Tento týždeň si žiaci 1. a 2. stupňa v rámci Svetového dňa vody pripomenuli poznatky o vode a jej význame pre život, rozprávali sa o ochrane vody v prírode a šetrení ňou doma aj v škole.
Všetci žiaci aj učitelia prišli oblečení v modrom = symbol čistej vody a vyjadrenie, že problémy ľudstva s vodou sa týkajú všetkých ľudí na zemi.
Žiaci boli oboznámení o význame a dôvodoch Svetového dňa vody, riešili tajničku, tvorivým písaním, kreslením a lepením vytvárali pojmové mapy a plagáty s tematikou vody.
Výsledné práce z tvorby našich žiakov sú vystavené v 1. pavilóne
Čistá voda znamená život, zdravie , potraviny, rekreáciu, energiu.
Voda pokrýva viac než 70% povrchu Zeme. Život na Zemi sa začal práve vo vode, takže nie je prekvapujúce, že všetko živé na našej modrej planéte potrebuje vodu. Voda je skutočne mnohostranná : je životne dôležitá, je lokálnym a globálnym zdrojom, dopravnou cestou a regulátorom klímy. V priebehu posledných dvoch storočí sa stala miestom, kde sa končí putovanie mnohých znečisťujúcich látok uvoľnených do prírody. Aby sme aj naďalej mohli využívať prínosy čistej vody zdravých oceánov a riek, musíme zásadne zmeniť spôsob využívania vody a jej čistenia.
Voda je nielen životne dôležitá pre naše telo, je aj zdrojom, ktorý využívame každý deň. Doma ju používame na varenie, upratovanie, sprchovanie a splachovanie. Používame ju pri výrobe potravín, odevov, mobilných telefónov, áut aj kníh, pri stavbe domov, škôl a ciest i na vykurovanie budov a chladenie v elektrárňach. Elektrickou energiou, ktorú získavame z jej pohybu, svietime na ulici i doma.
Vzhľadom na nárast požiadaviek na vodu cesta k udržateľnému využívaniu vody a jej zdrojov vedie cez efektívnosť, inovácie, predchádzanie vzniku odpadu (napr. obmedzenie úniku vody), opätovné využívanie a recykláciu. Ak totiž šetríme jeden zdroj, akým je napríklad voda, šetríme aj všetky ostatné.
A preto sme aj my pri príležitosti dňa vody, ktorý je 22. marca, zorganizovali pre žiakov 7. ročníka, ktorý sa o vode učia na hodinách chémie súťaž pod názvom Šetrím, šetríš, šetríme. Vďaka p. uč. Brunáriovej sa do súťaže zapojilo svojimi mini projektami 47 žiakov. V svojich mini projektoch nám ponúkli 10 návrhov ako šetriť vodou. Stojí za to si ich prečítať. Nám sa najviac páčili a sladkou odmenou sme ocenili projekty týchto žiakov : zo 7. A - K. Krivá, zo 7. B - N.
Šitárová, T. Leško, S. Retter, E. Tabišová, K. Fečová a zo 7. C L. Vyslocká, B. Senková, M. Šimoňák a L. Tomaščíková. Pochvalu si však zaslúžia všetci. Veríme, že ich návrhy nezostanú iba na papieri, ale sa stanú súčasťou každodenného šetrenia s vodou.