievčatá pracovali, naši záhradkári pripravili milé prekvapenie aj pre všetkých zamestnancov školy. Pre každého bola pripravená ikebana so semienkami kvetov a okrem toho bola pripravená tombola, v ktorej bolo možné získať okrasné kríky, semená a iné darčekové predmety. Radosť a veselosť vládla v zborovni pri preberaní cien. Potešil sa pán školník, i vedúca školskej jedálne, p. ekonómka, no a samozrejme aj učitelia. Pán Jakubek všetkých pozdravil, poprial krásne sviatky i šťastný nový rok a na záver zarecitoval báseň, ktorú sám zložil, čím si získal veľký potlesk.
Potom sme sa opäť vrátili k našim dievčatám - aranžérkam, ktoré dokončovali svoje aražmány. Práce sa ujala aj porota, ktorá to ako každý rok nemala ľahké. Všetky ikebanky či adventné venčeky dýchali vianočnou náladou, všetky skrášľovali stoly v školskej jedálni. Pani zástupkyňa Janka Semaníková na základe hodnotenia poroty rozdala všetkým zúčastneným diplomy i vecné ceny. Na prvom mieste sa umiestnila Danka Zválená z 9.b, na druhom Mária Lukáčová z 9.c a na treťom Ivanka Sabová z 8.b. Za účasť boli ocenené Deniska z 9.c, Dominika, Simonka a Veronika z 8.b, Simonka a Ivanka z 5.a a Žofia zo 4.b.
Aj my všetkým dievčatám blahoželáme a veľmi sa tešíme, že sa do tejto súťaže zapojili nové mladšie dievčatá, ktoré sa ozaj nedali zahanbiť a vytvorili veľmi pekné aranžmány.
A čo povedať na záver? Veľké ďakujeme našim organizátorom i sponzorom, ale hlavne ďakujeme našim dievčatám - aranžérkam, bez ktorých by sme takéto podujatie nikdy nemali.
Dievčatá, sme radi, že vás máme.
Súťaž o
V stredu (30.11.2011) sme sa cítili ako celebrity
. Navštívili nás producenti z nahrávacieho štúdia z Veľkého Šariša. Naspievali sme hymnu, s ktorou sme sa zapojili do súťaže o "naj hymnu" pre Milk-Agro. Pieseň nám vymysleli p.učiteľky.
TEXT: p. učiteľka Oravcová
HUDBA: p. učiteľka Fecková.
A my dievčatá: Dominika Puliková , Nikola Platková , Simona Nazarejová , Laura Mikulová , Ivana Rubisová a Michaela Pasierbová.Bol to pre nás pekný zážitok a naša pieseň bude aj na CD-čku... spolu s ostatnými súťažiacimi školami.
Bojujeme proti fajčeniu - I .stupeň ZŠ
Ak má byť prevencia drogových závislostí účinná, musí sa s ňou začať čo najskôr.
Pretože čas, je jedna z mála vecí, ktoré človek nedokáže ovplyvniť a mnohokrát je droga v boji s časom rýchlejšia a neúprosnejšia.
V rámci výchovno – vzdelávacieho procesu sme na I. stupni ZŠ uskutočnili v mesiaci novembri množstvo aktivít, ktoré poskytli žiakom dôležité informácie týkajúce sa danej problematiky. Hravou formou sme vštepovali žiakom informácie o nebezpečenstve a následkoch tejto drogovej závislosti. Žiaci sa dozvedeli, aké škodlivé látky obsahuje jedna cigareta, ako skracuje život, ničí pľúca, je príčinou veľkých požiarov, srdcovo-cievnych chorôb, spôsobuje rakovinu až smrť. Vo svojom okolí zisťovali počet fajčiarov, čo fajčením fajčiar získava, stráca, prečo vlastne fajčí.
Naším cieľom je, aby to známe: „Fajčenie škodí zdraviu,“ žiaci nevyslovovali len ako frázu. Myslíme si, že si to po týchto aktivitách budú uvedomovať a dávať vo svojom okolí najavo, že je im to nepríjemné a škodlivé. Budú dbať o svoje zdravie, ktoré je najdôležitejšou hodnotou v ľudskom živote. A fajčenie? Budú považovať len za slabosť.
PaedDr. E. Šoltysová
Poznáte európsku kuchyňu ?
