„Viete o tom, že niečo také vzniklo v Košiciach?“ touto otázkou sme zisťovali u deviatakov, či by mali záujem o exkurziu, keďže cestu do Osvienčimu sa nám tento rok pre pandémiu nepodarilo zrealizovať. Záujem v 9.ročníku bol vysoký, preto sme sa tri vyučujúce: Mgr. M. Baňasová, Mgr. B. Fecková a Mgr. Z. Hasarová, vybrali s 9.A,9.B a 9.C 15.6. 2022 priamo do tohto múzea. Veď k téme Povojnové Slovensko, ktorú žiaci práve dobrali z DEJ, to bolo veľmi aktuálne.
Cesta zo školy autobusom, potom vlakom ubehla rýchle. V Košiciach sme sa rozdelili na 2 skupiny. Kým prvá využila rozchod na malé túlanie sa v obchodnom dome, druhá spoznávala osudy ľudí, ktorých zasiahli represie v 50.-tych i 70.-tych rokoch komunizmu. Bolo zaujímavé počúvať osudy ľudí, ktorým často aj malý prejav nesúhlasu trpko zmenil životy. Aké formy postihov i životných skúšok ich čakali v pracovných táboroch, gulagoch...Niečo sme si vypočuli od sprevádzajúceho lektora, niečo aj z osobných výpovedí cez slúchadlá napojené k obrazovkám. Na jednej tabuli bežali mená ľudí – obetí komunizmu, inde sme našli mapy, grafy, štatistiky k danej téme. Časť z nás si v samizdatovej časti mohla aj vyskúšať písanie na (dnes už neznámom) písacom stroji. Odchádzali sme s mottom Štefana Krčméryho, ktoré povedal na súde: „Vy máte moc, no my máme pravdu!“ a s túžbou, aby sa už takáto nespravodlivosť v živote ľudí neopakovala.
Potom sme sa skupiny vymenili. Pred odchodom vlaku sme si ešte sadli na obed a domov ku škole sme dorazili niečo po 14.00 hod. Sme radi, že aj počasie prialo tejto našej výprave za osudmi nespravodlivo odsúdených, ktorí, ako sme sa dozvedeli, budú mať sviatok 24. júna.
Vyučujúca DEJ