Pod týmto názvom sme v rámci projektu Zdravá škola organizovali pre žiakov našej školy 24. novembra vedomostný kvíz. Zúčastnili sa ho piatačky, deviatačky i jeden deviatak Pripravili sme pre nich prezentáciu obsahujúcu obrázky, otázky i tvorivé úlohy. A veru nie všetci poznali správne odpovede. A tak niektorí tipovali. Niektoré tipy vyšli, iné nie. Ale takto už v živote býva. Viete napríklad, kde si pochutnáte na bigose či peľmeňoch ? Viete, kde ochutnáte kvas alebo milkshake ? Viete ako urobiť chutný granadírsky pochod ? A na mnoho iných nečakaných otázok mali odpovedať naši súťažiaci. A tak na záver, keď sa body spočítali, víťazi boli jasní. Najlepšie vedomosti preukázala Majka, Deniska a Lukáš z 9.c, ale v hanbe neostali ani Simonka, Kristínka a Ivanka z 5.a a aj Barborka.z 5.b, ktorá spomedzi piatakov bola najlepšia. Drobnosťami sme odmenili všetkých a všetkým aj blahoželáme a tešíme sa na ďalšie stretnutie v decembri, kedy nás čaká súťaž pod názvom Vianočné pele-mele alebo Rýchlejší vyhráva. Viac už neprezradíme. Príďte a uvidíte.
A jedna otázka pre vás :
Aké sú to cestoviny?
• Penne
• Tortellini
• Fusilli
Bábkové kráľovstvo
Pod týmto názvom sme organizovali v mesiaci novembri na našej škole výtvarnú súťaž, ktorej sa zúčastnili chlapci i dievčatá od 5. až po 9. ročník. Tradičná hodina výtvarnej výchovy sa zmenila na malú krajčírsku dielňu plnú ihiel, nití, látok a šikovných rúk. Tie strihali, zošívali, kombinovali látky tak, aby ich bábka bola čo najkrajšia. Práca pokračovala aj doma, kde pomáhali mamky i staré mamky. Mnohé plietli vrkočiky z vlny, či prišívali gombíčky namiesto očí. A tak vzniklo veľa veľa bábok, niektoré aj na vareche a niektoré pochádzali z ríše zvierat . Každá babka bola jedinečná, za každou sa skrývalo pár pichnutí ihly i kus poctivej práce. A tak vzniklo prekrásne kráľovstvo plné nežných princezien, Janka Hraška, strašidiel, kocúrov, zajkov ba i maxislimáčika či maxihúsenice. Malými pozornosťami sme ocenili 27 bábok, ale všetky si zaslúžia našu pochvalu a všetkým, ktorí sa podieľali na ich vytvorení veľmi pekne ďakujeme. Ani sme netušili, že to našim žiakom tak pôjde. A tak musíme len konštatovať, že sme radi, že máme na našej škole také tvorivé, šikovné deti, ktoré keď chcú, tak dokážu vytvoriť kráľovstvo, za ktorá by sa nehanbil žiaden kráľ.
Tvorivé dielne sú tu opäť
Školský rok sa už naplno rozbehol, a tak ako v minulom, tak aj v tomto školskom roku pokračuje naša škola v spolupráci so ŠOS v Prešove, ktoré pod vedením jeho metodičky p. Viery Vargovej organizuje pre našich žiakov tvorivé dielne. Aj v tomto školskom roku sú tieto tvorivé dielne zamerané na oboznámenie sa s ľudovými remeslami. Počas 5 stretnutí sa žiaci 6. a 7. ročníkov oboznámia so základami práce s drôtom, cestom, hlinou, s technikou vytvárania originálnych ozdôb z prúžkov papiera teda s quillingom.
V novembri prebehli prvé stretnutia, na ktorých sa naši šiestaci a siedmaci stali drotármi a učili sa robiť očká z drôtu. Postupne tých očiek pribúdalo a pribúdalo a tak sa už formovalo dno košíčka. A veru to mnohým išlo veľmi dobre, takže počas 2 hodín urobili košíček, za ktorý sa ozaj nemusia hanbiť. A čo je prekvapujúce, že sa to páčilo aj niektorým chlapcom, ktorým to šlo šikovnejšie ako dievčatám a ich očká boli vo všetkých radoch pekne rovnaké ako vojaci v zástupe. Pani Vargová bola s prácou našich žiakov veľmi spokojná, a tak ako ona aj my veríme, že drôtovanie sme zvládli na jednotku.
Olympijský festival detí a mládeže Slovenska 2011
Naša škola získala ocenenie ako najlepšia základná škola v Prešovskom kraji.
Verejnosť sa s výsledkami OFDMS 2010/11 zoznámila na slávnostnom vyhodnotení 11. novembra v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave. Ocenenia najlepším krajom odovzdali prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Slávnostný program s účasťou zhruba vyše 150 ľudí vhodne prikrášlilo spevácke vystúpenie skupiny Fragile.
Fotografie vo Fotoalbume - OFDM
Projekt: Moji starí rodičia
V „Mesiaci úcty k starším“ – v mesiaci októbri štvrtáci našej školy spoznávali vlastné korene, rodinnú minulosť. Bol to mesiac spomienok pre starých rodičov, ale mesiac objavov pre štvrtákov. Štvrtáci sa dozvedeli, aké hry sa ich babičky (aj prababičky) a dedkovia hrávali, aké mali sny, s kým sa kamarátili, aké jazyky ovládali, aké mali povolanie, ktorý šport ich lákal, kde všade vo svete boli, ako sa učili v škole... Žiaci vytvorili prierez životom svojich starých rodičov. Niektorí sa zaujímali o babku alebo dedka, iní o oboch starých rodičov. Zistili, akí boli dedkovia fešáci a aké pekné slečny babičky. Zistili, kde sa starí rodičia zoznámili, kedy mali svadbu...
Svoje práce doplnili fotografiami (niektorí ich nalepili, iní pri prezentácii dokumentovali každú fotografiu).
Cieľom projektu bolo prebudiť hrdosť na svojich predkov, svoju rodinu a teda aj na seba samého. Sprievodným cieľom je zlepšiť medziľudské vzťahy a komunikáciu v rodinách, upevniť rodinné väzby, usporiadať rodinné dokumenty a materiály.
Medzinárodný deň školských knižníc
Škriatok v knižnici
Toto podujatie bolo pre žiakov veľmi poučné, žiaci mali možnosť stretnúť sa s prešovskou spisovateľkou detskej literatúry Gabrielou Futovou. Vytvárali nové logo školskej knižnice a zábavnými formami práce s knihou si pestovali lepší vzťah ku knihe, čítaniu kníh a knižnici.
Žiaci 1.stupňa prišli na stretnutie s prešovskou spisovateľkou Gabrielou Futovou oblečení v zaujímavých rozprávkových maskách. Pri vchode ich škriatok ponúkol sladkou odmenou. Počas besedy čítali úryvky z jej kníh, dozvedeli sa ako vzniká papier, kniha a čo je knižnica. Žiaci 5. a 6.roč. sa zapojili do výtvarnej súťaže a navrhli logo školskej knižnice. Najkrajšie práce boli odmenené. Žiaci 1. stupňa počas dňa maľovali záložky do kníh a rozprávkové príbehy.
V priebehu týždňa žiaci mali možnosť sa zúčastniť výmennej burzy kníh, najlepšiu účasť mali naši najmenší!
Pekná bola aj príprava a zapojenie sa všetkých kolegýň do týchto aktivít, ako aj zhotovenie nástenného pútača , ktorý zvolával všetky deti na dané podujatie, ako aj vytvorenie básne k tomuto podujatiu.
Bolo to veľmi zaujímavé podujatie , ktoré sa konalo na škole. Žiaci sa mali možnosť stretnúť s prešovskou spisovateľkou, zábavnou formou sa zoznamovali s detskou knihou. Ako aj prezentáciu v power pointe, kvíz o vzniku knihy. Za jednotlivé aktivity boli odmenení.
Radi sme sa zapojili do tejto súťaže.
Mgr. Z. Verbovská , Mgr. M. Tarcalová
Deň prevencie v 9.b
Prevencia – slovo, ktoré môžeme definovať ako súbor opatrení, ktoré majú predchádzať nejakému nežiaducemu javu, napríklad chorobám. Dnes je toto slovo často skloňované v médiách v súvislosti s očkovaním proti chrípke. My sme našich žiakov z 9.b neočkovali, ale vďaka 2 pracovníčkam z RÚVZ sme ich vážili, merali a určovali im BMI (koeficient telesnej hmotnosti). A veru u niektorých bol tento koeficient zvýšený aj o 1,2 ba aj 3 stupne. Merali sme im aj tlak a ukázalo sa, že z 18 žiakov asi 7 žiakov malo tlak zvýšený, čo s ohľadom na ich vek je prekvapujúce, takže im pracovníčky odporučili navštíviť svojho lekára. Aj keď sa na začiatku žiaci akoby hanbili, či niečoho obávali, nakoniec sa tohto vyšetrenia zúčastnili všetci a v závere si vypočuli, čo by mali robiť hlavne tí, ktorí majú zvýšené niektoré hodnoty. Potom besedovali o zdravej výžive, pohybe, ale aj o potrebe zdravých raňajok pre to, aby náš mozog mohol naplno pracovať už od prvej vyučovacej hodiny. Veríme, že si z tejto hodiny každý niečo odniesol a že snáď pri konzumácii chipsov či pití coca- coly si spomenie na poučné slová našich zdravotníčok.
Boli sme v ukrajinskom divadle
Kedy? No predsa v utorok 25. októbra sme navštívili Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove a pozreli si humornú, ale aj vážnu komédiu s dedinskou tematikou pod názvom Ťapákovci. Významná slovenská spisovateľka z obdobia kritického realizmu Božena Slančíková – Timrava nás prostredníctvom tohto diela preniesla do minulosti na dedinu do domu početnej rodiny Ťapákovcov, ktorá bola preslávená svojou lenivosťou a nevôľou k akejkoľvek činnosti. Skoro 120 minút sme sledovali výborné výkony hercov, ktorí sa nám snažili ukázať ako je možné žiť bez práce, bez pohybu, dokonca bez myslenia. Každý deň len jesť, sedieť a spať. Snažili sa nám ukázať ako je možné si na to jednoducho zvyknúť a postupne akoby otupieť, teda prispôsobiť sa. Aj keď sa zdá, že Paľova žena zmení tento spôsob života Ťapákovcov, že jej muž nakoniec splní jej sen a vybuduje jej domček pre nich dvoch, čoskoro sa všetko vráti do starých koľají a Paľo Ťapák ostáva medzi svojimi Ťapákovcami. V hlavných úlohách sa nám predstavili Vasiľ Rusiňák, Eugen Libezňuk, Ľudmila Kozmenková i Stanislava Brehová. Jedného z nich môžete často vidieť aj na televíznej obrazovke. Viete ktorého? Nie, tak si pozrite stránku DADu a určite ho tam nájdete.
Šarkaniáda
Do obľúbenej detskej jesennej akcie sa zapojili žiaci druhých ročníkov pod vedením p.uč. Geralskej, p. uč. Verbovskej a p. uč. Šoltýsovej. Šarkany pestrých farieb, rôznych tvarov a veľkostí, chytili ten správny vietor a vznášali sa nad hlavami rozžiarených a šťastných druhákov. Táto akcia priniesla kopu radosti so zaujímavými aktivitami a hrami, pri ktorých nám pomáhal aj p. Kožuško. Bez jeho pomoci by prekrásne šarkany niektorých deťúreniec nevzlietli. O tom, ako sa podujatie vydarilo, sa môžete presvedčiť v našej fotogalérii.
Mgr. I. Geralská
Besedy boli zaujímavé
V mesiaci októbri si každoročne pripomíname Dni duševného zdravia. Pri tejto príležitosti sme organizovali v 5.b, 6.a, 7.a, 7.b, 8.a a 9.c triede besedy s psychologičkami CPPPaP v Prešove s pani Trojanovičovou a p. Žabeckou. V každom ročníku bola tematika besied iná. V 5. ročníku sa riešili problémy spojené s adaptáciou a adjustáciou na nové podmienky – prechod na druhý stupeň, v 6. ročníku sa žiaci rozprávali o zdravom životnom štýle, v 7. ročníku si spolu s pani psychologičkou vytvárali Pravidlá správania sa v triede. Žiaci 8. ročníka riešili otázky spojené s dospievaním a deviataci spoločne rozoberali tému Šikanovanie v triede. Každý sa mohol vyjadriť, každý mohol povedať svoj názor, každý sa mohol opýtať. Ako bolo povedané - neexistujú hlúpe otázky, existujú iba hlúpe odpovede. A ten kto sa pýta, ten sa aj dozvie. A tak sa žiaci dozvedeli niečo nové, vyskúšali si nové aktivity, spoznali nové názory či získali rady do života. A my učitelia veríme, že sme im sprostredkovaním týchto besied pomohli sa zamyslieť nad témou, otázkou, problémom a snáď aj nájsť jeho riešenie. Každý problém má riešenie, len je potrebné chcieť ho riešiť. A to chcenie nám často chýba. Nemyslíte si?